fbpx
ManşetYerel Yönetimler
Trend

Tugay’dan Akpınar hakkında suç duyurusu… Cemil Tugay günah mı çıkarıyor?

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay önceki dönem Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.  Gerekçe olarak ise; Cengiz İnşaat’ın şantiye alanı olarak kullandığı belediyeye ait alanlardan işgaliye alınmamasını gerekçe gösterdi. Tugay’ın talimatıyla firmaya 13 milyon TL’lik geriye dönük işgaliye tebligatı gönderildi.

İzmir’in Karşıyaka ilçesinde başlayan arsa satış ve işgaliye tartışmaları farklı bir boyuta taşındı. Belediye Başkanı Cemil Tugay önceki dönem Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. 

Tugay, Mavişehir’de iki farklı yerde belediye mülkiyetleri üzerine şantiye kuran ve belediyeye hiç işgaliye ücreti ödemeyen Cengiz İnşaat’a tanınan ayrıcalığı dayanak gösterdi. Yapılan suç duyurusunda eski Başkan Akpınar’ın “başkanlık oluru ve tek imzayla” Cengiz İnşaat’a yerleri tahsis etmesi, karşılığında hiç ücret almamasına dair resmi işlemler de dosyaya eklendi.  

GERİYE DÖNÜK TALEP

Konuyu yargıya taşıyan Belediye Başkanı Tugay, Cengiz İnşaat’tan da şimdiye kadar kullanıma ilişkin bedelleri istedi.  Yapılan hesaplamaya göre 4 yıl 1 aylık zaman dilimi için 10 dönümlük alanı kullanması nedeniyle 11 milyon 744 bin TL talep edilirken 590 metrekarelik konteynır alanı için ise 1 milyon 751 bin TL resmi olarak talep edildi. İmar planlarında “park alanı” olarak görünen yerlerin özel bir şirkete bölgede inşaat yapmasına olanak tanıyacak imkanların sunulmasının kanunlara aykırı olduğu vurgulandı.

Öte yandan, firmanın belediyeye işgaliye bedelini yüksek bulduğu için itiraz ettiği ve konuyu yargıya taşıdığı da öğrenildi.  Geçtiğimiz günlerde Ankara’ya giderek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na rapor veren Başkan Tugay yüksek yapılar ve Mavişehir’de TOKİ’nin satışları konusunda fikir alışverişinde bulunmuştu. 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın