fbpx
ÇevreGenel

Murat Çepni: Brezilya’dan İzmir’e gelecek asbestli gemi insan sağlığı için zararlı!

HDP Murat Çepni, asbest içerdiği öne sürülen Brezilya’ya ait gemisinin, sökülmek üzere Aliağa’ya getirilmesinin insan ve çevre sağlığı açısından sakıncalı olduğunu söyledi.

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, asbest ile zehirli maddeler içerdiği ileri sürülen Brezilya donanmasına ait uçak gemisinin sökülmek üzere Aliağa’ya getirileceğini söyledi ve bunun çevre ve insan sağlığı açısından sakıncalı bir durum olduğunu belirtti. ’te düzenlediği basın toplantısında, “Bu gemi öncesinde Hindistan’a söküm için gönderiliyor fakat Hindistan bunun tehlikelerinden kaynaklı bu sökümü kabul etmiyor ve Aliağa’ya gelme durumu ortaya çıkıyor” diyen Çepni, birçok ülkede gemi söküm tesislerinin bulunduğunu fakat buralarda Birliği () standartları gereği özellikle asbestli gemilerin söküm işleminin yapılmadığını ifade etti. 

“GEMİNİN TÜRKİYE’YE GİRİŞİ ENGELLENMELİ”

Asbestin insan sağlığına zararlı olduğunu kaydeden Çepni, “Peki nerede sökülüyor bu gemiler? Söküldüğü yerler belli. , Hindistan, Pakistan ve Bangladeş. Bu ülkelerde tehlikeli, asbestli, zehirli ve nükleer barındıran gemiler sökülüyor” dedi. Aliağa’nın asbest açısından kirlenmiş ve kanserli hasta oranı yüksek bir ilçe olduğunu aktaran HDP İzmir Milletvekili, geminin Türkiye’ye girişinin durdurulması için çağrıda bulundu. 

’nın Kargı Koyu’nda 128 dönümlük kamu arazisinin Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Özelleştirme İdaresi’ne devredildiğini da ifade eden Çepni, “Orada bu kapsamda otel ve otopark yapılacak. Burası çok kıymetli bir alan. Üçüncü derece arkeolojik sit alanı” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın