fbpx
GenelPolitika

Nurettin Canikli: Ekonomi tek bir dengeden ibaret değildir, dengeler manzumesidir

Genel Başkan Yardımcısı ve İşleri Başkanı Nurettin Canikli, Merkez Bankası başkanlarına kanunla verilen öncelikli görevin istikrarının sağlamak olduğunu, bugüne kadarki tüm başkanların da bu hedefe sadık kaldığını belirtirken, “Ekonomi tek bir dengeden ibaret değildir, bir dengeler manzumesidir” ifadesini kullandı.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınması ve piyasaların verdiği tepkiye dair bir dizi açıklamalarda bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Canikli, “Merkez Bankası başkanlarına kanunla verilen öncelikli görev fiyat istikrarının sağlanmasıdır. Bugüne kadar görev yapan tüm Merkez Bankası başkanları kanunla verilen fiyat istikrarının sağlanması hedefine hep sadık kalmışlardır. Merkez Bankası Başkanlığı görevine getirilen herhangi birisinin bu hedefin dışına çıkması mümkün değildir, eşyanın tabiatına aykırıdır” dedi.

hesabı üzerinden açıklama yapan Canikli, “Hükümetlerin temel hedefi olan istikrarlı büyümenin ancak öngörülebilir ve makul seviyelerde kontrol edilebilen fiyatlar genel düzeyi ile gerçekleştirilebildiği bilimsel bir olgudur. Para politikası araçları da bu gerçek göz önünde bulundurularak dizayn edilir” ifadesini kullandı.

Canikli, TL cinsi varlıklara sağlanan reel getirinin pozitif bir değerde dengelenmesinin, TL cinsi varlıklara olan talebin canlı tutulması için gerekli olduğuna işaret etti. Canikli, “Negatif reel faizin TL cinsi varlıklardan ve dövize doğru yönelişi ve dolarizasyonu hızlandırdığı bilinmektedir ve görülmüştür. Ekonomi tek bir dengeden ibaret değildir, bir dengeler manzumesidir. Tüm bu dengelerin birlikte değerlendirilmesi ve modellenmesi gerekir. Pozitif reel faizin para ikamesini durduracak, hatta ters para ikamesinin önünü açacak seviyede olması rasyonel olmanın bir gereğidir” ifadelerini kullandı. 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın