fbpx
Genel

Sosyal ağlara kesilen 10 milyon TL’lik cezayı kimse ödemedi!

’de temsilcilik bulundurması yasal olarak zorunlu hale gelen Facebook, Twitter ve gibi sosyal platformlarına verilen ikinci 30 günlük süre doldu. Bu kez 30 milyon TL’lik idari para cezası uygulanacak sosyal ağ platformları temsilcilik açmazlarsa bir sonraki aşamada reklam yasağıyla karşı karşıya kalacak. İlk aşamada kesilen 10 milyon TL’lik cezanın ödenmediğini belirten Prof. Dr. Yaman Akdeniz’e göre 3. aşamadaki reklam yasağından hükümet de etkilenecek.

Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarına temsilcilik açma zorunluluğu getiren ‘Sosyal Medya Yasası’ 1 Ekim’de yürürlüğe girdi ve temsilcilik açmayan sosyal ağlara 10 milyon TL’lik idari para cezası kasım ayı başında uygulandı.

İlk idari para cezasının üzerinden geçen 30 günlük süreçte de Facebook, Twitter ve YouTube gibi dünyanın önde gelen sosyal ağ sağlayıcıları Türkiye’de temsilcilik açmadı ve ikinci aşamada uygulanacak olan 30 milyon TL tutarındaki cezayla karşı karşıya kaldı. 

BEŞ AŞAMALI YAPTIRIMIN İKİNCİSİ 30 MİLYON TL’LİK

İktidarın hakaret, özel yaşamın gizliliğinin ihlali gibi içerikler nedeniyle ortaya çıkan “muhataplık sorununun” aşılması gerekçesiyle savunduğu sosyal ağ sağlayıcılarına temsilcilik açma zorunluluğu getiren yasayla, bunu yerine getirmeyen ağ sağlayıcılarına beş aşamalı yaptırım yolu belirlenmişti.

Temsilcilik açmayanlara yönelik kasım ayı başında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından uygulanan 10 milyon TL’lik idari para cezasının ardından 30 gün geçti ve temsilcilik açmayan sosyal ağlara 30 milyon TL tutarındaki ikinci ceza uygulamasına gelindi.

Gelinen aşamada, merkezli sosyal medya platformu VKontakte (VK ) dışında Facebook, Twitter, /YouTube, gibi dünyanın önde gelen sosyal ağ sağlayıcıları Türkiye’de temsilcilik açmadı. 

İkinci idari para cezasının tebliğinin ardından sosyal ağ sağlayıcıları 30 gün içerisinde temsilcilik açmazlarsa reklam yasağı, dördüncü aşamada trafiği bant genişliğinin yüzde elli, beşinci aşamada ise bant trafiğinin yüzde 90 daraltılması yaptırımlarıyla karşı karşıya kalacak.

“10 MİLYON TL’LİK CEZAYI KİMSE ÖDEMEDİ”

Facebook’un temsilci atamayacağı kararını açıklayan, Twitter’ın sessizliğinin devam ettiğini belirten Prof. Dr. Yaman Akdeniz’e göre sosyal ağ sağlayıcıların kararsızlıkları hâlâ devam ediyor. İlk aşamadaki 10 milyon TL’lik idari cezanın üzerinden geçen 30 günlük sürenin dolmasıyla 30 milyon TL’lik ikinci ceza aşamasına gelindiğini hatırlatan Akdeniz, ilk aşamada uygulanan cezanın akıbetine ilişkin şunları kaydetti:
“10 milyon TL’lik ceza uygulanmadı, bunu kimse ödemedi. Bu ödenecek bir ceza değil. Ne zaman ceza kesilir? Örneğin lokantanız sağlığa aykırı diyelim. Cezayı kesip kapattılar. Sen de temizliğini yaparsın, cezanı ödersin dükkânın tekrar açılır. Burada öyle bir durum yok ki. Zaten gelmeyeceksen bu cezayı ödemeni gerektirecek bir durum yok. Gelmeyecek olanlar açısından bu cezanın varlığı ya da miktarı hiçbir şey değiştirmiyor.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın