fbpx
EkonomiManşet

Piyasaların yangını sönmedi… Dolar, Euro ve Altın kritik seviyede!

TCMB Para Politikası Kurulu’nun faizi 19 puanda sabit tutma kararı sonrasında yükselişini sürdüren piyasalarda Dolar 8,03 TL’den, Euro 9,62 TL’den, Sterlin 11,07 TL’den işlem görüyor. Gram 456 TL’den fiyatlanırken, gümüş de 6,68 TL seviyesinde. Bitcoin ise 62 bin 72 dolardan işlem görüyor.

Yurt içinde piyasaların gözü bugün TCMB’de gerçekleştirilecek Para Politikları Kurulu toplantısındaydı. TCMB’de bugün gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu toplantısı sona erdi ve kritik kararı açıklandı. Para Politikası Kurulu politika faizini yüzde 19’da sabit tuttu.

Merkez’in faiz kararı sonrasında Dolar 8,03 TL’den, Euro 9,62 TL’den, Sterlin 11,07 TL’den işlem görüyor. Gram altın 456 TL’den fiyatlanırken, gümüş de 6,68 TL seviyesinde. Bitcoin ise 62 bin 72 dolardan işlem görüyor.

Onsu 1.764 dolar seviyesinde olan altında, gram altın 451/456, çeyrek altın 731/746, Cumhuriyet altını ise 3.010/3.045 TL alış/satış fiyatıyla işlem görüyor.

MART AYINDA 17’DEN 19’A YÜKSELMİŞTİ

Mart ayında Merkez Bankası politika faizini 200 baz puan artırarak yüzde 17’den yüzde 19 seviyesine yükselmişti. 

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada “TCMB, istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edilecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikâmesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.” denildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın