fbpx
ÇevreManşet

Otellerin Maldivler hayali bitmek bilmiyor… Doğa katlediyor!

Türkiye’nin önemli destinasyonlarından Bodrum’un Yalıkavak, Gündoğan ve Güvercinlik Mahalleleri’ndeki beş yıldızlı ve tatil sitelerinin Maldivler olma hayaline Turgutreis de katıldı. 

Bodrum sahillerine ocaklarından getirdikleri mermer tozu ve benzeri malzemeleri sahil ve koylara dökerek cehenneme çeviren turistik işletmelere bir yenisi Turgutreis Mahallesi  Bahçelievler Mevkii’nde eklendi.

Daha öncede STK’ların sahili halka kapattığı gerekçesiyle eylem ve basın açıklamaları yaptığı otelin sahiline bugün kamyonlarla getirilen kumların duvar yıkılarak plaja döküldüğü ardından yıkılan duvarın yeniden örüldüğü belirtildi.

Bodrum kıyılarında, Anayasa ve yasalar hilafına işletmelerin turizm adına sığınarak kıyılara yaptıkları fütursuz müdahaleler sonucu, kıyıların doğal yapısının bozulduğunu belirten Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

”Kıyıların taşı, kumu, doğal yapısı değiştirilerek, ortadan kaldırılarak oluşturulan bu sahillerdeki akla hayale gelmeyecek haksız ve hukuksuz müdahaleler kıyıyı, denizi, denizdeki canlıyı, bizleri, sürdürülebilir yaşamı ve elbette turizmi de yok ediyor. Oysa sürdürebilir turizm, sürdürebilir çevre ile mümkündür. Kıyıda, denizde, toprakta, sadece kimyasal bir madde dökülünce kirlilikten, yasaya aykırılıktan, hukuksuzluktan bahsedemeyiz. O kıyıya bal da dökseniz doğal olanı, doğal akışı, doğal yaşamı bozuyorsunuz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın