fbpx
EkonomiManşet

Türk-İş: Dört kişilik ailenin açlık sınırı 2 bin 652, yoksulluk sınırı 8 bin 638 lira

Türk-İş’in araştırmasına göre Ocak ayında dört kişilik ailenin açlık sınırı 2 bin 652, 8 bin 638 lira oldu. Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti ise aylık 3 bin 222 lira olarak hesaplandı.

Türk-İş’in çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yaptığı ‘Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nın 2021 yılı ocak ayı sonuçları açıklandı.

Araştırmaya göre bu ay dört kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken harcaması tutarını ifade eden açlık sınırı 2 bin 652 lira olarak belirlendi.

Gıda ile giyim, konut, ulaşım, , sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen yoksulluk sınırı 8 bin 638 lira oldu. Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti ise aylık 3 bin 222 lira olarak hesaplandı.

GIDA ENFLASYONUNDA ARTIŞ ORANI YÜZDE 19.48

Ankara’da yaşayan dört kişilik ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 2.39 artış gösterdi.

Yılın ilk ayı itibariyle fiyatlardaki artış yüzde 2.39’u bulurken, gıda enflasyonunda son 12 ay itibariyle artış oranı yüzde 19.48 oldu.

Süt, yoğurt, peynir grubunda yüksek orandaki fiyat artışları mutfak harcamasına bu ay gelen ek maliyetin temel nedeni oldu.

FİYATLARI YÜKSELİŞTE

Kıyma, kuşbaşı ve sakatat ürünlerinin fiyatı değişmedi ancak tavuk fiyatı arttı.  fiyatları, geçtiğimiz aya göre biraz artış gösterdi. Hamsiye gelen avlanma yasağı sonrası istavrit fiyatı artarken, hamsinin tezgahlarda yerini almasıyla fiyatı geriledi, diğer balık çeşitlerinin fiyatı genelde değişmedi.

Geçtiğimiz ay yumurtada görülen fiyat artışı bu ay geriledi ve tanesi 94 kuruş olarak hesaplandı. 

SEBZE-MEYVE FİYATLARI GERİLEDİ

Sebze-meyve fiyatları ocak ayında ortalamada geriledi. Bu gerilemede hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının etkisi oldu. Yaş sebze-meyve ortalama kilogram fiyatı bu ay 7.19 liradan 6.62 liraya geriledi. Ortalama sebze kilogram fiyatı bu ay 6.68 lira olurken, ortalama meyve fiyatı 6.50 lira olarak hesaplandı.

Ekmek fiyatı değişmedi. Bakliyat ürünlerinin fiyatları bu ay değişmezken, makarna, un ve irmik fiyatı arttı.

1 LİTRE AYÇİÇEK YAĞININ FİYATI 17.90 LİRA

Tereyağı, margarin, zeytinyağı ve ayçiçek yağı fiyatı artış gösterdi. Ayçiçek yağının 1 litrelik fiyatı 17.90 lira oldu. Çay ve ıhlamurun yanı sıra bal, reçel, şeker ve tuz ile salça da ocak ayında fiyatı değişmeyen gıda ürünleri oldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın