fbpx
GündemManşet

Yıl 2020 köyden köye su taşınıyor!

Bergama İlçesi’ne bağlı köylüleri uzun bir süredir sıkıntısı çekiyor. Köy muhtarları içme suyu sıkıntısını çözebilmek için çareyi başka köylerden taşıma su getirmekte bulduklarını dile getirdi

ilksesgazetesi.com’dan Burcu Yanar’ın özel haberine göre; İzmir’in Bergama İlçesi’ne bağlı Kozak Yaylası’na bağlı olarak bulunan Okçular, Bağyüzü, Yukarıbey, Karaveliler, Kıranlı, Çamavlu, Güneşli (Tekke), Göbeller, Terzihaliller, Kaplan, Hacıhamzalar, Aşağıcuma, Aşağıbey, Hisarköy, Ayvalar, Yukarıcuma ve Demircidere köylerinde uzun zamandan beri su sıkıntısı yaşanıyor. Öyle ki daha önceden dağlardan gelen kaynak suları kurulan taş ocakları ve altın madenleri sebebiyle patlatıldığı için kaynak suları tabana çöküyor. Hal böyle olunca da köylü halk içme suyu dahi bulamaz hale geliyor. Köy muhtarlarının bir araya gelerek buldukları ve belediyeye aktardıkları geçici çözüm ile de halk taşıma su ile hayatını idame ettirmek zorunda kalıyor.

SULAR ŞANTİYELERE YAYILDI

Terzihaliller Köyü sakinlerinden Şükrü Dağlı, yaşadıkları sıkıntıyı dile getirerek yaz ayları boyunca defalarca kere köye su gelmesi için arama yaptıkları belirtti. Dağlı, tüm köylünün ortak sorununu şu şekilde dile getirdi: “Son yıllarda suyumuz zaten yetersiz. Su, gittikçe şantiyelere ve köy civarına dağıldıkça yetmemeye başladı. Özellikle Kozak Yaylası’nın üst taraflarındaki köyler susuz. Eskiden böyle değildi. Yeterli miktarda suyumuz vardı. Bizim su kaynaklarımız dağdan geliyor. Dağlarda taş ocakları ve altın madenleri olduğu için sürekli patlama yapıyorlar. O yüzden de su kaynaklarının damarları açılıyor. Damarlar açıldıkça sular aşağı tabana düşüyor. Sular aşağı düştükçe de biz yararlanamıyoruz.”

Eskiden tarlalarını açık bir şekilde çaydan suladıklarını da dile getiren Şükrü Dağlı, “Biz eskiden tarlalarımızı da çaydan suluyorduk. Yukarı bir baraj yapıldı suyumuzu kesti. Şu anda da sondaja dönme imkanımız yok. Dönsek bile maliyetler arttı. Bizim için hepsi bir sıkıntı. Bu problemi herkes yaşıyor. Burada genellikle hayvanlar için silaj (hayvan yemi) ekimi yapılıyor. Sulama sıkıntısı olunca ekinler tarlada kalıyor. Bu da hayvan yemi fiyatlarına yansıyor. Önceden yarı yarıya kendimiz masrafları karşılayabiliyorduk ama şimdi sular gittiği için karşılayamıyoruz. Ekim oranları düştü. Şu anda köylü olarak pek bir şey yapamıyoruz. Taş ocaklarında da çalışamıyoruz. Yarımız aç yarımız tok bir halde idare etmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

TANKERLERLE SU TAŞINDI

Şükrü Dağlı, gece gündüz başka köylerden Terzihaliller’e su taşındığını da belirterek, “Bu sene su sorunu yüzünden tankerlerle köyümüze başka köylerden su taşındı. Çünkü sadece tarlada kullandığımız su değil içme suyumuz da tükendi. 15 tonluk tankerlerle günde 7-8 kere taşıma yapıldığı zamanlar oldu. Yaklaşık 1 buçuk ay boyunca buraya su taşındı. Günlerimizin yarısı sulu yarısı susuz geçti. Bu durumdan yetkililerin de haberi . Muhtar da de sondaj yapılmasını istemiş. Ama ne zaman gelecekler belli değil” ifadelerine yer verdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın