fbpx
EkonomiManşet

Türkiye’de 590 bin ailenin doğalgazı borç yüzünden kesik

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, Milletvekili Erkan ’ın soru önergesine yanıt verdi. Bakanlığın yanıtında borcundan dolayı Türkiye genelinde 590 bin, Bursa’da 34 bin ailenin doğalgazının kesik olduğu bildirildi.

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, pandemide vatandaşların doğalgaz faturalarını ödemekte sıkıntı yaşadığını kaydederek, konuyu gündemine taşıdı. Türkiye ve Bursa’daki doğalgaz abonelerinin borç ve kesintilerini soran Erkan Aydın’a Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den cevap geldi. 

Dönmez Türkiye genelinde ayı sonu itibariyle kesilen 128 milyon 809 bin 427 doğalgaz faturasından 592 bin 523’ünün ödenemediğini bildirdi. Dönmez, yine eylül sonu itibariyle Bursa’da kesilen 5 milyon 414 bin 737 faturadan 34 bin 112’sinin ödenmediğini ve doğalgazlarının kesildiğini belirtti.
Fatih Dönmez faturaların toplamının kaç lira olduğuna yönelik soruyu ise yanıtlamadı. Türkiye genelinde toplamda yaklaşık 600 bin faturanın, Bursa’da da yaklaşık 35 bin faturanın ödenemeyerek kesilmesinin ekonominin geldiği noktayı gözler önüne serdiğine dikkat çeken Aydın, “Pandemi yasaklarının yeniden başlamasıyla evde kalma sürelerinin uzaması ve kış koşullarının giderek sertleşmesiyle artacak doğalgaz kullanımı vatandaşımızın borcunun üzerine borç ekleyecek. Bu vatandaşlarımız açısından sürdürülebilir değil. Hükümetin bir an önce doğalgaz giderlerini düşürmeye yönelik adımlar atması ve vatandaşlarımızın bu konudan doğan mağduriyetlerini gidermesi gerekmektedir” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın