fbpx
Genel

Malcolm X’in kızı İzmir’de konuştu: Mirası hâlâ önemli

Malcolm X’in kızı İlyasa Şahbaz İzmir’de konuştu: “Bölünmüş durumdayız. Beraberken yapabileceğimizi görmemiz lazım. Tek başımıza yapamayız. Bizleri bölen şeylere, ortak insani değerlere bakmamız lazım.”

ABD’de ırkçılığa karşı mücadele veren sembol isimlerden Malcolm X’in kızı İlyasa Şahbaz, pek çok genç insanın babasını rol modeli olarak gördüğünü ve mirasının önemini koruduğunu söyledi.

İlyasa Şahbaz, İletişim Başkanlığı İzmir Bölge Müdürlüğü’nde düzenlenen, “Malcolm X ve onun Amerikan İslamına Etkileri” konulu konferansta yaptığı konuşmada, babasının iyi bir aktivisti olduğunu, adaletin sağlanması için mücadele ettiğini söyledi.

Malcolm X’in tarihteki en sevilen Müslüman Amerikan olduğunu söyleyen Şahbaz, şunları söyledi, “Renkli, merhametli ve samimiydi. İkondu. Hepimiz gibi bir insandı. Hümanistti. İnsan neslinin refahına kendisini adamıştı. İnsanların hepsinin insan olarak muamele görmesi gerektiğine inandı. İstediği şey başkalarına hizmet etmekti. Özgürlük yolunda çabalarını vermeye devam etti. Hükümetin ırkçılığı, onu ikinci sınıf vatandaşlığa zincirlemiş, Hükümetin polisi onun aleyhine çalışıyor. Bunlara rağmen bizim için savaşmaya devam etti.”

Malcolm X’in genç yaşta ABD’de ırk ayrımına karşı mücadele ettiğini vurgulayan Şahbaz, “Baskı aslında hem zalimin hem de zulme uğrayanın gelişmesini engelleyen bir şey. Irk ayrımcılığı Amerika’nın erişebileceği büyüklükleri engelliyordu. Malcolm X dünyayı barışla yenileme vizyonuna sahipti. Bize verdiği en değerli hediye inanılmaz iman dersiydi. Tüm hayatıyla Allah’a inanıyordu. Ona koşulsuz hizmet etmişti” diye konuştu.

“MİRASI BUGÜN DE ÖNEMLİ

Şahbaz, konuşmasının ardından izleyicilerin sorularını da yanıtladı. Bir katılımcının, “Malcolm X’i kaybettiğimizden bu yana 55 yıl geçti. Mirası hâlâ önemli mi?” sorusuna Şahbaz, “Onun mirası hâlâ önemli. Pek çok genç insan Malcolm’da kendi rol modelini buluyor” yanıtını verdi.Şahbaz bir izleyicinin, “Bizler ırkçılıkla savaşta neden hâlâ bazı şeyleri çözemedik?” şeklindeki sorusunu ise “Bölünmüş durumdayız. Beraberken yapabileceğimizi görmemiz lazım. Tek başımıza yapamayız. Bizleri bölen şeylere, ortak insani değerlere bakmamız lazım. Tanrı’nın birliğine bakmalıyız” şeklinde cevapladı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın