fbpx
Genel

Prof. Ahmet Ercan: Depremde yoksullar ölür, zenginler ölmez!

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Yani yoksulluk ne kadar fazlaysa o kadar yakındır. Depremde zaten yoksullar ölür, zenginler ölmez” dedi.

İzmir’de yaşanan depreme ilişkin Fox Tv Ana Haber bülteninde konuşan İTÜ’lü Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Bir ülkede deprem sorununun çözülmesi için o ülkenin ekonomisinin düzelmesi gerekiyor. Yani yoksulluk ne kadar fazlaysa deprem o kadar yakındır. Depremde zaten yoksullar ölür, zenginler ölmez” dedi.

Ercan devamında şunları dile getirdi: “Hiçbir ünlünün, hiçbir zenginin enkaz altından çıkarıldığını duymadınız, duymayacaksınız, çünkü binalarının yapımında paradan kaçınılmamıştır. Deprem yoksulun sorunudur. Bir ülkede yoksulluğu yenmedikçe depremin adı ölüm olur. İnsanlar istedikleri için kötü ev yapmıyorlar, yer inceleme çalışmalarına, inşaat-mimari projelerine ödemeleri gerekiyor. Depremin kaderi yoksulluktur. Bir ülkede ekonomi ne kadar bozuksa deprem o kadar öldürücü olur.”

“6,6 İLE 7 ARASINDA DEVASA BİR FARK

AFAD verilerinin depremi küçük gösterdiğini söyleyen Ercan, “Siz ister istemez Ankara’nın resmi rakamlarına uyarak her depremi biraz daha küçük gösteriyorsunuz. Her deprem sizin söylediğinizden biraz daha büyük. Malatya- depremi de böyleydi, bu deprem için de böyle. 40-44 saniye süren bir depremin 6,6 olması mümkün değil! 6,6 ile 7 arasında o kadar büyük fark var ki, birisi yaklaşık 2 atom bombası gücünde, diğeri yaklaşık 40 atom bombası gücünde” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın