ManşetPolitika

‘Önerge tartışması’na Kırkpınar’da katıldı: “Biz de kınamalıyız, kınıyorum”

İzmir’deki ‘PKK’yı kınama önergesi’ tartışmasında bir açıklama da İYİ Parti İl Başkanı Kırkpınar’dan geldi. “Terör her yerde kınanmalıdır, kınıyorum” diyen Kırkpınar, AK Parti cephesinden gelen önerge için de “Büyükşehir meclisine getirilmiş bir önergenin içine sos dökülmüş, baharatlar dökülmüş. Bunlara hiç gerek yok” ifadelerini kullandı

İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Eylül ayı son oturumunda AK Partili Meclis Üyesi Erhan Çalışkan tarafından verilen ve büyük yangın ekseninde terör örgütü PKK’nın kınanmasını talep eden önergenin gündeme alınmaması nedeniyle başlayan tartışma tüm hızıyla sürüyor. 

AK Parti’nin CHP’ye sert eleştiriler getirmesiyle başlayan tartışmada iki cepheden sayısız açıklama gelirken topa CHP’nin 31 Mart yerel seçimlerinde ittifak ortağı İYİ Parti de girmişti. 

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu ise konuya ilişkin bir açıklama yaparak, “PKK bizi can evimizden vurmak için böyle bir şey yaptığını itiraf ediyor, bunu kınamaktan niçin imtina ediyoruz? Bizim ittifak ettiğimiz unsurlar, bunu kınamaktan imtina etmişler. Yanlış yapmışlar, kınasınlar. Biz de onların bunu kınamamalarını kınayalım” ifadelerini kullanmıştı.
Ağıralioğlu’nun mesajlarının ardından gözler İYİ Parti İzmir Teşkilatı’na çevrilirken, İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar da konuya ilişkin görüşlerini sıraladı. 

“TERÖR HER YERDE KINANMALIDIR!

İYİ Parti İl Başkanı Kırkpınar, “Terör bir insanlık suçudur. Bu sadece Türkiye’de değil yeryüzünde tüm ülkelerde kınanması gereken bir suçtur. Ama bu insanlık suçunu ‘şu coğrafyada kınarım, buradakinde kınamam’ diye bir şey yok. Terör her yerde kınanmalıdır, kınıyorum” dedi.

“PARTİNİN POLİTİKALARINA BAĞLI OLARAK SÖYLEMİŞTİR”
Kırkpınar, Parti Sözcüsü Ağıralioğlu’nun açıklamalarına ilişkin, “Yavuz Bey partimizin sözcüsüdür ve sözcüye düşen bir görev olarak da partinin genel politikalarına bağlı olarak söylemiştir” dedi.

“İÇİNE SOS DÖKÜLMÜŞ, BUNA HİÇ GEREK YOK!”

Söz konusu önergeye ilişkin konuşan Kırkpınar, “Büyükşehir meclisine getirilmiş bir önergenin içine sos dökülmüş, baharatlar dökülmüş. Bunlara hiç gerek yok. AK Partili o arkadaşımız sağlıklı bir şekilde terörün lanetlenmesini, kınanmasını istiyorsa içine bir şey doldurmadan, ormanı yangını koymadan ‘PKK bir terör örgütüdür. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Meclisi olarak kınıyoruz. Var mısınız’ dese, herkes ‘varız’ der” açıklamasında bulundu.

“TEK BİR SATIR YAZIYLA KINANMASI GEREKENİ SOSLAMAYACAKSINIZ”

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili ve Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Mustafa Özuslu’nun ‘Bu siyasi bir karardır. Belediye kanununa göre belediye meclisleri kendi görevleri dışında siyasi bir karar alırsa feshedilir’ şeklindeki açıklamasıyla ilgili de değerlendirmede bulunan İYİ Partili Kırkpınar, “Kanunun o maddesiyle ilgili derin bir bilgiye sahip değilim ama bana göre parlamentoda, TBMM’deki bir oturumda partilerin herhangi biri, HDP hariç, çünkü onlar bir türlü mesafe koyamıyor. HDP hariç hangi parti getirirse getirsin oylama yapılır, kınanır. Kaldı ki biz 1984’ten beri başımıza bela olmuş bir terör örgütü ile uğraşırken kınamaya mı kaldı iş! Elbette kınanacak ama sadece İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi değil,  herhangi bir belediye meclisinde tek satır bir yazıyla kınanması gerekenin soslamayacaksınız, içine baharat koymayacaksınız. Terör insanlık suçudur, üçüncü dünya ülkelerinde dahi kınanır haldedir. Biz de kınamalıyız, kınıyorum” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın