fbpx
ManşetPolitika
Trend

Siyasette gündem: FETÖ’nün siyasi ayağı!

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un FETÖ çıkışıyla yeniden gündeme gelen ‘FETÖ’nün siyasi ayağı’ tartışması sürüyor

‘FETÖ’nün siyasi ayağı’ tartışması sürerken, muhalefet partileri siyasi ayak konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı işaret etti. CHP Lideri Kılıçdaroğlu, FETÖ’nün talepleri için TBMM’nin kullanıldığını belirtirken, İYİ Parti Lideri Akşener ise, hükümete “Önerge verin destek olalım” çağrısı yaptı

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un FETÖ çıkışıyla yeniden gündeme gelen ‘FETÖ’nün siyasi ayağı’ tartışması sürüyor. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dünkü Meclis Grup Toplantısı’nda FETÖ’nün siyasi ayağı olarak hükümeti gösterdi. Kılıçdaroğlu’na destek veren İYİ Parti Lideri Meral Akşener de hükümete “Araştırma önergesi verin destek olalım” çağrısı yaptı.

FETÖ’nün 2007 yılından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan sayesinde güç dengesini oturttuğunu ve örgütlenmesini sağladığını belirten Kılıçdaroğlu, Anayasa değişikliği sonrası FETÖ’nün kendisini devletin hakimi olarak gördüğünü söyledi. Kılıçdaroğlu, FETÖ’nün talepleri için TBMM’nin kullanıldığını da belirterek, “Devleti FETÖ’ye teslim eden kişinin adı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Herkes bilmeli” dedi.

“BİLAL’E ANLATIR GİBİ ANLATACAĞIM”

“FETÖ’nün siyasi ayağını Bilal’e anlatır gibi anlatacağım. Kim bu siyasi ayak?” diyen Kılıçdaroğlu, OHAL İşlemleri İnceleme Faaliyet Raporu’nda FETÖ ile ilgili “Devletin tüm kılcal damarlarına sızdılar. Devletin tüm kamu kurumlarını sonra da devleti ele geçirmeye çalıştılar” dediğini de hatırlattı.

Kılıçdaroğlu’nun ‘FETÖ’nün siyasi ayağı’na ilişkin açıklamalarından öne çıkan satırbaşları şöyle:

Bir terör örgütü devletin tüm kılcal damarlarına nasıl sızar? Buraya terör örgütünün elemanlarını yerleştirenlere FETÖ’nün siyasi ayağı diyoruz.

İktidardaki parti madem ki bu atamaları yapmakta yasaya ve Anayasa’ya göre tek yetkili, bu parti terör örgütü üyelerini devletin kılcal damarlarına yerleştirirken, ‘Efendim, ben bunların dürüst olduğunu sanıyordum, ben ihanet etmeyeceklerini, düşünüyordum’ diyebilir mi?

MGK, FETÖ ile mücadele edilmeli gerekli önlemler alınmalı diye bir karar aldı mı? Bu olay konuşuldu mu? FETÖ’nün bir terör örgütü olduğuna dair bir tespit yapıldı mı? Evet. O kararın Başbakanı Erdoğan’dır.

MGK karar alıyor. “Gülen hareketi tehlikelidir, derhal içeride ve dışarıdaki faaliyetlerine karşı önlem alın” diyor, yürütme organlarına bunun duyurulması isteniyor. MGK kararına karşın dönemin hükûmeti ne yapmıştır? Dönemin müsteşarının yazdığı kitap: Tavsiye kararı başbakanlığa bildirildikten sonra, konuyu FETÖ’nün yürütme organının yetkilerini aşan talepleri nasıl yerine getirildi? TBMM FETÖ’nün taleplerini yerine getirmek için araç olarak kullanıldı.

Toplu FETÖ’cü yerleştirme sadece Danıştay ve Başsavcılıkta mı oldu? Hayır, orduda da oldu. 17-25 Aralık büyük rüşvet olayından sonra oldu. Bununla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının hazırladığı bir iddianame var.

Kimdir bu siyasi otorite? Bu siyasi otorite FETÖ’nün siyasi ayağıdır. Parlamentodan zorla geçiriyorlar. Çoğunluğum diyor. Milletvekilleri konusunda bir şey söylemek istemiyorum ama devleti FETÖ’ye teslim eden kişinin adı Erdoğan’dır. Herkes bilmeli bunu.

FETÖ ne zaman kendini devletin tek fiili, hakimi olarak görmeye başladı? Örgüt 2007 yılından sonra Erdoğan’ın sayesinde örgütlenmesini tamamlamış, güç dengesini sağlamış ve operasyon hünerlerini ortaya koymuştur. Anayasa değişikliği örgütü devlet içinde çok ileriye taşımıştır.

2013 yılında 17-25 Aralık’ta Erdoğan ve ailesinin yaptığı büyük rüşvet olaylarını hepimiz öğrendik. Yapılan yolsuzlukların tamamı doğrudur. Vay sen misin tapeleri isteyen, şimdi avukatı FETÖ’cülükten içeri atmaya çalışıyorlar. 17-25 büyük yolsuzluk olayından sonra MGK kurulan istihbarat örgütleri FETÖ ile ilgili raporlar verdiler mi?

Sayın İlker Başbuğ, FETÖ’nün siyasi ayağını açıkladı mı? Yok dersek yalan olur. Bunun ortaya çıkması için siyasi iktidarın ağırlığını ortaya koyması lazım.
Korktukları bir şey var, darbe girişimi gecesine ait HTS kayıtlarını getirmiyorlar. Darbe girişimi başarılı olsaydı kimler başta olacaktı? Bu listeler Erdoğan’da. Niye açıklamaz? Bu darbe girişimi olsaydı kimin nerede olacağı belli değil miydi? Hangi gerekçeyle açıklamıyorlar?

FETÖ borsasını kimler kurdu. FETÖ borsasını kuranlar içinde Erdoğan’ın avukatları da var. Mal varlıklarını inceleyin dedim. Niye incelemiyorlar? Fettah Tamince FETÖ’nün siyasi ayağı tarafından koruma altında. Kimse dokunamıyor. Polis bulamıyor ama televizyoncu rahatlıkla konuşabiliyor.

15 Temmuz Araştırma Komisyonu raporu niye gizli? Niye açıklamıyorlar? FETÖ’nün siyasi ayağı, tepede oturuyor. Hiçbir tartışmaya yer vermeyecek şekilde açık ve net orada oturan kişi FETÖ’nün siyasi ayağıdır.”

KILIÇDAROĞLU’NA AKŞENER DESTEK VERDİ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de hükümete seslenerek “İhtiyacımız olan FETÖ’nün siyasi ayağını ortaya çıkarmak” dedi. Akşener, “Bir kez daha çağrı yapıyorum. Siz bir önerge verin, biz sizin önergenize destek verelim” diye konuştu.

“VERDİĞİMİZ ARAŞATIRMA ÖNERGESİ DEFALARCA REDDEDİLDİ”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise darbenin cemaatin siyasi ayağının araştırılması için Mecliste defalarca verilen araştırma önergeleri AKP-MHP çoğunluğuyla reddedildiğini hatırlattı. Siyasi ayağın ortaya çıkmasını istemiyorlar diyen Buldan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunların hepsi suç ortakları ve birbirinin suçlarını biliyorlar. Aralarında bazen çıkar çatışması olabilir ama hepsi birdir. FETÖ’nün siyasi ayağı değilseniz, cemaat savcılarının açtığı Ergenekon davalarını bir bir düşürürken neden KCK davalarını düşürmediğinizi buradan size sormak isteriz. Demirtaş, Yüksekdağ ve diğer tüm arkadaşlarımız FETÖ-AKP ortak kumpasıyla rehin tutulmuyor mu? Cemaat savcılarının uyduruk fezlekeleriyle dokunulmazlıklarımızı kaldıran siz değil miydiniz? FETÖ ile birlikte demokrasi güçlerine yönelik her türlü saldırıyı gerçekleştirirken, bugün Kürt halkının iradesine karşı aynı yöntemleri kullanmaya devam eden sizin iktidarınız değil midir?”

“FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞI KEMAL KILIÇDAROĞLU KENDİSİ VE EKİBİDİR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da partisinin grup konuşmasında FETÖ’nün siyasi ayağı tartışmalarına değindi.

Erdoğan yaptığı konuşmada; “Türkiye’nin en büyük sorunlarının başında ana muhalefet ve başındaki zat olduğunu söylemekten dilimizde tüy bitti. Madem bu kadar istiyor, bugün FETÖ’nün siyasi ayağını açıklıyorum. Rusya edebiyatının önemli ismi Tolstoy’un dediği gibi çamur atmadan iyi düşün, önce senin ellerin kirlenecek. Kılıçdaroğlu çamur atmaya çalışırken, elinde çamurla yakalanmıştır. FETÖ’nün siyasi ayağı Kemal Kılıçdaroğlu kendisi ve ekibidir. Şimdi ne için böyle olduğunu tüm delilleriyle anlatacağım.

FETÖ denilen yapı, uzunca süre hayır, eğitim alanlarında yürüten STK görünümünde faaliyet göstermiştir. Ne zaman bu yapı doğrudan devleti ve milleti hedef almıştır, işte o vakit durum değişmiştir. Bizim FETÖ ile davamız asla kişisel değildir. Bizim davamız ülkemiz ve milletimizin hakkını, hukukunu koruma davasıdır. Geçmişte irtica ile mücadele başlığında bu ülkenin değerlerine saldırılara nasıl karşı çıktıysak bugün de aynı mücadeleyi ettik. FETÖ vesayetine de teslim olmadık. Bu örgütü suç örgütü ilan eden benim.

CHP bu işin neresindedir? Daha eskileri bir kenara bırakıyorum. Sayın Baykal’ın genel başkanlıktan ayrılmasıyla birlikte CHP bu işin tam göbeğine yerleşmiştir. Kılıçdaroğlu kendisini genel başkanlığa taşıtyan kaset kumpasını da üzerimize yıkmaya çalışmıştır. Seni oraya getiren FETÖ. Kaset kumpasının savcısı FETÖ’den ihraç edildiği halde, Kılıçdaroğlu’nun bunun sözünü ettiğini duydunuz mu?

Biz geçmişten bugüne hukukun suç isnat etmediği yapıların haklarına saygı duyduk. CHP, FETÖ’nün terör örgütü ilan edilmesine rağmen bu yapının safında yer almıştır. Terör örgütlerinin yanına, 17/25 Aralık’tan sonra bu kadroya FETÖ’yü de dahil etmiştir.

FETÖ’nün MİT Müsteşarımıza sinsi kumpasını ve 7 Şubat MİT krizinde CHP’nin tavrı FETÖ’nün siyasi ayağının bir başka örneğidir. Dönemin CHP milletvekilleri ‘Başbakan da dahil edilsin’ diye FETÖ’nün borazanlığını yapıyorlardı. Kılıçdaroğlu FETÖ ile mücadelemizde karşımızda yer almıştır. Dersanelerin kapatılması tartışması CHP’yi ele veren örnektir. Dersaneleri kapatmayı seçim beyannamesine koyan CHP, en büyük dersane destekçisi olarak karşımıza çıktı. Çünkü bu zat ve partisi omurgasızdır. Bunun için yapmayacakları iş, atmayacakları iftira yoktur. Biz kararlılıkla bu işin üzerine giderken, CHP milletvekilleri zıvanadan çıkabilmiştir. Hatta CHP, dersanelerin kapatılmasıyla ilgili düzenlemeyi FETÖ’nün talebine uygun şekilde AYM’ye taşıyarak aynı safta durduğunu belli etmiştir.

FETÖ’nün siyasi ayağını soranların bakacağı yer buralardır.

Gezi olayları FETÖ ile CHP’nin birlikteliğini ortaya koyan hadiselerden biridir. CHP yönetimi FETÖ’nün sürdüğü her argümana dört elle savunmuştur. İstanbul Havalimanı ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü inşaatlarının durdurulmasını bizzat istemiştir. Bu işin başlangıcı 17/25 Aralık işbirliğidir. Kopyala yapıştır yapacak kadar aleniyete dökmüşlerdir. Bu tezgahı FETÖ ile birlikte kurduklarını ikrar etmişlerdir. Bugün kaçak durumudaki FETÖ savcıları ile CHP yöneticileri aynı refleksle karşı çıkıyorlardı.

Kılıçdaroğlu ne diyor, ‘Askerler her emre itaat eder’ diyerek darbecileri savunmuştur. FETÖ ne demişse, Kılıçdaroğlu aynını tekrar etmiştir. Biz FETÖ’nün üzerine giderken, Kılıçdaroğlu bu yapıyı, devletin vicdanı diye tarif ediyordu. Bundan ala siyasi ayak olur mu?” ifadelerine yer verdi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın