fbpx
GündemManşet
Trend

Menemen Belediyesi yolsuzluk operasyonunda İYİ Parti ayrıntısı!

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy ile birlikte 29 kişinin gözaltına alınmasına neden olan soruşturma İYİ Parti’ye de sıçradı. Savcılık soruşturma kapsamında il başkan yardımcısı, meclis üyesi ve ilçe yöneticisini de gözaltına alınarak tutuklandı.

Bugün, Menemen Sulh Ceza Hakimliğince Büyükşehir Belediye Meclisi İYİ Partili Meclis Üyesi Tarhan Fikret Çalık ve Karabağlar İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Gamze Yıldız tutuklama kararı verildi. Soruşturma kapsamında ayrıca İl Başkan Yardımcısı Oğuzhan Yar hakkında da adli kontrol uygulanmasına karar verildi.

TARTIŞMA GENEL MERKEZE SIÇRADI!

İYİ Parti İzmir Milletvekilleri Aytun Çıray ve Müsavat Dervişoğlu, “Menemen” soruşturmasında tutuklanan İYİ Partili isimler üzerinden karşı karşıya geldiler. Tutuklanan isimlerle ile ilgili “İYİ Partili bu isimler şimdiye kadar çoktan görevden alınmalıydı” diyen Çıray’a Dervişoğlu’ndan sert tepki geldi. Dervişoğlu, “Fırsat bulunca arkaya dolanma alışkanlığını terk ediniz” diyerek Çıray’ı uyardı.

“ÇOKTAN GÖREVDEN ALINMALIYDILAR”

Son zamanlarda partisi ile yaşadığı sürtüşmelerle gündeme gelen İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Menemen soruşturmasının İYİ Parti’ye sıçramasını eleştirmişti. Çıray, yaptığı bir açıklamada, “Önemli kaynaklardan edindiklerime göre, iddialar çok ciddi. Özellikle hurda konusunda olanlar… Zaten dosyada gizlilik kararı da yok. İddialara kolayca ulaşılabilir. üzerine düşeni yaptı ve belediye başkanını ihraç için düğmeye bastı. Ama İYİ Parti’de hiçbir şey yapılmadı. İYİ Partili bu isimler şimdiye kadar çoktan görevden alınmalıydı. İYİ Parti İl Başkanlığı bunların görevden alınma kararını genel merkeze çoktan yazmış olmalıydı” ifadelerini kullanmıştı.

“ARKA BAHÇEDEN DOLANMA ALIŞKANLIĞINIZI TERK EDİN”

Çıray’a İYİ Parti kanadından ilk tepki ise İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu’ndan geldi. 
Dervişoğlu, yaptığı açıklamayla Çıray’a hitaben, “Fırsat bulunca arkaya dolanma alışkanlığını terk ediniz Aytun bey. Siz bu partinin milletvekilisiniz. Katkınız olmayan başarılardan rant devşirme maharetinizi, olumsuzlukları bertaraf etmek için de kullanınız. Aksi halde, beyanlarınızın kıymetini sorgulamaktan geri durmayacağım” ifadeleri kullandı.

İYİ PARTİ İZMİR İL BAŞKANLIĞINDAN AÇIKLAMA GELDİ:  KARA PROPAGANDALARI BERTARAF EDECEĞİZ!

Yapılan açıklamada yargılama sürecinin devam ettiği vurgulanırken suçun mahkemece sabit görülmesi durumunda parti olarak derhal gereğinin yapılacağı belirtildi.

Açıklamada şunlara yer verildi:

Malumunuz olduğu üzere: 20/11/2020 Cuma günü Menemen Belediyesi ile ilgili bazı iddialar üzerine başlatılan neticesinde: Menemen Belediye Başkanı Sayın Serdar AKSOY ile birlikte bazı kişilerinde tutuklanarak cezaevine konulması, bu tutuklananlar arasında Partimizin bazı il Yöneticilerinin ve bir Belediye Meclis Üyesinin de bulunması hasebiyle, Partimize ve Teşkilatımıza karşı olağanüstü bir kara propaganda ve algı operasyonu furyası başlatılması söz konusu olmuştur.

Bilinmelidir ki; Partimizin İzmir’de 14 bine yakın üyesi ve tüm teşkilatlarında görevli 1500’e yakın yöneticisi bulunmaktadır, Parti üyelerimizin ve yöneticilerimizin özel hayatları ve mesleklerinde İYİ Parti mensubiyetine yaraşır şekilde davranmaları gerekliliği esas olmakla birlikte, İl Başkanlığımızın her Parti üyemiz yahut yöneticimizin ticari alışverişlerini, mesleklerini icra ediş şekillerini, sosyal ve ticari hayatlarının her noktasını denetleyebilme ve müdahale edebilme zorunluluğu olmadığı gibi, buna fillen ve fiziken imkan da bulunmamaktadır.

Bizim de konunun intikalinden itibaren tetkik ettiğimiz üzere; söz konusu iddialar, bir takım ticari alışverişler ile ilgili olup, konu Adli Makamların incelemesi safhasındadır.

Haklarında henüz kesinleşmiş bir ceza hükmü bulunmayan, halihazırda Savcılık Soruşturması aşamasında bulunan ve haklarında tedbir niteliğinde tutuklama kararı verilmiş olan bu mensuplarımız ile ilgili olarak  sürecinin adil, şeffaf ve hızlı bir şekilde işletilmesini bekliyor, suçlarının sabit görülmesi halinde Parti Tüzüğümüz’ün ilgili maddeleri uyarınca gerekli işlemlerin derhal yapılacağını bildiriyoruz

Ancak bu meyanda; bu hadiseyi fırsat bilerek Partimiz Tüzel Kişiliği’ne ve Partimizin üst düzey yöneticilerine karşı saldırıda bulunma cureti gösterenlere ise yasaların öngördüğü tüm hukuki ve cezai işlemlerin başlatılacağını ve tüm bu kara propaganda manevralarının bertaraf edileceğini kamuoyuna sunarız”

GÖZLER KONAK’A ÇEVRİLDİ!

Menemen Sulh Ceza Hakimliğince İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi İYİ Partili Meclis Üyesi Tarhan Fikret Çalık ve Karabağlar İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Gamze Yıldız hakkında tutuklama kararı verilmesinin ardından gözler Konak Belediye Meclis Üyesi Burcu Bostancıoğlu’na çevrildi. Millet İttifakı listesinde Konak Belediye Meclis Üyeliğine seçilen Bostancıoğlu’nun İzmir’de yayın yapan haftalık bir gazetenin gizli sahibi olduğu ve meclis üyeliği kimliğini kullanarak başta Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve CHP’li belediye başkanlarına baskı kurarak binlerce lira ilan aldığı iddia edilmişti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın