fbpx
Genel

Ziya Selçuk: İzmir’deki okullarda endişe edilecek durum yok

Depremde ’deki 139 okulda küçük ölçekli hasarlar görüldüğünü açıklayan Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Hepsinin ayrıntılı analizi yapılıyor, gerekli onarım çalışmaları için de tüm hazırlıklar tamamlanmış durumda. İzmir’de okullarımızla ilgili bir sorun yaşamadık” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İzmir’deki binaları için endişe edilecek bir durumun olmadığını söyledi.

ilçesindeki Azerbaycan Halk Cumhuriyeti 100. Yıl İlkokulu’nu ziyaret eden Selçuk, şu bilgileri verdi:

“İzmir’de 3 bin 600 okulumuzda yaklaşık olarak 850 bin öğrencimiz var. İzmir’de 850 bin öğrencimizin öğrenim gördüğü okullarda bir hasarımız söz konusu değil. 139’unda hafif hasarlar söz konusu ama bununla ilgili tedbirler alınacak. 15 dakika gibi kısa bir süre içerisinde hangi okulumuzda durum nedir, ne tür hasar vardır, bunların saptanması ve bir havuzda toplanması sağlanabildi. Okularımızla ilgili endişe edilecek bir durum olmadığını net bir şekilde ifade edebilirim.”

“VERİLEN ARA GÖZDEN GEÇİRİLEBİLİR”

Bakan Selçuk, il genelindeki okullarda tespit çalışmalarının sürdüğünü ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“139 okulumuzdaki küçük ölçekli hasarların bazı çatlaklar ya da duvarlarda görülen bazı emarelerin hepsinin ayrıntılı analizi yapılıyor, gerekli onarım çalışmaları için de tüm hazırlıklar tamamlanmış durumda. İzmir’de okullarımızla ilgili bir sorun yaşamadık Allah’a şükür. İl ve ilçe okul kriz müdahale ekiplerimiz, psikososyal destek ekiplerimiz bu süreçte aktif olarak rol alıyorlar ve 53 kişilik arama kurtarma ekibimiz yine arama kurtarma faaliyetlerine destek oluyor sahada. Bu süreç devam edecek.”

Okullardaki eğitim öğretime bir hafta ara verildiğini de hatırlatan Selçuk, “Bu sürenin duruma göre gözden geçirilmesi elbette söz konusu olabilir. Bu ortamda çocuklarımızın, öğretmenlerimizin, velilerimizin psikososyal desteğe ihtiyacı var. Bu sarsıntı sonrası çocuklarda oluşabilecek birtakım ruhsal problemlerin iyileştirilmesi için uzmanlarımız hazır, çalışıyorlar” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın