fbpx
GündemManşet

Soyer’den akıl almaz gaf: “Fuarın yapılması gerekiyor, Birinci Dünya Savaşı’nda da yapıldı”

Kültürpark fuar alanında bir vatandaş ile sohbet eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer inanılmaz bir gafa imza attı

89. İzmir Enternasyonal Fuarı koronavirüs salgını 2. pik noktasına ulaştığı bu günlerde tüm eleştirilere rağmen 4 Eylül’de (bugün) kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Son hazırlıkları denetmek için Kültürpark fuar alanında giden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile Çağıl Salman isimli vatandaşın arasında geçen diyalog duyanların ağzını açık bıraktı. Bu kadarına da pes dedirten diyalog şu şekilde gerçekleşti;

“FUARIN YAPILMASI GEREKİYOR, BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NDA DA YAPILDI”

“Bugün, her akşam üzeri yaptığım gibi fuara kedi beslemeye gittim. Beni gören kediler bana doğru koşarken, (bana göre) hızla gelen elektrikli arabaya yavaş olması gerektiğini söyledim ve el işareti yaptım. İçerden bir ses, araba değil ki bu, dedi. Döndüm baktım ki, belediye başkanımızın ta kendisi. Ah, dedim; Tunç Bey size bir soru sorabilir miyim? “Pandemi döneminde neden fuarı yapıyorsunuz” diye sordum. Biraz düşündükten sonra elini kalbinin üzerine koyarak “fuarı yapmak benim vicdani sorumluluğum” dedi. 😱Haliyle şaşırdım. “Peki ya sonrası, virüs yayılırsa bunun vicdani sorumluluğu olmayacak mı” dedim. “Fuarın yapılması gerekiyor, Birinci Dünya Savaşı’nda da yapıldı” dedi. “Çok üzgünüm, hepimizin onca ay verdiği emek boşa gidecek” dedim. Bir daha söyler misiniz rica etsem, ne zaman da yapılmıştı fuar deyince, “Birinci Dünya Savaşı” dedi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanına yakışmayacak gaf sosyal medyada çokça tartışıldı.

1. DÜNYA SAVAŞI 1918’DE BİTTİ, FUAR 1936’DA AÇILDI!

I. Dünya Savaşı, 28 Temmuz 1914’te başladı ve 11 Kasım 1918’de sona erdi. 1923 yılında Hamparsomyan Binası’nda, Mustafa Kemal Atatürk’ün açılışını yaptığı 1. İktisat Kongresi’yle İzmir’de fuarcılığın temelleri atıldı. 1927 yılına gelindiğinde ise İktisat Kongresi isim değiştirerek, Mithatpaşa Sanat Enstitüsü’nde 9 Eylül Sergisi adıyla yerli ve yabancı ziyaretçileri ağırladı. 1936 yılında ise büyük İzmir yangınıyla yok olan alan, Behçet Uz’un büyük uğraşları sonucu milli bir toplantı alanına dönüştürülen Kültürpark, İzmir Fuarı’yla açılışı yapıldı. Şimdiki ismi ile İzmir Enternasyonal Fuarı 1. Dünya savaşının bitiminden 18 yıl sonra, 1936 yılında İzmir Belediye Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı yapmış Behçet Uz tarafında hizmete açıldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın