fbpx
Genel

Türkiye’de tedavi olan turistler 51 milyon TL borç bırakmış

’de tedavilerini yaptırdıktan sonra masraflarını ödemeden ülkelerine dönen turistlerin borcu 51 milyon TL’yi geçti. Sayıştay, Bakanlığı’nın turistlerden alacaklarını takip için kontrol mekanizması kurmadığı uyarısında bulundu.

Sayıştay’ın Sağlık Bakanlığı 2019 Yılı Denetim Raporu’na göre yanında nakit ve kredi kartı olmayan turistler genellikle acil ve genel poliklinik hizmetlerinden yararlandıktan sonra ödeme yapmadan ülkelerine dönüyor. Türkiye’nin sağlık anlaşması olmayan ülkelerden gelen bu turistlerin özel sigortaları da olmadığı için Sağlık Bakanlığı’nın borcu tahsil etmesi turistlerin bireysel kararına kalıyor.

Sağlık Bakanlığı hesaplarında turistlerin şimdiye kadar ki borcu 51 milyon 142 bin 303 lira 12 kuruş olarak görünüyor.

Sayıştay raporunda Sağlık Bakanlığı’nın turistlerin borcunu da yanlış hesapladığı uyarısında bulunuldu. Tespite göre bakanlık bazı turistlerin borcunu Türkiye vatandaşlarının borcunun olduğu alacaklar hesabına kaydetti. Sayıştay raporunda bakanlığa, turistlerin ödemeden gitmesini önleyecek ve mevcut borçların tahsilini de sağlayacak bir mekanizma kurması uyarısında bulundu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın