fbpx
GündemManşet
Trend

Torbalı’nın yeni başkanı Mithat Tekin oldu… Seçim mahkemeye gidiyor!

İzmir’ Torbalı’da CHP’li belediye başkanı İsmail Uygur’un yaşamını yitirmesinin ardından yeni belediye başkanının belirlenmesi için belediye meclis üyeleri bir araya geldi. CHP’nin adayının Mithat Tekin, ’nın adayının Özgür Erman Çağlar olarak açıklanmasının ardından oylama işlemine geçildi. İlk iki turda salt çoğunluk sağlanamazken üçüncü turda CHP’li Tekin, 17 oy alarak başkanlığa seçildi.

Evinde çıkan yangından sonra hastaneye kaldırılan bir müddet de evinde tedavisi süren Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur, solunum rahatsızlığına bağlı olarak Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Yoğun bakım ünitesine alınan Uygur yaşamını yitirmişti.

CHP’nin 18, AKP’nin 10, ’nin 2, DEVA Partisi’nin 1 meclis üyesinin bulunduğu Torbalı Belediye Meclisi’nde seçim saat 14.00’de başladı.

Seçimin ilk iki turunda üye tam sayısının üçte iki ve üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, belediye başkanı olacak.

İLK TURDA CHP’DEN İKİ FİRE

Torbalı Belediye Meclisi’nde CHP’nin 18, AKP’nin 10, MHP’nin 2, DEVA Partisi’nin 1 meclis üyesinin bulunduğu başkan seçiminin ilk turu tamamlandı. İlk turda CHP’li Mithat Tekin 16 oy alırken, Cumhur İttifakı’nın adayı Özgür Erman Çağlar 15 oy aldı.

Belediye Kanunu’nun 45. maddesi gereği ilk turda üçte iki çoğunluk sağlanamadığı için oylamada ikinci tura geçildi.

OTURUMDA “TELEFON” GERGİNLİĞİ

Oturumda ikinci tur oylama yapılırken Cumhur İttifakı adayı Çağlar, oy kabinine telefonla girildiğini, CHP’li meclis üyelerinin oylarını telefonla çekmek zorunda bırakıldıklarını ifade etti. İnsanların bu şekilde baskı altına alınmalarının yanlış olduğunu belirten Çağlar, şerh koyduklarını söyledi ve “Bu durum ileride yasal bir yol oluşturur” dedi.

CHP grubundan ise gruplarının böyle bir kararı olmadığı belirtildi.

Oy kabinine telefonla girilmesi hususu, kısa bir gerginlik yarattı.

Yaşanan gerginliğin ardından CHP grubu ara talep etti ancak kabul edilmedi. 

Konu üzerine konuşan Çağlar, “Telefonla kabine girilmesi açık oylamaya girer ve yasalara aykırı, bu, seçimin iptaline kadar gider” dedi.
AK Parti’nin telefon ısrarını sürdürmesi üzerine CHP Grup Başkanvekili Baytekin, “Grubumuzun aldığı böyle bir karar yok. Grubumuzun da bunun farkında. Bunun yasal olmadığı konusunda bizler de hemfikiriz. Arkadaşlarımızın da böyle bir davranışı yok. Bize gelen böyle bir duyum yok” diye konuştu.

Yaşanan gerginliğin ardından oylamaya devam edildi.

İKİNCİ TURDA OYLAMA TAMAMLANDI

 İlk turda üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu sağlanamadığı için ikinci oylamaya geçildi. Oylamada CHP’li Mithat Tekin 17 oy alırken, Cumhur İttifakı’nın adayı Özgür Erman Çağlar 14 oy aldı. Seçimde üçte iki çoğunluk sağlanamadığı için üçüncü tura geçildi. Üçüncü turda salt çoğunluk aranacak.  

AK PARTİ KABİNE TELEFONLA GİRME KARARI ALDI!

AK Partili Çağlar, “Arkadaşlarımızın 18-19 oy alma durumlar , çoğunluktalar. Hepimiz telefonlarımızı bırakalım. Böyle giderse ben bu davayı açacağım. Ben bu hakkımı yedirmem. Kimsenin baskısıyla ben Cumhur İttifakı’nın hakkını yedirmem. Arkadaşlarımızız hiçbiriyle sorunum yok. Telefonla girilmez” dedi.

AK Grubu’ndan da, “Biz de telefonlarla içeriye gireceğiz. mahkemeye taşındığında biz kabine telefonla girerek fotoğraf çekildiğini kanıtlamış olacağız” çıkışı geldi.

AK Partili Çağlar da kendi grubuna, “Cumhur İttifakı temsilcileri kabine girdiğinde oylarının fotoğrafını çeksin. Madem böyle olacak. Cumhur İttifakı temsilcilerinden ricam budur. Çünkü onlar çekiyorsa biz bu durumu mahkemeye taşırız. Benim böyle bir düşüncem yoktu. Ben kimsenin koltuğunda gözü olan bir insan değilim. Ama ben partimin kararını uyguluyorum ve hakkımızı koruyorum. Mithat ağabey benim büyüğüm, kazanırsa sarılır geçerim. Ama böyle olursa Mithat ağabey değil kim olursa olsun yargıya taşırım” ifadelerini kullandı.

CHP’li Baytekin, “Telefonla kabine girmek onların kendi tercihi. Bizim grubumuzun böyle bir çabası da eylemi de yok. Biz Torbalı’nın hakkını savunmak için buradayız. Kazanılmış hakkın tescili için buradayız. Seçimin devamını talep ediyoruz” dedi.

AK PARTİ’DEN OTURUM BAŞKANI YILDIZ’A SERT ÇIKIŞ!

AK Partili Çağlar ayrıca oturumu yöneten CHP’li Yıldız’ı hedef aldı. Çağlar, vatandaşlardan yorumlar geldiğini söylerken, “Sizin telefonla konuşurken fotoğrafa devam, benim istediğim oluyor” dediğinizi iletiyorlar” çıkışında bulundu. Yıldız da, “Beni şu an zan altında bırakıyorsunuz, öyle bir ifadem olmadı” açıklamasında bulundu.  

YENİ BAŞKAN MİTHAT TEKİN OLDU

Üçüncü tur oylamanın yapıldığı esnada, Çağlar söz alarak, CHP’li meclis üyelerinin kabine hala telefonla girildiğine dair canlı yayına mesaj geldiğini söyledi.

CHP’li Baydemir ise; yönetmeliğe aykırı bir durum olmadığını tekrar ederek oylamaya devam edilmesini talep ettiklerini söyledi. 

İlk iki turda belediye başkanı seçilebilmek için meclisin üçte ikisinin oyunu alma şartı aranırken kanuna göre üçüncü turda ise salt çoğunluğun sağlanması yeterli sayılıyor.

Üçüncü turda kullanılan 31 oyun tamamı geçerli sayıldı. CHP’nin adayı Tekin, üçüncü turda 17 oy alırken Cumhur İttifakı adayı Çağlar, 14  oy aldı.

Salt çoğunluğun sağlanmasıyla birlikte Torbalı Belediyesi yeni Belediye Başkanı CHP adayı Mithat Tekin oldu.

Seçim sonrası açıklamalarda bulunan CHP’li Mithat Tekin, “Tüm meclis üyelerimize teşekkür ederim. Torbalıya layık olmaya çalıştık, meclis üyelerimizle beraber İsmail Başkanımızın bıraktığı yerden projelerini aynen devam ettireceğiz. Allah utandırmasın. Herkese teşekkür ediyorum” dedi.

İlgili haberler:

Torbalı’da aday düğümü ‘hediye iPhone’ ile çözüldü!

CHP zirvesinden Torbalı’da 2 isim öne çıktı… Kritik gün pazartesi!

Torbalı’da belediye başkanı kim olacak?

Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur hayatını kaybetti!

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın