fbpx
Genel

Perinçek’e ‘Deniz ve Mahir’ yanıtı: “Bu zavallı ikisinin yanına bile yaklaşamazdı”

Doğu ’in, Deniz Gezmiş ve Mahir Çayan hakkında, “Dolduruşa geldi; kulaklarını çektim” şeklindeki sözlerine, Çayan ve Gezmiş’in arkadaşı Yalçıner ve TİP Genel Başkanı Erkan Baş gibi isimler sert bir şekilde tepki gösterdi.

Dijital medya platformu 140 journos, ‘Kısmen İktidar’ adıyla Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek’in belgeselini yayınladı. Belgeselde Doğu Perinçek 70 öncesi gençlik hareketlerini anlatırken Deniz Gezmiş ve Mahir Çayan’ın ‘kulaklarını çektiğini’ söyledi. Denizlerin arkadaşı Mustafa Yalçıner, Doğu Perinçek’in sözlerine tepki gösterdi. 

Belgeselde Doğu Perinçek Demokratik Devrimi savunanların Türkiye İşçi Partisi’nden tasfiye edilmeye başlandığını ve bunun büyük bir infial yaratarak herkesin kendi etraflarında toplanmaya başladığını ileri sürdü. Perinçek, 70’li yıllarla beraber silahlı mücadelenin tartışılmaya başlandığını, Mihri Belli’nin ise bunun yanlış olduğunu bildiği halde Deniz Gezmiş ve Mahir Çayan gibi isimleri ‘idare ettiğini’ belirterek, “Genç çocuklar dolduruşa geldi. Denizler, Mahirler falan dolduruşa geldi. ‘Silahlı mücadeleyi hemen başlatacağız’ falan. Hem teorik birikimim var, biraz da yaşça Deniz’den, Mahir’den falan büyüğüm. Hepsinin kulağını çektim yani” ifadelerini kullandı.

MUSTAFA YALÇINER: YANLARINA BİLE YAKLAŞAMAZDI

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın aralarında bulunduğu 25 sanıklı Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu davasından yargılanan ve 18 kişiyle birlikte idam cezası aldıktan sonra Askeri Yargıtay’ın kararı bozması üzerine ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Mustafa Yalçıner Perinçek’e hesabından tepki gösterdi. 

Toplam 15 yıl cezaevinde kalan ve halen Evrensel gazetesinde yazan Mustafa Yalçıner, “Bu faşist demagogun yüzüne ne Deniz ne de Mahir bakıyordu! Kibirle ‘kulak çekme’den söz eden bu zavallı, ikisinin yanına bile yaklaşamazdı” dedi.

GÜN ZİLELİ: “PALAVRA”

140journos’un Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’i anlattığı “Kısmen iktidar” belgeselindeki  Perinçek’in kimi açıklamaları için Aydınlık hareketinden ayrılan yazar Gün Zileli “Palavra” dedi.

Zileli kişisel sitesinde “Çarkçıbaşı” başlığı ile yayımladığı yazısında “Doğu Perinçek, kısmen yanlış hatırladığı, kısmen de, kendi zamanından böbürlenmelerine karşı çıkacak az insan kaldığı için savaş ve gençlik yıllarıyla ilgili bol palavra sıkan ihtiyarlara benzemektedir giderek” diye yazdı. 

Zileli, 1961 yerel seçimlerinde Türkiye İşçi Partisi’ne ilk kez oy verdiğini söyleyen Perinçek’in doğru söylemediğini ifade ederek ” 13 Şubat 1961 tarihinde kurulan Türkiye İşçi Partisi (TİP) doğal olarak bu seçimlere katılamadı” diye yazdı. 

“ZÜBÜK’Ü CİDDİYE ALMAYIN”

“Konu Perinçek bile olsa tümünü izlemeden yorum yapmamak için açtım, 3 dakika sonra kapattım” diyen Erkan Baş ise, “İlk oyumu ‘61 seçiminde TİP’e verdim diyor, Aybar’ın konuşmasından etkilenmiş! 1- TİP 1961 seçimlerine giremedi. 2- Aybar, 1962’de Genel Başkan oldu. Özet: Bu Zübük’ü ciddiye almayın!” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın