fbpx
Genel

Türkiye’den ABD’ye çağrı: ABD’deki tüm tarafları itidal ve sağduyuya davet ediyoruz

ABD Kongre binasının Trump destekçileri tarafından basılmasıyla ilgili Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Kongre binasının göstericiler tarafından basılması teşebbüsüne kadar varan iç gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz. ABD’deki tüm tarafları itidal ve sağduyuya davet ediyoruz” denildi.

ABD’de Joe Biden’ın zaferinin resmen tescil edileceği Kongre oturumu, seçimi kaybeden Başkan Donald Trump’ın konuşması sonrası göstericiler tarafından basıldı. Bazı eylemcilerin silahlı olduğu belirtilirken başkent Washington DC’de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 

ABD’de yaşananların ardından Dışişleri Bakanlığı yazılı açıklama yaptı. Gelişmelerin endişeyle takip edildiği belirtilen açıklamada, “ABD Başkanlık seçimlerinin ardından yaşanan ve bugün Kongre binasının göstericiler tarafından basılması teşebbüsüne kadar varan iç gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz” ifadelerine yer verildi. 

ABD’deki Türk vatandaşlarına kalabalık yerlerden uzak durulması çağrısı yapılan açıklamada, “ABD’deki tüm tarafları itidal ve sağduyuya davet ediyoruz. ABD’nin bu iç siyasi krizi olgunluk içinde aşacağına inanıyoruz. ABD’deki vatandaşlarımızın kalabalık mekanlar ve gösteri yapılan yerlerden uzak durmalarını tavsiye ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

ŞENTOP: HUKUK VE DEMOKRASİYİ HERKESE TAVSİYE EDERİZ

Twitter hesabından açıklamaya yapan TBMM Başkanı Mustafa Şentop da “tarafları sükunete” davet etti. 

Şentop, “ABD’deki olayları endişe ile izliyor; tarafları öncelikle sükunete davet ediyoruz. Daima hukuk ve demokrasi içinde sorunların çözüleceğine inanıyoruz. Türkiye olarak her zaman hukuktan ve demokrasiden yana olduk; herkese de bunu tavsiye ederiz” dedi. 

KALIN: ENDİŞEYLE TAKİP EDİYORUZ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan da ABD mesajı geldi. Twitter hesabından bir paylaşım yapan Kalın “Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz” dedi.

Altun ise İbrahm Kalın’dan da alıntı yaptığı Twitter paylaşımında “ABD’de demokrasinin tüm kurum ve teamülleriyle bir an önce işler hale geleceğine olan inancımızı koruyoruz” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın