fbpx
ManşetPolitika

Muharrem İnce istifa etti: CHP tabeladan ibaret

’de, Genel Başkan Kemal ’na mektup yazan 3 milletvekilinin istifasının ardından ‘Bin Günde Memleket Hareketi’ni başlatan Muharrem İnce de istifa etti. İnce Ankara’da ofisinin önünde düzenlediği basın toplantısında CHP için ‘tabeladan ibaret’ dedi.

Muharrem İnce, CHP’den istifa etti. İnce yeni partisinin hazırlıklarının da devam ettiğini, logo ve isim gibi konularda yakında açıklama yapacağını söyledi. İnce cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda en çok oyu alan muhalefet adayının CHP’li olması durumunda ikinci turda destek vereceklerini söyledi. İnce açıklamalarının ardından, e-devlet üzerinden CHP’den istifa etti.

İnce, “Parti içindeki demokrasiyi yok edip ülkeye demokrasi vadedersen kimse sana inanmaz. Kendi partisinin evlatlarını kucaklayamayanlar, bütün toplumu kucaklayamaz” diyerek CHP’nin kendisi için artık sadece ‘tabela’ olduğunu söyledi. 

Bulunacakları son yerin ‘Cumhur İttifakı’ olacağını belirten İnce’nin konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

İSTİFA ETSİN”

Muhalefet iktidara meydan okuyamıyor. Çünkü bu iktidar muhalefetten, bu muhalefet de iktidardan çok memnun. Karpuz gibi toplumu ikiye böldüler. Erdoğan, dolarla nasıl mücadele edeceğini söylüyordu, bugün doların halini görüyoruz. Muhalefetin söyleyemediğini ben söylüyorum, Erdoğan istifa etsin. Yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele edeceğim dedi. Ne oldu bu 3Y katlandı. Hatta 4Y oldu, yüzsüzlüğü de ekleyelim. Biz Türkiye’ye bir fırsat olacağız. Bizim yaptığımız her işte vicdan olacak. 

“CHP ARTIK BİR TABELADAN İBARET”

Muhalefet, parti içindeki demokrasiyi yok ederek millete demokrasi vaat edersen kimse sana inanmaz. CHP’de Atatürk diyemeyen CHP’li yöneticilerin olması içimizi kan ağlatmaktadır. Muhalefet, 18 yıldır ülkeyi uçurumu sürükleyen Cumhurbaşkanına yürekleri yetmediği için istifa et diyememektedir. Bu iktidardan da muhalefetten de ülkeye hayır gelmez. Bugün bir yol ayrımındayım. ABD’den demokrasi dilenenlerle ben artık yolumu ayırıyorum. Bugün CHP’yi yönetenlerle yolumu ayırıyorum. CHP artık bir tabeladan ibaret. Hedefimiz 50+1. Tek adam partisi değil, ortak aklında partisi olacağız. Bizim işimizin olmayacağı tek yer Cumhur İttifakı’dır. Partimizin ismi, logosu her şeyi hazır. Her şeyimiz tamam. Bize yakışır bir şekilde açıklayacağız. Bugün CHP’den istifa edeceğim. Gerekçesini de hafta içi yazılı olarak göndereceğim.  

“PERFORMANSIMIZI GÖRÜNCE UTANACAKLAR”

İnce, bir gazetecinin, “Muhalefeti bölmek olarak yorumlanan ayrılık, yeni bir parti kurma kararınız iktidara bir şekilde hizmet etmiyor mu?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Asla. Bunu diyenler önümüzdeki günlerde performansımızı görünce utanacaklar. Biz sandığa milleti tıpış tıpış getirmeyeceğiz, koşa koşa getireceğiz. Bunu söyleyenler yalancıdır. Bizim asla işimiz olamayacak tek bir yer var, o da Cumhur İttifakı’dır. Bu kadar basit. CHP’ye oy veren insanların yarısı ‘Allah kahretsin başka şans yok.’ deyip oy veriyor. Bunu bildikleri için ‘Bak muhalefeti bölüyor’. Yalan söylüyorsun, bölme yok. Bölme parlamenter sistemde. Bu sistemde bölme olmaz. Matematik bilen herkes bunu bilir. İnsanları korkutarak tutmaya çalışıyorlar. Bölmek için Cumhur İttifakı’nın yanına gitmek lazım. Oraya gitmediğimize göre ne bölmesiymiş bu?”

“YAZ ORTASINA KADAR 60 İLDE ÖRGÜTLENECEĞİZ”

İnce bir gazetecinin “Bu kadar kısa sürede daha kurulmamış bir partiyle yüzde 50+1 hedefi ne kadar gerçekçi?” sorusuna, “Çok gerçekçidir. Türkiye tarihine ve dünyaya baktığınızda bu mümkündür. 3 ay içinde olmayacak her seçimde bu mümkündür. Bunu başaracağız, bunu göreceksiniz. Birlikte siyaset yapacağım arkadaşlarım da ellerini taşın altına soktular. Büyük çoğunluğu daha önce siyaset yapmamış. Tecrübeli arkadaşlarımız da var. Önümüzdeki çok kısa bir süre içerisinde en az 60 ilde örgütleneceğiz. Bu yaz ortasında 60 ilde örgütleniriz” yanıtını verdi.

“BÖLME YOK GEL, YARIŞALIM BİRLİKTE”

“Erdoğan karşısındaki adayın yüzde 50+1 alabilmesi için muhalefetin sizin dışınızda hiç aday göstermemesi gerekiyor” ifadesi üzerine İnce, şunları kaydetti: “Yine bir matematik sorunu var. Tek adayla yarışmak katılımı düşürür. Birinci turda herkes adayını çıkarmalıdır, yarışmalıdır. Milletin huzurunda söz veriyorum. Eğer CHP’nin, İYİ Parti’nin adayı, Erdoğan karşısındaki herhangi bir aday en yüksek oyu alırsa ikinci turda onu destekleriz. ‘Bölüyor’ diyenler korkuyorlar tahtları, koltukları sallanacak diye. Bölme yok, gel yarışalım hep birlikte. Hazine parası, binalar senin olsun. İkinci tura Erdoğan karşısında sen kalırsan, seni de destekleyeceğiz. Bu kadar basit. Siyasete ‘Dostlarla iktidar olacağım’ diye başlanmaz. Tek başıma 50+1 alacağım. Parti bunun için kurulur, böyle yola çıkar. Ama seçime yakın görürsün, külahını koyarsın, düşünürsün ve bakarsın ki olmuyor o zaman ittifak kurarsın.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın