fbpx
GündemManşet

Şehir plancılarından “Bilfen’e peşkeş çekilen arazi” açıklaması: Tut Ali tut, topu tut! Dur Ali dur! Orası özel okul!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde alınan karara göre ’da “spor alanı” olarak belirlenen arazinin imar planı “özel alanı”na dönüştürülmesinin yankıları sürüyor. Değişikliğin iptali için  hukuki yollara başvuracağını açıklayan Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi’den yeni bir açıklama yapıldı. “Tut Ali tut, topu tut! Dur Ali dur! Orası özel !” açıklamada değişikliğin anayasaya aykırı olduğuna dikkat çekildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Şemikler’de 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planında “spor alanı” olarak belirlenen araziyi “özel eğitim alanı” olarak değiştirdi. Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında gündeme gelen imar planı değişikliği mecliste oy çokluğu ile geçti. Alınan değişiklik kararıyla Karşıyaka Şemikler’deki arazi, BİLFEN eğitim kurumuna peşkeş çekilirken kamuoyunda tepkilere neden oldu.

Son olarak Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi değişikliğin iptali için hukuki yollara başvuracağını açıklamış ve değişkliğinin iptali için açacağını duyurmuştu.

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, yayımladığı “Tut Ali tut, topu tut! Dur Ali dur! Orası özel okul!” başlıklı açıklamada değişikliğin anayasaya aykırı olduğunu vurgularken, “TOKİ tarafından satılması, mülkiyet değişikliğinin ardından mülkiyetin plan kararını “’Özel Eğitim Tesisi Alanı’ olarak belirlemesi, baştan sona Anayasaya aykırıdır” ifadelerine yer verdi.

Açıklamada, “Anayasaya aykırı bir başlığın, İmar Kanunu, Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği açısından değerlendirilmesi ise basit bir ayrıntıdır ve  İzmir Büyükşehir Belediyesi, plan değişikliği kararını iptal etmediği takdirde açılacak olan davada bu ayrıntılara yer verilecektir” denildi.

ŞPO İzmir Şubesi’nin açıklaması şu şekilde:

  • “Bir plan değişikliği neler yapabilir ki!” demeyin… Bir plan değişikliği mülkiyeti belirler, mülkiyet de, o sınırlar içerisine kimin girip giremeyeceğine karar verir. Kamusal bir alan, herkesin kullanımına açık olur. Ama, imar planında kullanım kararının başına bir sıfat koyup, “özel” yazarsanız, işte orada işler değişir. Parası olanı içeri sokar, başka kimlerin içeri girebileceğine parası olanın karar vermesine olanak sağlarsınız. Eşitliği bozarsınız.
  • O eşitlik, birçok yerde ama özellikle Anayasa’nın 10. maddesinde güvence altına alınmıştır: “Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz. Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.”
  • Peki bir plan değişikliği, anayasal güvence altına alınmış eşitlik ilkesini çiğneyebilir mi? Çiğnememesi gerekir. Çiğniyorsa, kamusal bir alanı, “özel” mülkiyete dönüştürerek, mülk sahibine imtiyaz tanınmış olmaz mı? Tanınmış olur. Bu durumda, eşitlik ilkesine aykırı davranılmış olmaz mı? Davranılmış  olur.
  • Karşıyaka, Atakent Mahallesi, 9846 ada 1 parsel sayılı taşınmazda yaşananların özeti budur. Geçmişte Emlak GYO mülkiyetinde olan ve “Spor Tesis Alanı”nında kalan taşınmazın, kullanım kararına rağmen TOKİ tarafından satılması, mülkiyet değişikliğinin ardından mülkiyetin plan kararını “Özel Eğitim Tesisi Alanı” olarak belirlemesi, baştan sona Anayasaya aykırıdır.
  • Anayasaya aykırı bir başlığın, İmar Kanunu, Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği açısından değerlendirilmesi ise basit bir ayrıntıdır ve  İzmir Büyükşehir Belediyesi, plan değişikliği kararını iptal etmediği takdirde açılacak olan davada bu ayrıntılara yer verilecektir. Ve gün geldiğinde, ülkemizde, Aliler ve Ayşeler, spor alanlarında rahatça top oynayabilecek, kamusal bir hak olarak nitelikli bir eğitim alabileceklerdir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın