fbpx
Genel

Uğur Mumcu anıldı: Bu ülkede gazeteciler katledildi

Bombalı suikastle katledilen araştırmacı- Uğur Mumcu, ölümünün 28. yıl dönümünde Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) tarafından Şişli Harbiye’deki Uğur Mumcu anıtı önünde anıldı. Anma programı pandemi nedeniyle hafta sonu sokağa çıkma yasağı olduğu için erkene çekildi.

Ankara’da evinin önünde 24 Ocak 1993’te arabasına konulan bombanın patlaması sonucu vefat eden Mumcu bu yıl sokağa çıkma yasağı nedeniyle dün anıldı. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) tarafından düzenlenen anma törenine çok sayıda gazeteci katılırken anıta Mumcu’nun fotoğrafları ve kırmızı karanfiller bırakıldı.

TGS: GAZETECİLER KATLEDİLDİ

Mumcu’nun fotoğraflarını taşıyan meslektaşları Uğur Mumcu anıtı önünde bir araya geldi. Anmada TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, “Uğur Mumcu’dan sonra da gazeteciler katledilmeye devam edildi. Basın özgürlüğü Türkiye’nin en önemli sorunlarından birisi. Medyada ciddi anlamda bir baskı söz konusu. 67 meslektaşımız cezaevinde. Bugün gazeteciler belki katledilmiyor ama adliye koridorlarında haberlerini savunmak durumunda bırakılıyor” diye konuştu.

“GERÇEKLERİ YAZMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Bugün hâlâ Uğur Mumcu gazeteciliği yapmaya çalışan yüzlerce, binlerce gazeteci olduğunu dile getiren Durmuş şöyle devam etti: “Gerçekleri kamuoyuna duyurmak için fedakârca çalışan kamu yararını önceliği sayan gazeteciler . Bu gazeteciler var oldukça ne Uğur Mumcu’yu unutacağız ne de bu ülkede basın ve ifade özgürlüğünün yok edilmesine izin vereceğiz. 28 yıl geçti ama 50. yılında da buralarda anmalar yapacağız. 50 yıl sonra da Uğur Mumcu gazeteciliği konuşulmaya devam edecek. Onlar gazetecileri susturduklarını düşünüyorlar ama gazetecilik baskıyla susturulacak bir meslek değil. Daha çok Uğur Mumcular çıkacak ve gerçekleri yazmaya devam edecekler.”

“MUMCU KALPAKSIZ KUVÂ-Yİ MİLLİYECİYDİ”

Ardından konuşan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya ise şöyle konuştu: “Hem Mumcu ailesi hem Cumhuriyet ailesi için Mumcu’nun katledilmesi 28 yıldır içimizde dinmeyen çok büyük bir acı. Gazetecilik deyince akla gelen ilk isimlerden birisi Uğur Mumcu’dur. Cumhuriyet’in simge ismi. Tüm Cumhuriyet emekçileri adına Uğur Mumcu anıtının önünde bir kez daha söz verebiliriz: Biz demokraside, insan haklarından, hukuktan yana gazetecilik yapmaya devam edeceğiz. Onun ilkelerinden bir milim dahi sapmayacağız. Cumhuriyet gazetesi demek Uğur Mumcu gazeteciliği demek. Onun kaleminin ne kadar kuvvetli olduğunu biliyoruz. Onun kaleminin yere düşmemesi için Cumhuriyet emekçileri ile sonuna kadar çalışacağız. O Atatürkçülüğün, Cumhuriyetçiliğin kalpaksız Kuvâ-yi Milliyeciliğiyle ulusal kurtuluş mücadelesinin simgesi oldu. Gazeteciliği boyunca demokrasiden hukuktan hiç vazgeçmedi. Biz de onun anıtının önünde bir kez daha söylüyoruz, onun ilkelerinden vazgeçmeyeceğiz, gazeteciliğimizi sonuna kadar ona layık olarak sürdürmeye çalışacağız.”

“BİR MUM DA SEN YAK”

Öte yandan Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (UMAG), pandemi nedeniyle bu yıl herkesi mum yakmaya çağırdı. “Uğur Mumcu ve aramızdan ayrılan tüm aydınlar için karanlığa bir mum da sen yak” denilerek yapılan çağrıda insanlar, yarın saat 20.00’de bulundukları noktalarda mum yakmaya davet edildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın