fbpx
GündemManşet

Soyer’in villasına suç duyurusu!

Temiz İzmir Derneği, Ulamış’taki arazisine zeytin sıkma tesisi izni alıp havuzlu villa yaptıran İzmir Büyükşehir Başkanı Tunç Soyer suç duyurusunda bulundu. Soyer hakkında kirliliğine neden olmak ve görevi kötüye kullanma suçlarından kamu davası açılması istendi.

Temiz İzmir Derneği, Soyer hakkında İzmir Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Dernek, imar kirliliğine neden olmak ve görevi kötüye kullanma suçlarından Soyer hakkında kamu davası açılmasını istedi. Derneğin başvurusunda yer alan bu iki suç için Türk Ceza Kanunu’nda toplam 7 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Kurtulmuş, başvurusunda Soyer’in resmi mal beyanında 22 dönümlük zeytinliğin değerini 100 bin lira göstererek eksik mal beyanında bulunduğu iddiasına da yer verdi. Ayrıca gerekli denetimi yapmayan Seferihisar Belediyesi yetkilileri hakkında da işlem yapılması istendi.

HAKSIZ KAZANÇ İDDİASI

Suç duyurusunda bulunan Dernek Başkanı Nivent Kurtulmuş, dilekçesinde Soyer’in İmar Kanunu’na muhalefet, TCK’nın 257. maddesinde düzenlenmiş olan ‘görevi kötüye kullanma’ ve aynı kanunun 184. maddesinde düzenlenmiş olan ‘imar kirliliği’ne neden olma suçunu işlediğini iddia etti. Kurtulmuş, “Şüpheli 22 dönümlük zeytinliğe ‘sıkma işleme tesisi ile sulama havuzu’ yapacağım diye aldığı inşaat ruhsatı ile kendisine havuzlu villa yapmıştır. İmar planlarında tarım arazisi olan yerde bugünkü mevcut yapılaşma ortaya çıkmıştır. Şüphelinin sıkma tesisi adı altında yaptığı yeri villa olarak kullanacağı basında yer alan haberlerle doğrulanmıştır. Kanunda suç olarak tanımlanan suçlar haricinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın imar planı haricinde yapılaşmaya gitmesi haksız kazanç elde etmesi, bulunduğu mevkii kullanarak görevi kötüye kullanmakta olduğunun ayrıca nezdinizde incelenmesi gerekmektedir” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın