fbpx
GündemManşet

Tunç Soyer’den “dernek” anlaşması: Yöneticisi AK Partili, kurucusu kadın düşmanı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin protokol imzaladığı Hatuniye İlim Yayma ve İsrafı Önleme Derneği’nin yöneticileri arasında AK Partili isimler yer alırken, yemek dağıtan ve hayırsever gibi görünen derneğin propagandasını yaptığı kendi adında bir de yayınevi bulunuyor. Derneğin yayınevinde kurucu başkan Nuri Akay’ın kitapları basılıyor. Akay’ın kitaplarında kadınlar için kullandığı aşağılayıcı sözler dikkat çekerken, Akay’ın adı Fethullah Gülen’in Kestanepazarı maceralarını aktardığı anılarında da geçiyor. Tunç Soyer’in anlaşma yaptığı dernek, CHP içinde çatlağa neden olurken, kamuoyunda tartışma yarattı.    

a3haber.com‘un haberine göre; İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Hatuniye İlim Yayma ve İsrafı Önleme Derneği arasında gerçekleştirilen protokol, kamuoyunda tartışmalara neden oldu. Basmane’deki Hatuniye camisinde faaliyet gösteren, yemek ve çorba dağıtımı yapan dernek ile Büyükşehir Belediyesi arasındaki anlaşma soru işaretlerini beraberinde getirirken CHP’de de krize yol açtı.

Hatuniye camisinin tadilata girmesi nedeniyle yemek dağıtımı için yer sıkıntısı yaşayan dernek, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e başvurdu. Derneği bizzat  ziyaret eden Soyer, derneğin yer ihtiyacını karşıladı. Belediye, derneğe cami yakınında bulunan ve daha önce İl Özel İdaresi’nden geçen iki katlı binayı tahsis etti. Belediye, derneğe tahsis edilen binanın tadilatını yaptıktan sonra derneğin hizmetine sunacak. Belediye ile dernek arasında protokol imzalanmadan, Meclis’te oylamaya dahi sunulmadan derneğin internet sitesinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Genel Sekreter Buğra Gökçe ve Ertuğrul Tugay’a teşekkür metni yayımlaması dikkatlerden kaçmadı.

ANLAŞMADA DİKKAT ÇEKEN DETAY

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve dernek arasında imzalanan protokole göre söz konusu binada, Ramazan aylarında iftar organizasyonları düzenlenecek. Ayrıca dernek ya da belediye tarafından tespit edilmiş bölgede yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlar, belediyenin sosyal yardımlarından yararlandırılacak. Belediye ve dernek, yardıma ihtiyacı olan yurttaşları birlikte belirleyecek ve ihtiyaç sahibi kişiler İBB’nin yardımlarından faydalanacak. Dernek, siyasi ve dini düşünceleri kendisine yakın olan kişilerin İBB’nin yardımlarından faydalanmasını da sağlayabilecek.

DERNEK YÖNETİCİSİ AK PARTİLİ MECLİS ÜYESİ

Hatuniye İlim Yayma ve İsrafı Önleme Derneği Başkanlığı görevini  Müjdat Çobanoğlu yürütüyor. Dernek yönetimindeki en dikkat çeken isim başkan yardımcılığını yürüten isim oldu. Derneğin başkan yardımcılığı görevini Büyükşehir Belediyesi’nin AK Partili Meclis Üyesi Fikret Mısırlı yürütüyor. Fikret Mısırlı AK Parti İzmir Ekonomiden Sorumlu ve Yerel Yönetimlerden sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevini de üstlenmişti.

DERNEĞİN ONURSAL BAŞKANI NURİ AKAY

Hatuniye İlim Yayma ve İsrafı Önleme Derneği’nin onursal başkanlığını yürüten ve kurucu başkanı Nuri Akay, bir dönem Fethullah Gülen cemaatinin denetimindeki Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği’nde müdürlük yaptı. Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneğinin web sayfasında (www.kestanepazari.org.tr) 2015 yılı öncesine ait (15 Temmuz Darbe girişimi öncesi) Nuri Akay ile ilgili birçok sayfa Google’da iz bıraktığı halde sayfadan silinmiş.

Fethullah Gülen’in konuşmalarının ve videolarının yer aldığı kendi adına açılmış internet sitesinde Nuri Akay’ın ismine rastlamak mümkün. Fethullah Gülen’in, kendi adına açılan internet sitesinde Kestanepazarı maceraları aktarılırken şu ifadeler kullanılıyor:

“Hocaefendilerin bir kısmı, belirttiğimiz gibi aynı zamanda talebeye hem ders vermiş hem de müdürlük yapmıştı. Dernekte Hacı Salih Tanrıbuyruğu ve Hacı Raif Cilasun’dan sonra en fazla hizmeti geçen Ali Rıza Güven’di. Daha sonra, müdürlük yapmış Nuri Akay, eski öğrencilerden İsmail Türe, Yaşar Tunagür, Fethullah Gülen, Ahmet Necati Yağdı, Mehmet Aşıcı, Hakkı Yağcı, Mustafa Çimentepe, Asım Gündüz, Nazım Dere ve sekiz yıldır görevde bulunan Mustafa Yaman da, mezunları on binlerle ifade edilen talebenin yetişmesinde büyük emek sahibiydi.”

SADECE YEMEK DAĞITIMI YAPAN HAYIRSEVER BİR DERNEK DEĞİL, PROPAGANDA AMAÇLI YAYINEVİ DE VAR 

Derneğin yoksullara yemek dağıtımının yanı sıra bir de Hatuniye İlim Yayma ve İsrafı Önleme Derneği adında yayınevi bulunuyor. Kamuoyunda hayırsever, ihtiyaç sahiplerine yemek dağıtan bir dernek olarak gözüken Hatuniye İlim Yayma ve İsrafı Önleme Derneği dini kitaplar basıyor ve ücretsiz olarak dağıtıyor. Derneğin Kurucu ve Onursal Başkanı Nuri Akay’ın kaleminden çıkan bu kitaplar ücretsiz olarak dağıtılıyor ve propaganda aracı olarak kullanılıyor.

DERNEK BAŞKANININ KİTABINDA KADIN DÜŞMANLIĞI: ŞEYTANIN EN BÜYÜK SİLAHI KADIN VE PARADIR

Derneğin kurucu ve onursal başkanı Nuri Akay imzalı kitaplarından bazıları şunlar: Allah’a Yakarış, Zamanı Durduramayız, Stres, Kurban, Hatıralar, Kenzül-Arş Duası…

Nuri Akay’ın imzasını taşıyan kitaplarında arasında yer alan “Nasıl Yaşamalıyız” kitabındaki bazı ifadeler, Nuri Akay’ın kadınlara bakış açısını ve kadın düşmanlığı ve ortaya koyuyor. Derneğin kurucu ve onursal başkanı Nuri Akay kadınlarla ilgili kitabında şu ifadelere yer veriyor:

“Allah’ın sınırı ve korusu ise haramlardır. Hak dostlarından biri şöyle demiştir: Şeytanın en büyük silahı kadın ve paradır. Bu tuzaklara yem olmayalım. Bazen haram bir lokma ile kalp öyle bir değişir ve başkalaşır ki, birdaha eski halini almaz. Bütün günahlar kalbi katılaştırır ve özellikle gece namazına mani olur.”

“İçkiden ve sigaradan medet ummayalım. Kadının yamanından da medet ummayalım. Rabia hatun bile olsa senli benli olmayalım aman ha yasak ilişkiye girmeyelim.”

BÜYÜKŞEHİR İLE DERNEK ARASINDAKİ ANLAŞMAYA HAVUZ MEDYASINDAN ÖVGÜLER

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Hatuniye İlim Yayma ve İsrafı Önleme Derneği arasında gerçekleştirilen protokole havuz medyası da büyük ilgi gösterdi. Her fırsatta CHP ve CHP’li belediyeleri eleştiren Yeni Asır gazetesi belediye ve dernek arasındaki anlaşmayı “İzmir’de örnek işbirliği” başlığıyla servis ederken, “İhtiyaç sahiplerine çorba ve yemek dağıtan Hatuniye İlim Yayma ve İsrafı Önleme Derneği ile İzmir Büyükşehir Belediyesi örnek bir işbirliği yaptı. Faaliyet gösterdiği caminin tadilata girmesi üzerine, Başkan Soyer derneğe iki katlı bir bina tahsis etti” ifadelerini kullandı.

ANLAŞMAYA KARŞI ÇIKAN TEK İSİM: CHP’Lİ TANER KAZANOĞLU

İzmir Büyükşehir Belediyesi Hatuniye İlim Yayma ve İsrafı Önleme Derneği’ne verilmesi planlanan destek Meclis’ten oy birliğiyle geçti. Ancak belediyenin “dini ve siyasal” bir dernekle anlaşma yapmasına karşı çıkan tek meclis üyesi Buca Belediye Meclis Üyesi CHP’li Taner Kazanoğlu oldu. CHP’li Taner Kazanoğlu “dini hizmetler gerçekleştirdiği” gerekçesiyle resmi olarak destek verilmesinin doğru bulmadığını belirtirken öneriye ret oyu vereceğini açıkladı. CHP’li Taner Kazanoğlu’un önergeye ret oyu vereceğini bildirmesi parti içerisinde krize neden oldu. Bunun üzerine bir formül bulundu ve Kazanoğlu, o gün toplantıya katılmadı, önerge meclisten oybirliği ile geçmiş oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Hatuniye İlim Yayma ve İsrafı Önleme Derneği arasında yapılan protokol: 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın