fbpx
GündemManşet

Yeni eğitim-öğretim yılı uzaktan eğitimle başladı: Peki okullar güvenli mi?

Yeni eğitim-öğretim yılı uzaktan eğitimle başladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uzaktan eğitimin ayın 18’ine kadar bu şekilde süreceğini ardından da yüz yüze eğitime geçileceğini söyledi. Ancak Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) okulların yeni eğitim ve öğretim yılına henüz hazır olmadığını savunuyor. Eğitim-Sen, geçtiğimiz günlerde MEB’in seminere çağırdığı 176 okuldaki eğitimcinin Kovid-19’a yakalandığını duyurmuştu.

Ankara Muazzez Karaçay İlkokulu’nda eğitim-öğretim yılı açılışına katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ilk ders zilini çaldı.

Milyonlarca öğrenci yüz yüze eğitimin planlandığı 21 Eylül’e kadar TRT EBA TV üzerinden uzaktan eğitim ile görecek.

Uzaktan eğitim, 18 Eylül Cuma gününe kadar sürecek ve 21 Eylül’de yüz yüze eğitim, “aşamalı ve seyreltilmiş” olarak yapılandırılacak bir planlama doğrultusunda uygulanacak.

Bakan Selçuk, kısa bir süre önce EBA ders programını da paylaştı 

PEKİ OKULLAR GÜVENLİ Mİ?

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) okulların yeni eğitim ve öğretim yılına henüz hazır olmadığı görüşünde.

MEB, öğretmenleri mesleki eğitim semineri için okullara çağırmıştı. Eğitim-Sen bu seminerler nedeniyle 176 okulda Kovid-19 vakası tespit edildiğini öne sürüyordu. 

“OKULLAR SALGINA HAZIRLIKSIZ”

BirGün’e konuşan Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, Kovid-19 tanısı konulan öğretmenin olduğu 176 okul bulunduğunu hatırlatarak şunları ifade etti: 

“Okulların salgına hazırlıklı olmadığını, 21 Eylül’ de seyreltilmiş ve aşamalı olarak okulların açılacağı açıklamasına rağmen okulların yüz yüze eğitime hazırlıklı olmadığını yaşayarak gördük. MEB; hâlâ salgına karşı etkili, uygulanabilir bir plânlamaya sahip değil, okullar salgına hazırlıksız. Okullarda salgına karşı mücadele etmek eğitim emekçilerine bırakılmış durumda! Milli Eğitim Bakanı’nın sorun yaşanan okullarda alınan önlemleri paylaşması; kamuoyuna yaşanılan kaygıları giderecek açıklamaları yapması gerekirken sendikamızın yaptığı açıklamaları istismar olarak ifade etmesini kabul etmiyoruz, reddediyoruz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın