fbpx
GündemManşetYerel Yönetimler

Meclis onaylarsa 677 milyon 434 bin 745 TL’lik yeni bir borcumuz olacak!

İzmir İçmesuyu ve Kanalizasyon Projesi kapsamında Fransız Kalkınma Ajansı ve Uluslararası Finans Kurumu ile kredi anlaşmalarının imza aşamasına geldiği bildirildi. Meclis gündemine alınan maddenin kabul edilip resmileşmesi halinde Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer’e 677 milyon 434 bin 745 TL’lik borçlanma yetkisi verilmiş olacak

İZSU Genel Kurulu’nda oylanan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Ağustos ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumunda masaya yatırılacak olan borçlanma yetkisi için karar alınacak.

“İzmir İçmesuyu ve Kanalizasyon Projesi” kapsamında yapılan görüşmeler sonucunda yıllara sari kullanılmak üzere Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ile 49. milyon 800 bin Euro’ya kadar ve Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ile 34 milyon dolara kadar kredi anlaşmalarının imzalanma aşamasına gelindiği bilgilendirmesi yapıldı.

Buna göre meclis toplantısında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tunç Soyer’e yetki verilmesi hususu görüşülecek.

Önergede şu ifadeler yer aldı:  “İzmir İçmesuyu ve Kanalizasyon Projesi” kapsamında yapılan görüşmeler sonucunda yıllara sari kullanılmak üzere Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ile 49.800.000,00 Euro’ya kadar ve Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ile 34.000.000,00 ABD Dolar’ına kadar kredi anlaşmalarının imzalanma aşamasına gelinmiş olup, Belediyemizin Garantörlüğü kapsamında; kredinin sağlanması ve kullanılması, borçlanmanın yapılması, kredi geri ödeme koşullarının belirlenmesi, kredi anlaşmaları üzerinde değişiklik yapılması ve kullanılacak olan kredi için gerekli garanti ve teminatların verilmesi ile bu işlerle ilgili her türlü sözleşme, taahhütname, protokol ve temlik sözleşmelerinin düzenlenmesi veya imzalanması, kredi ile ilgili her türlü yazışmalarda münferiden işlem yapılabilmesi için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tunç Soyer’e yetki verilmesi hususunun görüşülmesi.

Maddenin kabul edilip resmileşmesi halinde Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer’e 677 milyon 434 bin 745 TL’lik borçlanma yetkisi verilmiş olacak. AK Parti İZSU Genel Kurulu’nda bu karara ‘evet’ oyu kullanmıştı. 

TUNÇ SOYER: “BELEDİYE GELİRLERİNİ BU ŞEKİLDE SÜRDÜREMEYİZ”

Geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında gündeme yönelik açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Su gelirlerinde yüzde 55 düşüş var. Toplu ulaşımda 177 milyon lira kaybımız var. Yerel yönetimlerin çok muazzam gider kalemleri açıldı, gelirlerinde de düşüşler oldu. Köklü bir yerel yönetim reformuna ihtiyaç var. Bu biçimde sürdüremeyiz” demişti.

Astronomik gelir kayıpları yaşayan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu kadar büyük bir borcun altına girmesi kamuoyunda tepkilere neden oluyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın