fbpx
Gündem
Trend

Tarım ve Orman Müdürü Özen: “Hobi bahçeleri yalanına inanmayın”

İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, İzmir’de yasal olarak planlama işlemi sonuçlanmış hiçbir hobi bahçesinin bulunmadığını belirterek, “Bu zor günlerde hobi bahçeleri yalanına inanmayın ve bu tuzağa düşmeyin” dedi

İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, “Hobi bahçeleri” adı altında tarım arazilerinin parçalara bölünerek üzerine konutlar yapıldığını iddialarına ilişkin, “Lütfen doğayla iç içe olmayı en çok özlediğimiz, istediğimiz bu zor günlerde hobi bahçeleri yalanına inanmayın ve bu tuzağa düşmeyin” dedi.

Konu ile ilgili yazılı açıklama yapan Özen, İzmir’de 2019 yılında tespit edilen 94 hobi bahçesi parseline 8 milyon 932 bin 733 TL, 2020 yılında 14 parsele 549 bin 633 TL idari para cezası uygulandığını ve eski haline getirme yazılarının belediyelere yazıldığını ifade etti.

Özen, “Özellikle, verimli ovada yer alan, doğru tarım teknikleriyle yılda üç ürün alınabilen tarım arazilerimizin bölünüp üzerlerine konut amaçlı yapılar yapılması sadece bugün yaşayan bizler için değil, gelecek nesillerimizin gıda güvencesi açısından da tehdit teşkil etmektedir” dedi.

Sosyal medya ve reklamları üzerinden aldatıcı mesajlarla yapılan satışlara itibar edilmemesinin ileride yasal ve maddi mağduriyet yaşanmaması açısından oldukça önemli olduğunu belirten Özen, şunları söyledi:

“Temas kurduğumuz hobi bahçelerinden parsel hissesi alan kişilerin eğitimli, tarımı ve toprağı seven, çevre bilinci olan insanlar olması da konunun ayrı bir çıkmazıdır. Oluşabilmesi için binlerce yıl gereken verimli tarım topraklarının çevre, toprak, tarım hassasiyeti olan vatandaşlarımız tarafından yok edilmesi kabul edilemez. Bu nedenle İlimizde konu ile ilgili yerel Belediye Başkanlıkları ile tüm kurum ve kuruluşların, çevreye duyarlı vatandaşlarımızın, Sivil Toplum Kuruluşlarının bu konuda gerekli hassasiyeti göstermesi gerekmektedir. Bu yasadışı faaliyetin daha başındayken ve zarara yol açmadan önlenebilmesi için bölgesinde bu tür yapılanma gören herkesin derhal en yakın Kaymakamlık ve Güvenlik Güçlerine ihbarda bulunmasını rica ediyoruz. Böylece 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Hakkında Kanun ve Valiliğimiz Genelgesi gereğince Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunularak gereken tüm yasal işlemlerin ivedilikle yapılabilmesi sağlanacaktır.”

Özen, İzmir’de İzmir’de yasal olarak planlama işlemi sonuçlanmış hiçbir hobi bahçesi bulunmadığını kaydetti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın