fbpx
ManşetPolitika

Menemen’deki sonuca Cumhurbaşkanı Erdoğan’da şaşırdı!

Menemen Belediyesi’nin CHP’den AK Parti’ye geçmesinin ardından AK Partili Hamza Dağ kutlama için ilçeye gitti. Dağ, Menemen İlçe Başkanlığı’nda Cumhurbaşkanı ’ı aradı. Mecliste Millet İttifakı’nın ’na göre çoğunluğu oluşturmasına rağmen oylamada nasıl beraberlik oluştuğuna şaşıran Erdoğan’ı, Dağ, “CHP içinden üç üyesi bize oy verdi” diye yanıtladı. Bu arada Cumhur İttifakı’nın tekbir sesleriyle yaptığı kutlama toplumda yankı uyandırdı.

İzmir Menemen Belediyesi önceki gün tekrarlanan kura çekimiyle AK Parti’ye geçmişti. Başkan ’un tutuklanmasının ardından yapılan beraberlikle sonuçlanınca, önceki gün tekrarlanan kura çekimi sonucu AK Partili Aydın Pehlivan Menemen Belediyesi Başkan Vekili olmuştu. Pehlivan dün göreve başlarken, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ tebrik ziyareti için Menemen’e gitti.

“CHP İÇİNDEN ÜÇ ÜYE BİZE OY VERDİ”

Dağ, AK Parti Menemen İlçe Başkanlığı’nda cep telefonuyla AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı aradı. Dağ, meclisteki üye dağılımını soran Erdoğan’a “12 meclis üyesi bizde. 19 meclis üyesi karşı taraftaydı. Oylama 15-15 bitmişti. En son kuraya kalmıştı. Bizim AK Parti 10, MHP 2 efendim” sözleriyle yanıt verdi.

Erdoğan’ın, “12 mi? Peki o zaman nasıl 15-15 oluyor” sorusunu Hamza Dağ,  “CHP içinden üç meclis üyesi de bize oy verdi” diyerek yanıtladı. Erdoğan sözlerini; “Genç bir arkadaşımız. Bundan sonraki süreçte Menemen’de Aydın Bey’e başarılar diliyorum. Allah yar ve yardımcısı olsun” ifadesiyle tamamladı.

NE OLMUŞTU?

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un 23 Kasım 2020 günü yolsuzluk operasyonu sonucu tutuklanması ve İçişleri Bakanlığı’nca açığa alınmasının ardından başkan vekili seçimini AK Parti kazanmıştı.

15 CHP’li, 10 AK Partili, 3 İYİ Partili, 2 MHP’li ve 1 bağımsız olmak üzere 31 üyesi olan Menemen Belediye Meclisi başkan vekilini seçmek için ilk olarak 1 Aralık 2020’de toplanmıştı. Millet İttifakı üç fire verince seçim 15 – 15 beraberlikle sonuçlanmış, kura çekimine gidilmişti.

Kuradan CHP’li aday Deniz Karakurt çıkmış, AK Parti’nin işlemin usule aykırı olduğu iddiasıyla mahkemeye başvurması ve İzmir Valiliği’nin yargı sürecinin tamamlanmasını beklemeden kura çekiminin tekrarlanması kararı almasının ardından meclis 13 Ocak 2021 günü olağanüstü toplanmıştı.

Bu toplantıda İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan’ın siyah renkli torbadan yaptığı kura çekiminde bu kez AK Partili aday Aydın Pehlivan’ın ismi çıkmıştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın