fbpx
GündemManşet

Sayıştay raporları ortaya çıkardı: İzmir’in Kalkınma Ajansından İzmir’in Büyükşehir Belediyesi yıllardır yararlanamıyor

Sayıştay Müfettişlerinin İzmir Kalkınma Ajansı için hazırladığı raporda çarpıcı bir bulgu dikkat çekti. Raporda; İzmir Kalkınma Ajansı ile arasında pay ve alacak uyuşmazlığı sorunu olduğuna dikkat çekilerek, “Mevcut haliyle uyuşmazlığa konu olan tutar 13.079.990 TL’dir. Bu durum, destek mevzuatı gereği borçlu bulunan belediyenin ajans desteklerinden yararlanamaması sonucunu doğurmaktadır. Oysa ajansların yönetiminde ilgili belediye başkanları bulunmakta ve ajanslara ilgili belediyelerce ciddi oranda mali katkı sağlanmaktadır” ifadeleri yer aldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin 2016 yılından bu yana İzmir Kalkınma Ajansı olanaklarından yararlanamadığı ortaya çıktı. Söz konusu durum Sayıştay Müfettişlerinin İzmir Kalkınma Ajansı için hazırladığı raporlara da bulgu olarak girdi. Kentin en büyük yatırımcı kuruluşu olan İzmir Büyükşehir Belediyesinin adında “kalkınma” sözcüğü bulunan ve bu amaçla kurulan bir kamu kurumundan yıllardır yararlanamaması şaşkınlığa neden oldu.

İKİ KURUMUN FARKLI HESAP YÖNTEMİ

Müfettiş raporlarında, söz konusu durumun iki kurum arasındaki alacak ve pay anlaşmazlığı nedeniyle yaşandığı belirttirilerek şu bilgiler verildi: “İzmir Büyükşehir Belediyesi ajansa yatıracağı katkı payı tutarını hesaplarken borçlarını düşerek pay tutarına ulaşırken, İzmir Kalkınma Ajansı, Bakanlık görüşü doğrultusunda tutarını düşmeden pay tutarını tahakkuk ettirmektedir. Dolayısıyla bu uygulama içinde İzmir Büyükşehir Belediyesinin ilgili ajansa borç miktarı ile ajansın belediyeden pay alacak miktarı farklılaşmaktadır.  İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2007-2015 yıllarında yatırılan paylardan borçlanma tutarlarının düşülmediği gerekçesi ile yeniden hesap edilen tutar üzerinden Ajans iradesi dışında Belediye tarafından 2016 yılı payından mahsup yoluna gidilmiştir. 2016 yılından itibaren yapılan bildirimlerde borçlanma tutarları düşülerek hesap çıkarılmıştır. Ayrıca 2017-2018 yıllarına ait bildirimlerde ise gelir kesin hesapları Ajansa iletilmediğinden gerçek pay alacağı sağlıklı hesaplanamamıştır.”

UYUŞMAZLIK KONUSU 13 MİLYON TL’Yİ AŞIYOR

Mevcut haliyle uyuşmazlığa konu olan tutarın 13.079.990-TL olduğuna dikkat çekilen raporda, “Bu durum, destek mevzuatı gereği borçlu bulunan belediyenin ajans desteklerinden yararlanamaması sonucunu doğurmaktadır. Oysa ajansların yönetiminde ilgili belediye başkanları bulunmakta ve ajanslara ilgili belediyelerce ciddi oranda mali katkı sağlanmaktadır. Bu sorun nedeniyle, belediyelerin destekten mahrum kalmaması ve aynı tutar üzerinden borç alacak ilişkisinin kurulması gerekmektedir. 2018 yılı Kalkınma Ajansları Genel Denetim Raporunda detaylı olarak işlenen ve ajansların mali yapılarını derinden etkileyen bu hususla ilgili, tereddütleri giderecek açıklıkta bir düzenleme Sanayi ve Bakanlığı tarafından hazırlanarak uygulamaya geçirilememiştir” ifadeleri yer aldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın