fbpx
GündemManşet

Soyer ‘günah keçisini’ buldu: İklim değişikliği!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in çok büyük bir sel felaketi yaşadığını söyledi. Soyer, “Kimsenin sel felaketi nedeniyle mağduriyet yaşamasına izin vermeyeceğiz. Zararını giderecek elimizden ne geliyorsa yapacağız. Nakdi yardım eşya yardımı ne gerekiyorsa. Bize bildirilmemiş hasar varsa onları gidermek için hazırız. Altyapıda sıkıntılar var ama daha büyük sıkıntı iklim değişikliği. Saatte 70 kilo yağmurun düştüğü bir iklim biz hiç görmedik. Bu coğrafya böyle değildi. Küresel ısınma denilen şey iklim krizi” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, dün yaşanan sel felaketinin ardından açıklamalarda bulundu. Bir televizyon programının canlı yayına telefonla bağlanan Soyer, “ Kuraklık nedeniyle uykularımız kaçıyor diyorduk. Bu sefe seller nedeniyle uykusuz geceler başladı. bir afet yaşandı. ben böyle bir yağmur görmedim. Kovayla su boşaltılıyor gibiydi.  212 konut veya dükkanda maalesef su baskını yaşandı. Hasar tespiti yapıldı. Büyük bölümü Buca ilçemizde. Karabağlar, Bornova ve Konak’ta da sıkıntı yaşayan ilçelerimiz arasında. Buradan şunu söylemek isterim. 444 40 35 hemşeri iletişim hattımız. Arkadaşlarımız telefonların başında. Kim hasar olduğunu söylüyorsa, sel nedeniyle sıkıntı yaşadığını söylüyorsa derhal ekiplerimiz yönlendiriliyoruz. Hiç kimsenin sel felaketi nedeniyle bir mağduriyet yaşamasına izin vermeyeceğiz. Mutlaka zararını giderecek elimizden ne geliyorsa yapacağız. Nakdi yardım eşya yardımı ne gerekiyorsa… Bize bildirilmemiş hasar varsa onları gidermek için de hazırız. Selden geride mağduriyet bırakmayacağız. Buca’da 82 ihbar gelmişti. Sonra Karabağlar ve Bornova. 212 ihbarın ve su baskınının 82’si Buca’da. 7-8 ilçemizde daha ihbar aldık” dedi.

“ALTYAPIDA SIKINTI VAR AMA ASIL SORUN…”

Soyer, sözlerine şöyle devam etti: “Altyapıda sıkıntılar var ama daha büyük sıkıntı iklim değişikliği. Saatte 70 kilo yağmurun düştüğü bir iklim biz hiç görmedik. Bu coğrafya böyle değildi. Küresel ısınma denilen şey iklim krizi Ocak’ın ortasında 20 derece sıcaklık oluyor, bir yandan kuraklık bir yandan yağmur yağdığında aşırı bir felaketi beraberinde getiriyor. Tabi ki alt yapıda eksik var daha iyisini yapmak mümkün ama sorun sadece altyapı eksiliği kaynaklı değil. Sorunun bir başka yanı küresel iklim krizi dediğimiz küresel ısınma ile başlayan kuraklıkla tetiklenen felaketlerin yaşanmasına sebep olan değişiklik. Bu felaketler maalesef doğanın dengesiyle oynadığımız için dengesini bozduğumuz için daha çok yaşayacağımız gibi gözüküyor” dedi. 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın