fbpx
Genel

KKTC’de seçimi Ersin Tatar kazandı

KKTC’de seçiminin ikinci turunu resmi olmayan sonuçlara göre Başbakan Ersin Tatar kazandı. Tatar oyların yüzde 52.12’sini, Mustafa Akıncı ise yüzde 47.88’ini aldı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu, resmi olmayan sonuçlara göre Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) adayı Ersin Tatar kazandı. Tatar, KKTC’nin 5. Cumhurbaşkanı oldu.

11 Ekim’de yapılan seçimin ilk turunu Ersin Tatar oyların yüzde 32,34’ünü alarak birinci, Cumhurbaşkanı ve bağımsız aday Mustafa Akıncı ise yüzde 29,80’ini alarak ikinci sırada tamamlamıştı. 

Bugün saat 08.00’de başlayan oy verme işlemi saat 18.00’de tamamlandı ve oy sayımına başlandı.

YSK’den yapılan açıklamada, ülke genelinde seçime katılım oranının yüzde 61,03 olduğu belirtildi. Kayıtlı 199 bin 29 seçmenin bulunduğu seçimde vatandaşlar 738 sandıkta oy kullandı.

Sonuçlar saat 19.00’dan itibaren YSK tarafından açıklanmaya başladı. Oy sayımının tamamlanmasının ardından resmi olmayan sonuçlara göre, cumhurbaşkanlığı seçimin 2. turunun galibi UBP adayı Ersin Tatar oldu. Tatar oyların yüzde yüzde 52.12’sini (67 bin 385 oy), alarak KKTC’nin 5. Cumhurbaşkanı seçildi.

Bağımsız aday ve mevcut Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ise oyların yüzde 47.88’ini (62 bin 858 oy) aldı.

ERSİN TATAR: HERKESİN CUMHURBAŞKANI OLACAĞIM

Tatar yaptığı ilk açıklamada, “Oy veren, vermeyen herkese teşekkürler. Önemli olan kutuplaşmak değil, birlik içinde KKTC’yi güzel günlere taşıyabilmek. Kıbrıs Türk’ü her şeyin en iyisini, en güzelini hak ediyor. Verdiğim her sözü tutacağım. Herkesin cumhurbaşkanı olacağım” dedi.

’DAN TEBRİK

Cumhurbaşkanı sonucuna ilişkin “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçilen Sayın Ersin Tatar’ı şahsım ve Türk Milleti adına tebrik ediyorum. , Kıbrıs Türk halkının hak ve hukukunun korunması için gereken her türlü çabayı göstermeyi sürdürecektir” açıklamasını yaptı. 

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, “Başbakan Ersin Tatar’ın seçimleri kazandığı bildirildi. Tatar’ı tebrik ediyor, seçildiği bu yüce makamda başarılar diliyoruz” ifadeleri kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın