GenelGündem

Soyer’den ‘Ankara’, ‘pejmürde’ ve ‘kayyum’ açıklaması: “Bir bakana böyle bir çıkışı…”

Soyer, belediye başkanlarıyla yaptığı stratejik plan toplantısının ardından gündeme yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu. İçişleri Bakanı Soylu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu’na yönelik ‘pejmürde’ çıkışını ‘yakışıksız’ bulduğunu belirten Soyer, CHP’li belediyelere kayyum atanacağı iddialarına yönelik ise, “Bu ihtimali de Türkiye’de yaşadığımız için mümkün görüyoruz” dedi

Büyükşehir Belediyesi’nin 2019-2024 stratejik planının hazırlığı doğrultusunda önceki gün metropol ilçelerin belediye başkanları ile bir araya gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Tunç Soyer, toplantının ikinci oturumunda metropol dışında kalan ilçelerin belediye başkanları ile buluştu.

Tarihi Havagazı Fabrikası’nda 2 gün üst üste ayrı oturumlar şeklinde yapılan stratejik plan toplantılarında büyükşehrin stratejik planının ana hatları ile ilgili sunum yapılırken, ilçe belediye başkanları da hizmet süreleri boyunca yapacakları projeler, büyükşehir ile ortak yapmak istediği projeler ve büyükşehirden bekledikleri projeler hakkında kısa sunumlar yaptı.

KİMLER KATILMADI?

Metropol dışında kalan ilçelerle yapılan toplantıya Kiraz Belediye Başkanı AK Partili Saliha Özçınar ve Aliağa Belediye Başkanı Milliyetçi Hareket Partili (MHP) Serkan Acar, Tire Belediye Başkanı İYİ Partili Salih Atakan Duran katılmadı.

“BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ ÇOK ÖZENLE ÇALIŞMIŞ”

Toplantının içeriği hakkında açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer,  “Çok güzel bir toplantı oldu. Birbirimizi duyuyoruz, dinliyoruz. Bu çok kıymetli bir şey… Sonuçta İzmir bir bütün… Ne Bergama’nın ne Bornova’nın stratejik hedefleri birbirinden bağımsız olamaz. Hepsi bir bütün olarak İzmir’in stratejik hedefleri olacak. Dolayısıyla her bir projenin birbiriyle irtibatını sağlamamız lazım. Bu zor bir şey ama bunu yapmak mecburiyetindeyiz ki önümüzdeki 5 yıl geriye dönüp bakılmasın ve herkes ne yapacağını bilsin.  Çok güzel projeler var.  Belediye başkanlarımızın hepsi çok özenle çalışmış, her biri kendi ilçesine hakim, ilçesiyle ilgili önceliklerini tespit etmiş, bizden beklentilerini tespit etmiş. Bunların içinde hem stratejik plana dahil olacaklar var, hem büyükşehir tarafından yapılabilecek, yapılamayacak olanlar var, hem de ilçe belediyelerinin yapabilecek, yapamayacak oldukları var. Bunlarda böylece berraklaşmış oluyor. Bu toplantının faydalarından biri de o… Hem gücümüzü, hem kaynaklarımızı, hem zamanımızı hepsini birden değerlendirme imkanı buluyoruz” diye konuştu.

Soyer toplantı gündemi hakkında yaptığı açıklamanın ardından basın mensuplarının da sorularını yanıtladı.

“ANKARA’YA EYLÜL, EKİM AYI İÇERİSİNDE GİDECEĞİZ”

İzmir’in bakanlık nezdinde onay bekleyen projeleri için AK Parti Grubu ile yapılması planlanan Ankara ziyaretine ilişkin soruyu yanıtlayan Soyer, “Tam şuanda tarih sormak üzere aramıştım, günü henüz kesinleşmedi. Ama muhtemelen Eylül,  Ekim ayı içerisinde gideceğiz. Ankara ziyaretimiz, bugüne kadar bizim talip olduğumuz fakat cevap alamadığımız ya da onayı henüz kabul edilmemiş başlıklardan oluşacak, bu işleri çözmek üzere gideceğiz. Yoksa biz Ankara’dan bir proje beklemiyoruz” diye konuştu.

“BAKAN SOYLU’YA PEJMÜRDE ÇIKIŞI”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, kayyum atamalarına tepki gösteren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu için; “İşini yap, başımızın üzerinde yerin var ama işini yapmanın dışında başka işlerle meşgul olursan pejmürde ederiz” ifadelerini kullanması hakkında konuşan Başkan Soyer, “Hiç hoş olmadı. Ben bir bakana yakıştıramıyorum doğrusu. Ne demek pejmürde? Çok yakışıksız bir söz…” dedi.

KAYYUM AÇIKLAMASI: “ALIRLARSA, ALIRLAR ONLARIN BİLECEĞİ ŞEY!”

HDP’li Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanması sonrasında CHP’li belediyelere de aynı uygulamanın yapılabileceği iddialarına yönelik soruyu yanıtlayan Soyer “Endişe değil ama ihtimal yaşıyoruz. Niye endişelenelim? Alırlarsa, alırlar. Onların bileceği şey ama biz görevimizin başındayız ve bu ihtimali de Türkiye’de yaşadığımız için mümkün görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın