fbpx
GündemManşet

Prof. Dr. Sözbilir’den korkutan İzmir açıklaması: Deprem fırtınaları yaşanabilir!

(DEÜ) Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, ’nın ilçesinde bugün sabah saatlerinde yaşanan depremlerin İzmir- Balıkesir zonunda gerçekleştiğini, bu fayın diğer fayları da tetikleyerek deprem fırtınalarına neden olabileceğini söyledi

Manisa’nın Akhisar ilçesinde, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) verilerine göre, bugün saat 03.23’te 4.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Sarsıntı, yerin 5.84 kilometre derinliğinde gerçekleşti. Kırkağaç ilçesinde saat 06.25’te yerin 7 kilometre derinliğinde 4.0 büyüklüğünde, saat 09.26’da yine yerin 7 kilometre derinliğinde bu kez 3.7 büyüklüğünde deprem oldu. ’da yaşanan 6.8 büyüklüğündeki depremi üreten fayı haritalandırmak için bölgede bulunan Dokuz Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Manisa’nın Akhisar ilçesinde 23 Ocak’ta yaşanan 5.4 büyüklüğündeki depremin ardından artçı şok sayısının 1800’leri aştığını belirterek,  şöyle dedi:

“Bunların içinde ana şoku oluşturan Soma- Kırkağaç fayının yanı sıra hemen yakınındaki KD- uzanımlı Gelembe fayı ve KB uzanımlı Akhisar fayında da kırılmaların başladığı anlaşılıyor. Bu fayları tetikleyerek yeni depremler oluşturabilir. Bu depremler bizim 2003 yılında bulduğumuz ve İzmir Doğanbey burnundan Balıkesir’e kadar uzanan ve ‘İzmir- Balıkesir fay zonu’ olarak isimlendirdiğimiz fay zonunun orta bölümünde gelişiyor. Bu nedenle bu zon üzerindeki normal faylar ile doğrultu atımlı faylar birlikte çalışarak yeni deprem fırtınalarına neden olabilir. Bu zon üzerindeki yapı stoğu ile fay ve zemin özellikleri karşılaştırılmalı ve ilgili kurumlar gerekli önlemleri almalı.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın