fbpx
ÇevreManşet

Pınarbaşı’nda taş ocağı isyanı!

Kentin en eski yerleşim birimlerinden Pınarbaşı’nda taş ocakları doğayı tehdit etmeye devam ediyor. Bölgede uzun yıllardır faaliyet gösteren taşocağı kazı alanını 23.74 Hektardan 54,79 çıkarma isteğini resmen başlatması bölge halkının tepkisine neden oldu. İsyana MHP’den de destek geldi.

İzmir’in en eski Türk yerleşim yeri olması ve doğal güzellikleriyle her zaman dikkat çeken Pınarbaşı son yıllarda büyük çevre sorunları yaşıyor. Bu sorunların başında da bölgede açılan taş ocağı önemli bir yer tutuyor. Bitki örtüsü, kaynak suları, doğal ve tarihi güzellikleriyle bir zamanlar İzmir’in en önemli mesire yeri durumunda olan Pınarbaşı geçmişini özlerken, halk da olan bitene isyan etmiş durumda. Bölgede uzun yıllardır faaliyet gösteren taşocağı kazı alanını 23.74 Hektardan 54,79 çıkarma isteğini resmen başlatmış durumda. Mevcut durumun bile Pınarbaşı’na ve insan sağlığına büyük zarar verdiğini dile getiren bölge insanı, mahalle muhtarları, esnaflar odası ve kurdukları Pınarkent Derneği ile taşocağının kazı alanın genişletme girişimine karşı harekete geçti.

ŞAHİN: KONUNUN TAKİPÇİSİYİM

İlk olarak Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İzmir İl Başkanı Veysel Şahin’i ziyaret eden geniş kesimli Pınarbaşı Heyeti mevcut durumu, halkın haklı istek ve beklentilerini iletti. Heyeti kabul eden İl Başkanı Şahin, “Meselenin çözümü, hemşehrilerimizin huzur ve sağlığı konusunda gereğinin yapılması için konun takipçisi olacağım. Devletimizin ilgili organlarının da konuya gereken ilgiyi göstereceğine inanıyorum.” Dedi.

ÇULHAOĞLU: HAVA KİRLİLİK RAPORUMUZ VAR

Pınarbaşı’nın sevilen esnafı Cezmi Çulhaoğlu, “Pınarbaşı’nı ve halkımızı ilgilendiren bütün konularda olduğu gibi büyük bir dayanışma içerisindeyiz. Doğal ve tarihi güzellikleriyle İzmir’in marka değerlerinden biri olan Pınarbaşı’nda faaliyet gösteren taşocağının mevcut durumda bile bölgeye büyük zarar verdiği resmi raporlarla bile kanıtlanmıştır. Şimdi taşocağının çalışma sahası iki katına çıkarılmak isteniyor. Bu iki kat daha fazla tehlike, iki kat daha fazla hava kirliliği ve iki kat daha fazla çevre zararıdır. Biz Pınarbaşılılar olarak buna karşıyız. Yetkililerimizin de doğru karar vereceğine inanıyoruz. İl Başkanımız Sayın Veysel Şahin’in desteği bizim için gerçekten çok önemli. Halkımız ve sekizyüz yıllık Pınarbaşımız için güzel sonuçlar alacağımıza inanıyorum.” açıklamasını yaptı.

13 BİN İMZA İLE HAKKIMIZI ARIYORUZ

Pınarbaşında yaşayan herkesin ortak karar ve iradesiyle taşocağının tamamen bölgeden kaldırılması için 13 Bin imza topladıklarını da sözlerine ekleyen MHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Cezmi Çulhaoğlu, “topladığımız onüçbin imza bizim irade beyanımızdır. Bu imzalar Sekizyüz yıllık Türk Şehri Pınarbaşı’na, doğal güzelliklerimize, İzmir sevgimize ve birbirimize olan vefamızdır. Biz bu konuda kararlıyız. Yetkililerimizin de bu hassasiyetlerimize karşılık vereceğine inanıyoruz”

TOPLANTI NEDEN 8 KİLOMETRE ÖTEDE?

Taşocağının kazı alanının iki katına çıkarılması ile ilgili başlatılan ÇED Sürecinde bölge halkının bilgilendirilmesi amacıyla bir toplantı düzenlendiğini, bu toplantının da nedense Pınarbaşı’da değil de 8 Kilometre ötedeki, ulaşımı zor bir alanda yapıldığını da sözlerine ekleyen Cezmi Çulhaoğlu; “Pınarbaşımız düğün salonları merkezi, yani burada her türlü toplantının yapılmasına uygun kapalı ve açık salonlara sahibiz. Bu toplantının neden Belkahve’de bulunan bir çay bahçesinde yapıldığını da anlayabilmiş değiliz. Halkımızın dikkatinden hiçbir şey kaçırılmamalı. Biz bu yer seçimine de gerekli itirazlarımızı yaptık. Pınarkent Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği olarak omuz omuza hakkımızı aramaya devam ediyoruz.”

DİNAMİTLE PATLATIYORLAR

Pınarbaşı sırtlarında faaliyet gösteren taş ocağında dinamitlerle çalışma yapıldığını vurgulayan bölge halkı, “çocukların, yaşlıların ve sakinlerimizin bundan nasıl etkilendiğini bir düşününüz. İzmir’in en güzel yerinde, tarihi ve doğal güzellikleriyle marka konumundaki Pınarbaşı’nda bu yapılanlar gerçekten yakışmamaktadır. Yanlıştan dönüleceğine taşocağının tamamen bu güzel bölgeden kaldırılacağına inanıyoruz” 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın