fbpx
ManşetYerel Yönetimler

Menemen Belediyesi Cumhur İttifakı’na geçti!

Daha önce üç kez ertelenen Menemen Belediyesi Başkan Vekili kura çekimi için belediye meclisi bugün olağanüstü toplantı. Tüm usullere uygun gerçekleştirilen kuradan adı çıkan isim adayı AK Partili Aydın Pehlivan oldu.

Hakkında yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan ve İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan Menemen Belediye Başkanı ’un yerine geçecek başkan vekilinin belirlenmesi süreci devam ediyor. 

1 Aralık tarihinde Belediye Başkan Vekili seçimlerinde ilk 4 turda oy çoğunluğu sağlanamamış ve başkan vekili belirleme işlemi kuraya kalmıştı. Kuradan ismi çıkan kişi ise Millet İttifakı Adayı Deniz Karakurt olmuştu.

Kuranın ardından Cumhur İttifakı adayı Aydın Pehlivan ise kuraya itiraz etmiş ve 2. İdare Mahkemesi ‘usulsüzlük’ olduğu gerekçesiyle kuranın yenilenmesine karar vermişti.

Belediye meclisinde çekilesi gereken kuranın 2 kez ertelenmesi nedeniyle devreye İzmir Valiliği girmiş ve İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Vali Yardımcısı Hulusi Doğan’ı Başkan Vekili olarak Menemen Meclisi’ni yönetmek için görevlendirmişti.

Ancak dün yapılması planlanan başkan vekili kura çekimi, CHP’li üyelerinin katılmaması nedeniyle meclis tam üye sayısının 3’te iki çoğunluğunun sağlanamaması nedeniyle üçüncü kez ertelenmişti.

OTURUMDA NELER OLDU?

Menemen Belediye Başkan Vekilinin belirleneceği kura çekimi bugün Vali Yardımcısı Hulusi Doğan’ın başkanlığında Menemen Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantıya CHP’li meclis üyelerinden 5 kişi katılırken CHP il yönetim kurulu üyeleri de destek vermek için kura çekimini belediye binasından takip ettiler. 

AK Partili meclis üyeleri ise tam kadro olarak oturuma katıldılar.

Oturuma toplamda 18 meclis üyesi katıldı.

Gerekli çoğunluğun sağlandığı oturumda katip üyeliği görevini Özgün Metin ve Ali Aydın üstlendi.

Oturum başlangıcında söz alan Millet İttifakı adayı Deniz Karakurt, nihai kararını vermeden kura çekiminin yapılması konusunda endişelendiklerini ifade etti.

Deniz Karakurt’un ardından söz alan Grup Sözcüsü Yusuf Demirci, gerekli çoğunluğun sağlandığını ve verilen karar doğrultusunda kuranın çekilmesi gerektiğini savundu.

Meclis başkanı Doğan, kuranın çekilme usulünde mutabık kalınıp kalınmadığını sormasının ardından Karakurt, usulün oylanmasını talep etti.

Demirci ise her iki adayın adının A4 kağıda bilgisayarda yazılması önerisini sundu. Öneri kabul edildi.

Tüzükte yer alan kura usulleri geri A4 kağıda yazılan isimler katlanarak siyah bir torbaya konuldu. Bu işlemler sırasında kurayı çekecek olan Meclis Başkanı Doğan salonun dışına çıktı. İşlemlerin tamamlanmasının ardından salona giren Doğan, siyah torba içerisinden bir ismi çekti.

Usullere uygun gerçekleştirilen kurada ismi çıkan aday ise Cumhur İttifakı adayı Aydın Pehlivan oldu.

Kura sonucunun açıklanmasının ardından CHP grubu salonu terk etti.

Kura sonrası konuşana Meclis Başkanı Doğan, “Her şeyi kurallara göre yaptık. Usullerde olmamasına rağmen ceketimi bile çıkardım. Başka ne yapabiliriz” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın