fbpx
ManşetPolitika

Özgür Hızal, Soyer’in gönderdiği ‘uyarı’ mailini değerlendirdi: ‘’Menemen operasyonundan sonra bu ‘uyarı’ manidardır’’

Belediyesi’ne yönelik yapılan “irtikap ve zimmet” operasyonuna İlçe Belediye Başkanı ve bazı meclis üyelerinin isminin karışması sonrası; Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, Belediye Başkanlarına ve meclis üyelerine, yasa çerçevesindeki görev ve yükümlülüklerini hatırlatıp, ilgili yasa maddeleriyle ilgili göndermesini, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal değerlendirdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Belediye Başkanları ve meclis üyelerine gönderdiği ‘uyarı’ maili ile ilgili, ‘’Menemen’de yaşanan olaydan sonra, Sayın Soyer’in ‘uyarı’ niteliğindeki görev ve yükümlülükleri hatırlatan mail göndermesi manidardır. Seçim meydanlarında, her bir belediye başkanımız ve meclis üyelerimizi özenle seçtik diyenlerin, şimdi bu uyarıyı yapması nedendir? İlçe belediyelerinde yaşanan onca olumsuzluklara ses çıkarmayan Soyer, yaklaşık 2 yıl aradan sonra hem de Menemen operasyonundan sonra bu uyarı mailini göndermesi, belediye başkanlarını ve meclis üyelerini de töhmet altına sokmuştur’’ dedi. Tunç Soyer’in uyarı mailine rağmen ESHOT’ta yaşananların anlaşılmaz olduğunu belirten Hızal, ‘’ESHOT’un otobüsleri için servis hizmeti ve parça alımını Bornova Belediye Meclisi Başkanvekili ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi CHP’li Hüseyin Ünal’a ait şirket doğrudan temin ile alıyor. Bunu kime, nasıl açıklayacaksınız?’’ dedi.

Menemen Belediyesi’ne yönelik yapılan “irtikap ve zimmet” operasyonuna İlçe Belediye Başkanı ve bazı meclis üyelerinin isminin karışması sonrası; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, Belediye Başkanlarına ve meclis üyelerine, yasa çerçevesindeki görev ve yükümlülüklerini hatırlatıp, ilgili yasa maddeleriyle ilgili uyarı göndermesini, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal değerlendirdi. Başkan Soyer’in uyarı niteliğinde bilgi göndermesinin zamanlamasının manidar olduğunun altını çizen Hızal, ‘’CHP’li bir Belediye Başkanın yönettiği Menemen’de, yaşananları hep birlikte gördük. Yargılama sürecine giren konu ile ilgili değerlendirme yapmamız doğru olmaz. Ancak, ilçede AK Parti grubumuz, yaşananları an be an takip etmiş, olanları defalarca hem mecliste hem de basın aracılığı ile kamuoyuna duyurmuştu. Şimdi geldiğimiz noktada, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Belediye Başkanı ve meclis üyelerinin ne yapmaması gerektiğini ‘uyarı’ niteliğinde bilgilendirme mesajı olarak mail geçiyor. Sayın Soyer’den ve mensubu olduğu CHP’den, bilgilendirme yerine, yaşanan onca olumsuzluklardan önce hem Belediye Başkalarının hem de meclis üyelerinin, ilk belirlendikleri zaman, bu yasalar göz önünde bulundurulmasıydı. Hem bu olumsuzluklar yaşanmaz hem de yolun yarısında, böyle bir bilgilendirme ve uyarı mesajı göndermek zorunda kalınmazdı.’’ dedi.

“SOYER TÖHMET ALTINDA BIRAKMIŞTIR”

İzmir’de, CHP’li belediyelerin tarihinde olmadığı kadar, bu dönemde adlarının sıkça olumsuz icraatlerle anıldığını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, ‘’Menemen Belediye Başkanı tutuklandı ve görevden alındı. Belediye Başkan’ı, FETÖ’den yargılandı ve ceza aldı. Gaziemir Belediye Başkanı, eşini Belediyenin Onursal Koordinatörü yaptı. Belediye Başkanı, Belediye şirketinde oğlunu müdür yaptı, bu yaptığını savunmak için de ‘Güvenecek başka kimsem yok’ dedi. Karaburun Belediye Başkanı, ilk icraat olarak kendini Belediye şirketine müdür olarak atamak olurken, akrabalarını ve yakın çevresini belediyeye doldurdu. Bunlar bizim bildiklerimiz ve kamuoyuna yansıyanlar. Seçimlerde, her bir Belediye Başkanı ve meclis üyelerinin özenle seçildiğini belirtenlerin söylemleri, gördük ki kağıt üzerinde kaldı. Aslında Tunç Soyer, ilçe belediyelerinde yaşanan o kadar olumsuzluk karşısında bir tek ses bile çıkarmazken, Belediye Başkanlarına ve meclis üyelerine böyle bir uyarı maili atarak, onları da töhmet altında bırakmıştır. Bu uyarıyı neden yapmıştır? Peki bu uyarıyı yapmak için neden bu kadar beklendi? Menemen’de bu olay patlak vermeseydi bu uyarı yapılmayacak mıydı?’’ dedi.

 “SOYER’İN KENDİSİ BU YASAYA UYUYOR MU?”

Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in uyarı mailini kendisinin de dikkate alması gerektiğini belirten Hızal, ‘’ESHOT’un otobüsleri için servis hizmeti ve parça alımını Bornova Belediye Meclisi Başkanvekili ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi CHP’li Hüseyin Ünal’a ait şirket doğrudan temin ile alıyor. ESHOT’un kendi sitesinde yer alan bilgilere göre sık sık bu firmadan küçük veya büyük miktarda alım yapıldığı görülüyor. Öte yandan yine CHP’li Başkan Mustafa İduğ yönetimindeki Bornova Belediyesi de, yeni aldığı kamyonları için de aynı şekilde Hüseyin Ünal’ın bu firmasıyla çalışıyor. Peki kanunda açıkça belirtilmesine rağmen göz göre göre bu nasıl yapılıyor? Sayın Soyer’e bağlı olan ESHOT’ta, neden bu yaşanıyor? Belediye Başkanlarına ve meclis üyelerine yasa hatırlatması yapan Sayın Soyer, kendi yönetimindeki ESHOT’ta yaşanan bu yasa dışı işle ilgili ne yapıyor?’’ dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın