fbpx
GündemManşet

Tasarı mecliste kabul edildi… 90 dakika tarih oldu!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1 Eylül’den itibaren geçerli olmak üzere toplu ulaşımda 12 yıldır uygulanan 90 dakika tarifesinde değişikliğe gitti. 90 dakika aktarma süresi 120 dakikaya uzatılırken, ilk iki aktarmada 50’şer kuruş alınacak. Ayrıca 3,56 TL olan ilk biniş ücretinde 10 kuruş indirime gidildi. Önerge oy çokluğuyla kabul edilirken, AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, “12 yıllık saat gibi işleyen ve İzmirlilerin lehine olan ücretsiz 90 dakika uygulamasını sona erdiriyorsunuz. Hem bir taraftan İzmirlileri aktarma sistemine mahkum edeceksiniz hem de bir taraftan bu sistem üzerinden İzmirlilerin cebine göz dikeceksiniz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ağustos ayı üçüncü birleşimi Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer idaresinde yapıldı. Toplantıda günlerdir tartışmalara neden olan ve toplu ulaşımda 12 yıldır uygulanan 90 dakika tarifesinde değişikliğe gidildi. İzmirlilerin ve muhalefetin büyük tepki gösterdiği önerge AK Partili ve MHP’li üyelerin ret oylarına karşın oy çokluğuyla kabul edildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşım ücret sistemini ve tarifesini değiştirdi. Aktarmada süre 90 dakikadan 120 dakikaya çıkarılırken, tam tarifedeki ilk biniş ücreti de 3,56 TL’den 3,46’ye indirildi. Sadece tam biniş yapanların, ilk binişten sonra birinci ve ikinci aktarmalar için 50’şer kuruş ödemesine karar verildi. Öğrenci, öğretmen ve 60 yaş tarifelerinde değişiklik yapılmadı. Bu gruptakiler aktarma ücreti de ödemeyecek. Yeni sistem 1 Eylül’den itibaren uygulamaya konulacak.

Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Meclis’te bir müjde de verdi. 304 yeni otobüs alımıyla ilgili ihaleye çıkıldığını ve ihaleye itiraz süresinin dolduğunu söyleyen Soyer, “Bir iki hafta içinde 304 yeni otobüsün alım ihalesini imzalayacağız” dedi.

MUHTAR İZMİRİM KART’A DÜZENLEME

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bir süre önce başlattığı ve muhtarların toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanmasını sağlayan Muhtar İzmirim Kart uygulaması da Sayıştay’ın uyarısı üzerine mevzuatta düzenleme yapılarak tekrar oya sunuldu. Oy birliğiyle kabul edilen düzenleme uyarınca muhtarlar yine toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanmaya devam edecek. Muhtarların toplu ulaşım maliyeti, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce karşılanacak.

KILIÇDAROĞLU HER FIRSATTA ÖRNEK GÖSTERİYORDU

Tarife değişikliğiyle ilgili söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, şehrin merkezinde kısa mesafede bile bir ya da iki aktarma olmadan ulaşımın mümkün olmadığını vurguladı.

Hızal, “Bu sistemi kuran İzmirliler değil, bu ulaşım sistemini kuran İzmir Büyükşehir Belediyesi. Ama tüm olumsuzluklara rağmen,12 yıl boyunca, ulaşım sistemi içerisinde olumlu bir yönü vardı. Neydi bu, 90 dakika süre içerisinde aktarma ücretsiz faydalanma hakkıydı. Belki de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bugüne kadar yapmış olduğu en güzel işlerden biriydi. O kadar ki, CHP’nin Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu her fırsatta bunu örnek gösteriyordu. Şuanda İBB Başkanı olan Sayın Soyer, adaylık sürecinde seçim vaatleri arasında, ‘Kesinlikle 90 dakika uygulamasının kaldırılmayacağı’ yönünde vaatlerde bulundu. Geçen aylarda Büyükşehir Meclisi’nde yine ESHOT ile ilgili zam görüşmeleri yapılırken savunduğunuz en temel argüman, 90 dakikalık uygulamanızdı. Biz de takdir ediyorduk, İzmirliler de takdir ediyordu. Ama bugün CHP ve İYİ Parti meclis üyelerinin oyları ile 12 yıllık saat gibi işleyen ve İzmirlilerin lehine olan ücretsiz 90 dakika uygulamasını sona erdiriyorsunuz. Hem bir taraftan İzmirlileri aktarma sistemine mahkum edeceksiniz hem de bir taraftan bu sistem üzerinden İzmirlilerin cebine göz dikeceksiniz” dedi. 

“İZMİRLİLERİN AKLI İLE DALGA GEÇİYORSUNUZ”

“Bugün yapacağınız bu uygulamayı, şirinleştirmek için de siz kalkıp, ‘Aslında biz zam yapmıyoruz, fiyat düzenlemesi yapıyoruz, 3.56 TL’yi 3.46 TL’ye düşürüyoruz. Birinci ve ikinci aktarmalarda 50’şer kuruş alıyoruz’ deyip, 50 kuruşu küçümsüyorsunuz, ‘Üçüncü aktarma ve sonrakiler için ücret almıyoruz’ deyip, İzmirlilerin aklı ile dalga geçiyorsunuz” diyerek sözlerini sürdüren Hızal, “Ve daha da ötesi zam oranları konusunda İzmirlilere yanlış bilgiler veriyorsunuz. Bugün yapılan zam, 90 dakikanın ortadan kalkması ile birlikte, ilk aktarma için yüzde 13, ikinci aktarma için yüzde 25 olacak. Yani, sabah işine gidecek bir vatandaşımız için, eğer bir aktarama kullanıyorsa yüzde 13, iki aktarma kullanıyorsa yüzde 25 zam ile ulaşım ücreti ödeyecek. Sayın Başkan, siz göreve geldiğiniz günden bugüne, ulaşımda, İzmirlilerin sırtına ortalama yüzde 40 fazladan yük yüklediniz. Martın sonu bahar dediniz, her şey çok güzel olacak dediniz, aşkla İzmir dediniz ve daha da önemlisi arka sıradakilere önem vereceğiz dediniz. Bahar henüz gelmedi, İzmir’e olan aşkınızın bittiğini çoktan görüyoruz. Çok daha kötüsü olan o arka sıradaki oturan diye tabir ettiklerinizi her geçen gün arkalara itiyorsunuz. Bugün bir açıklama yaptınız, ‘Biz uzayda değil İzmir’deyiz’ diye. Uzayda değilsiniz İzmir’de, Türkiye’de yaşıyorsunuz ama İzmirliye bir uzaylı gibi davranıyorsunuz” diye konuştu.

ENFLASYON DEVLETİN ENFLASYONU

Muhalefetin eleştirilerinin ardından konuşan CHP Grup Başkanvekili Mustafa Özuslu ise şunları söyledi;

“Uzayda mı yaşıyoruz?” sorusu aslında şuna tekabül ediyor: Biz bu ülke içindeyiz ve olup biten her şey burada olan herkesi etkiliyor. Türkiye’nin gerçekleri neyse İzmir’in de gerçeği odur. Enflasyon devletin enflasyonu. Eğri oturup doğru konuşalım. Neden sistemin bütününü konuşmuyoruz? Siz rakamlara nereden bakıyorsanız oradan görürsünüz. İzmir’de ortalama her gün 1 milyon 800 bin biniş oluyor. ESHOT’a biniyor, İZDENİZ’e biliyor, İZBAN’a biniyor. İZBAN yüzde elli bakanlık yüzde 50 belediye. Ya da aktarmanın farkını bana ödüyor. Biz yapmıyoruz direniyoruz, direneceğiz. Bu işin içinde öğrenciler yok. Onlara yarım kuruş dahi zam yapmadık. Hatta onlar için abonman kartı ile fiyatları daha ucuz yapacağız.” 

HAYIRLI UĞURLU OLSUN

Özuslu, “Tam dediğimiz kitle etkileniyor. Savundukları sistem yürümüyor. Ciddi bir yük var. Bütün bu oluş bitenlerin üstüne pandeminin etkisinin olduğunu söylemek mümkün mü? Biz bu süreçte cezaevinden insanları, sağlık personellerini taşıdık. 40 kişilik araçlarda 10 ila 12 kişi taşıdı. İnsanları toplu taşımadan uzaklaştırdık ama bizim şoför sayımız değişmedi. Tekerlekler yıprandı, mazot kullanıldı. Kamu yararına kullanıldı. Halk bunu hak ediyor ama herhangi bir olayla karşılaştığında ‘ey vatandaşlar gelin bu yükü birlikte taşıyalım’ diyerek yardım kampanyaları başlattılar. Biz İBB karınca kararınca 33 binden fazla vatandaşa 400 lira para verdik azdı ama bütçemiz buna yetiyordu. Eğer bir sistem bu yükü taşıyamıyorsa bunu değerlendirmek gerekir. 10 kuruş indirim yaparak 90 dakikayı 120’ye çıkarıp birinci ve ikinci binişlerde 50 kuruş zamma gitmiştir. Hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu. 

“REKLAM OLSUN” DİYE…

CHP’li Özuslu’nun ardından yeniden söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Hızal, “Pandemi döneminde yapılan harcamalardan bahsediyor, merkezi hükümeti yaptığı çalışmaları eleştiriyor. Belediye vatandaşından para istemiyor ama bağış istiyor. Askıda fatura deniliyor. Bunu eleştirmiyorum hatta buna katılanlardan biriyim. Ancak keşke CHP’li üye arkadaşımız da merkezi hükümetin yaptığı bu çalışmaya katılmış olsa. Pandemi döneminde ESHOT’un yaptığı faaliyetlerden bahsedildi. Cezaevlerinden, yurtlardan kaldırılan otobüslerden bahsedildi. Elbette ki bunlar belediye üzerinde bir yüktür. Tüm bunların içinde bazı şeylerden de bahsetmek zorundayız. Asıl sorun şudur: Üretici pazarı kuruldu ama bunu kurarken mantıklı yerlerde kurmak lazım. Bunu reklam olsun diye Kadifekale’de kurarsanız oraya gidecek insanlara da ücretsiz otobüs kaldırmak zorunda kalırsınız” açıklamalarında bulundu. 

BİLHASSA ARKA SIRADAKİLER ÇOK ETKİLENDİ!

MHP Grup Başkanvekili Selahattin Şahin ise, pandemi döneminde sıkıntı yaşayan vatandaşları korumak adına bu zammın yıl sonunda yapılmasının daha doğru olacağı görüşünü savundu.

Şahin, “Geçtiğimiz günlerde İZSU zammını konuştuk, şimdi ESHOT… Şunu söylemek isterim ki bu pandemi döneminde insanlarımız çok zor duruma düştü. Bilhassa arka sıradakiler çok etkilendi, etkilemeye devam ediliyor. Belli ailelere ve insanlara yardımlar yapıldı ama bunlar ne kadar yeterli. Zorda olan insanlar var. Bu zam yılbaşından itibaren yapılsa, biraz ötelenseydi olmaz mıydı? Belediyemiz de çok zor durumda ama belediyemiz de bir kamu. İnsanlarımız zorda, küçük esnaf yok oluyor. Bu hastalık sürer ve normalleşme süreci sürmezse küçük esnaf yok olma noktasında. Onun için insanlara destek olmak adına bu zamlar yılbaşından itibaren yapılsa iyi olmaz mıydı?” diye konuştu. 

BOZTEPE: BELEDİYE BATMIŞ!

AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe belediyenin battığını iddia ederek, “Yılbaşında yapılması için bir öneri de bulunuldu. Ama arkadaşlar belediye o kadar zor durumda ki. Bu önerge Çarşamba günü geldi ve acil denildi. Grup başkan vekili söyledi. Öğretmene, 65 yaş üstü ne zam yok dedi.  Ama geçen sene bunlara yüzde 60 zam yapıldı. Bunu neden söylemiyorsunuz? Belediyemiz batmış. Yoksa bir günde bu kararı acilen geçirin demezler. Şu an Seferihisar’da işçilere para ödenmiyor. Seferihisar battı şimdi İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde. Biz çekilen kredilere neden onay verdik. Pandemi dönemi geçsin zamlar gelmesi diye verdik. Başkan bir mirasın üzerine kondu. Başkan 90 dakikayı dolaylı yoldan iptal ediyor. İzmir bu kadar borçlanmayı bu kadar kötü yönetilmeyi hak etmiyor. Sizin İzmir aşkınız bitmiş. Hatta hiç yokmuş demek ki. Mustafa kardeşim çıksın desin ki bu projeyi sıfırdan başladık. Konuştuğum CHP’li meclis üyelerinin yaklaşık 15 tanesi Süt Kuzusu Projesi kapsamında dağıtılan sütlerin tadının değiştiğini söyledi” diye konuştu.

MECLİS GERİLDİ  

CHP’li Meclis Üyesi Bülent Sözüpek konuyla ilgili söz hakkı aldı.

Sözüpek, “Bu kadar ülkeyi borçlanmayı ülke hak etmediniz. Bu ülkeyi yediniz bitirdiniz. TL’nin ne kadar değer düştüğünü görmekteniz” dedi.  

Hüsnü Boztepe’nin Sözüpek’in sözünü keserek “terbiyesiz” demesiyle birlikte mecliste uğultular yükseldi. Bunu üzerine Başkan Soyer, “Hüsnü Bey lütfen. Siz bu mecliste kimseye terbiyesiz diyemezsiniz. Dikkat edin” dedi.

50 KURUŞ KIYMETLİ KILANLARA HESAP SORMAK LAZIM

CHP’li Meclis üyesi İlhan Dal ise “Niçin otoyollara, köprülere vergi veriyoruz? Kullanmadığım havaalanına, köprüye, yola vergi veriyorum. 50 kuruşu bu kadar kıymetli kılanlara hesap sormak lazım” açıklamasında bulundu.  

‘HER LAFA ATLIYORLAR’ SÖZÜ AK PARTİLİLERİ KIZDIRDI

CHP’li Meclis Üyesi Kazım Çam “Burada tartışmalar oluyor. Ön sırada arkadaşlardan konuşanın sözünü kesiyorlar. Özellikle Hüsnü Bey olmak üzere, ön sırdaki arkadaşlara rica ediyorum. Sözlerimizi kesmesinler. Her söze atlamasınlar” sözlerine AK Partili meclis üyeleri sert tepki gösterdi. AK Partili Hızal ve Yıldız oturduğu yerden ayağa kalkarak Başkan Soyer’e itiraz etti. AK Partili Hızal, “Hiç kimse AK Partili meclis üyelerine ‘her söze atlıyor’ diyemez. Geri alsın” dedi. Başkan Soyer AK Partilileri uyararak “Oturun yerinize lütfen” dedi. CHP’li Çam’dan ise sözünü düzeltmesini istedi.  

SOYER ELEŞTİRELERE YANIT VERDİ

Pandeme döneminde Büyükşehir’in gelirlerinde önemli bir kayıp olduğunu vurgulayan Başkan Soyer, “Diğer büyük illere göre en düşük toplu ulaşım İzmir’dedir. Şu an itibariyle Ankara ve İstanbul’dan daha düşüğüz. Geçen yılın ilk dönemine göre son 5 ay içinde 225 milyon TL hasılat kaybımız var. Pandemi döneminde yaşadığımız tüm dünyayı etkileyen bir şey büyük bir kayıp” dedi.

Muhalefetten gelen eleştirilere cevap veren Başkan Soyer şunları söyledi:

“Bir başka nokta: uzaydan gelmiyoruz Türkiye’deyiz derken kastım şu: dolardaki artış belli. Bir çeyrek altın 382 liraymış bugün 700 küsur lira. Pazarda, mutfakta her şeyde artış var. Biz bir dernek, vakıf değiliz ve gelir ve gideri dengelemek zorunda bir kamu kurumuyuz. Bu çarkın dönmesi lazım. Belediye bağış istemedi. Biz ne gıda paketi, ne başka bir şey… Biz vatandaşı gücü olanla olmayanı buluşturma noktasında bir koordinasyonu üstlendik. Ne bağış hesabı açtık ne de o bağışlanan gıda paketi belediyenin deposuna girdi. Üretici pazarını reklam olsun diye Kadifekale’den açtığımızdan bahsettiniz ama 33 numaralı hat zaten orada çalışıyordu. Bir oradaki halk ne yaşanıyordu sorun. Ayrıca İzmir’in neresine açarsanız açın otobüsleri oraya taşıyacaksınız bu da doğru değil. İZBAN’ın rolü ile ilgili bir ifade kullanıldı. En büyük ağırlık ondaydı diye. İZBAN’ın yüzde 14, ağırlıklı olarak ESHOT. İzmir Büyükşehir Belediyesi Türkiye’de kendi metro hattını yapan tek ildir. Başka bir şehir gösteremezsiniz. Sade İzmir bütün metro hatlarını kendi kaynakları ile öz gücü ile yapmıştır. KDV ve ÖTV meselesi de çokça dillendirildi. Biz hep beraber kamu hizmeti yapıyoruz. KDV’ye yüzde 18 ödüyoruz, ESHOT’daki giderimiz 300 milyon lira. Körfezdeki özel yat KDV’ye yüzde 1 ödüyor, biz İzmir’de otobüslerimiz için KDV’yi yüzde 18 ödüyoruz. Biz bunu cumhurbaşkanına da söyledik ama bir dönüş alamadık. Eğer bizimde yüzde 1 olsaydı ne iyi olurdu.”

SOYER’DEN BOZTEPE’NİN ELEŞTİRİLERİNE YANIT: GELİN HALKA SORALIM 

Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer meclis toplantısında AK Partili Meclis üyesi Hüsnü Boztepe’nin ‘Seferihisar’ eleştirilerine de yanıt verdi.

Soyer, “Arkadaşlarım hassasiyet gösteriyor. Nezaket. Bu çatı altında hitaplarımızda üslubumuzda nezaket. Biz bunu kaybedersek güveni kaybederiz. Seferihisar’da 2009 yılından beri her seçimde oyumu artırarak geldim. İzmir’de yüzde 58 oy ile seçildim. Bu İzmir’e haksızlık olur. Gelin halka soralım. Seferihisarlı’ya sormak lazım: İlçemiz 10 sene önce neydi, bugün ne oldu? Bunu sorduğunuz zaman aldığınız tek cevap 10 sene boyunca artan oy oranıdır. Bunu Seferihisar’ı iyi yönetemediniz İzmir’i de yönetemiyorsunuz demek var bir de  Seferihisar’ı batırdınız İzmir’i de batırdınız demek var. Bahsettiğim bu. Türkiye’de siyaset dili çirkin diye gençlerle siyasetten uzak duruyor. Birbirimizle kullanacağımız dili dikkate alalım ve bu dili bu çatı altında kullanmayın. Dışarıda hesabınız neyse görürsünüz, tartışırsınız. Biz burada İzmir’in seçilmiş en çatı organı olarak bu tabloyu İzmir’e göstermeye hakkımız yok” diye konuştu.  

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın