fbpx
Genel

Pfizer’den aşı uyarısı: Bulaşı engelleyebileceğinden emin değiliz

Pfizer’in CEO’su Albert Bourla, BioNTech ile geliştirdikleri Covid-19 aşısının bulaşı engelleyip engelleyemediğinin ‘belirsiz’ olduğunu aktardı. Bourla, “Elimizdeki verilerle bundan kesin emin olamayız” ifadelerini kullandı.

Amerikan ilaç firması Pfizer’in CEO’su Albert Bourla, Almanya merkezli BioNTech ile geliştirdikleri Covid-19 aşısının, insanların virüsünü başkalarına bulaştırmasını engelleyip engellemediğinin ‘belirsiz’ olduğunu söyledi. Konunun incelenmesi gerektiğini aktaran Bourla, “Elimizdeki verilerle bundan kesin emin olamayız” dedi.

NBC kanalında yayınlanan Dateline programında Lester Holt’un sorularını yanıtlayan Bourla, Covid-19 aşısının bulaşı engelleyip engellemediğinden ’emin olmadıklarını’ aktardı. Bourla, “Aşı yaptırıp korunmama rağmen yine de [virüsü] başkalarına bulaştırabilir miyim” sorusunu, “Bunun incelenmesi gereken bir şey olduğunu düşünüyorum” diyerek yanıtladı.

MODERNA’DAN DA ‘BULAŞ’ UYARISI GELMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde, Amerikan biyoteknoloji şirketi Moderna’dan da benzer bir uyarı yapılmıştı. Firmanın Medikal Direktörü Tal Zaks, aşıyı olan kişilerin kendileri korunsa bile virüsü taşıyabileceğini ve başkalarına bulaştırmaya devam edebileceğini açıklamış, bu konuda bilimsel araştırmaların henüz yapılmadığını aktarmıştı. Amerikan haber sitesi Axios’a konuşan Zaks, kendi geliştirdikleri korona virüsü aşısının etkisine dair araştırmanın, aşı olan kişilerin virüsü yayıp yaymayacağına dair bir ölçüm yapmadığına işaret etmişti.

hükümeti, yüzde 95 etkili olduğu kaydedilen Pfizer/BioNTech aşısının kullanımını onaylayan ilk Batılı ülke oldu. Çarşamba günü yapılan açıklamada, aşının önümüzdeki haftadan itibaren ülke çapında kullanıma sunulacağı aktarıldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın