fbpx
Genel

Protokolde Bilal Erdoğan krizi: “Gidin Bilal’i kaldırın!”

Antalya Elmalı’daki 667’nci Tarihi Yağlı Güreşleri’nde protokol krizi yaşandı. Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’a protokol uygulaması ve törende müsabakayı kazanan sporcuya altın kemeri Erdoğan’ın takması tepki topladı

Antalya’nın Elmalı ilçesinde düzenlenen 667’nci Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri, Recep Gürbüz Stadı’nda yapıldı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in de katıldığı törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan da yer aldı.

Gazeteduvar’dan Müzeyyen Yüce’nin haberine göre Erdoğan, güreş müsabakasını Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun yanında protokolden izledi. CHP ve İYİ Parti milletvekillerinin tepki gösterdiği protokol krizi, müsabaka sonunda sporcular için gerçekleştirilen ödül töreninde de yaşandı. Tarihi Elmalı Yağlı Güreşlerinin başpehlivanı olan Ali Gürbüz’e sıralamada alt sırada bulunan birincilik kupasını Meral Akşener verirken, altın kemer Bilal Erdoğan tarafından takıldı. Ayrıca, yaşanan gerginlik tören sonunda iki farklı fotoğrafın çıkmasına neden oldu. İlk fotoğrafta Meral Akşener bulunurken, ikinci fotoğrafta Antalya Valisi Münir Karaloğlu ile birlikte Bilal Erdoğan yer aldı.

“GİDİN ‘BİLAL’İ’ KALDIRIN!”

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Karaloğlu’nun protokol usulüne uymadığını ifade ederek, “Protokol tribününde kendime ayrılan yerde oturuyordum. Meral Hanım ve milletvekilleri geldi. Bir görevli yanıma yaklaşarak, rica etsem bir kayar mısınız?’ dedi. Ben de tepki gösterdim ve ‘Protokolde yeri olmayan Bilal Erdoğan burada oturuyor. Gidin onu kaldırın’ dedim. Bunun üzerine görevli uzaklaştı. Orada yaşanan durum protokolde hangi sıfat ve görevle oturduğu. İkinci sırada oturan milletvekillerimiz vardı. Tepkimiz buna” ifadelerini kullandı.

İYİ PARTİLİ ÇOKAL: “VALİ PROTOKOL ESASINA AYKIRI DAVRANDI”

Karaloğlu’nun Bilal Erdoğan’a protokol uygulamasına bir tepki de İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal’dan geldi. Karaloğlu’nun protokol esasına aykırı davrandığını öne süren Çokal, “‘Hakimiyet milletindir’ düsturuyla parlamento yönetmiş Akşener’in karşısında ‘Hakimiyet sadece başkanındır’ diyerek protokol çamı deviren bir valiyle karşı karşıyayız” dedi. Vali Karaloğlu’nun protokol kurallarını ‘nepotik bir bağlılığa dönüştürerek devlet adabını sekteye uğrattığı’nı savunan Çokal, şunları söyledi: “Valinin devlet başkanı karşısında protokol usulü uygulaması esastır. Ancak devlet başkanının olmadığı yerde devlet görevi yapmış hali hazırda görevli bulunan onca insan varken, Bilal Erdoğan’a taktırılan altın kemer, sadece devlet başkanı oğlu olmakla mı alakalıdır?”

“PROTOKOL KURALLARINI NEPOTİK BAĞLILIKLA SEKTEYE UĞRATTI”

“Demokratik devletlerin valisi halkın seçtiği insanlara protokol uygularken, monarşi devletlerin valisi kendisini sadece hanedan üyelerine karşı sorumlu hisseder. Antalya Valisi demokratik bir devletin mi valisi yoksa nepotik-monarşik bir saltanatın mı mabeyincisidir? Sayın Meral Akşener ve bizler, şehrin üst protokolü olan valinin altın kemeri takmasını anlayabiliyoruz. Ancak Cumhurbaşkanının oğlu olma sıfatının valilik sıfatının önüne geçirildiği bir sistem, demokratik devlet anlayışının çözüldüğü bir mantığa delalet eder ki, demokratik Türkiye Cumhuriyeti Devletine bağlı olan bizlerin bunu kabul etmesi mümkün değildir. Bu çerçevede protokol kurallarını nepotik bir bağlılığa dönüştürerek devlet adabını sekteye uğratan Sayın Valiyi kınıyor, bir ailenin değil devletin valisi olmaya davet ediyoruz.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın