fbpx
Genel

Kırıklar Mahallesi, ‘Kırklar’ oldu

Buca’da bulunan Kırıklar Mahallesi’nin Muhtarı Öğüt’ün Ocak ayında belediyeye ilettiği dilekçe incelendi ve sonuca varıldı. Muhtar Öğüt’ün mahallenin isminin ‘Kırklar’ olarak değiştirilmesi talebi komisyonlarca uygun bulundu. Karar meclis toplantısıyla resmiyet kazanacak

Buca Belediyesi ilçede bulunan Kırıklar Mahallesi’nin Muhtarı Sinan Öğüt’ün geçtiğimiz Ocak ayında verdiği dilekçeyi inceledi. Muhtar Öğüt’ün Kırıklar isminin ‘Kırklar’ olarak düzeltilmesi talebini değerlendiren Hukuk Komisyonu ve Kent Tarihi ve Turizmi Komisyonu oy birliğiyle ‘kabul’ kararı aldı. Gündeme alınan önerge mecliste kabul edildiği takdirde karar kesinleşmiş olacak.

Komisyonların detaylı açıklaması şu şekilde: Kırıklar Mahalle Muhtarı Sinan Öğüt’ün 15.01.2020 tarihli dilekçesi ile bir yanlışlıkla “Kırıklar” şeklini alan mahallenin adının eski şekli “Kırklar” olarak düzeltilmesini talep etmiş olup; 5393 sayılı Belediye Kanunun 9’uncu maddesinde “Belediye sınırları içinde mahalle kurulması, kaldırılması, birleştirilmesi, bölünmesi adlarıyla sınırlarının tespiti ve değiştirilmesi, belediye meclisinin kararı ve kaymakamın görüşü üzerine valinin onayı ile olur” denildiğinden, mahallenin “Kırıklar” adının “Kırklar” olarak değiştirilmesi istemi incelenmiş olup; yapılan inceleme ve araştırma neticesinde; mahallede 1950’li yıllarda mahallede bulunan muhtarlık odasının arşivinde yangın çıktığının ve resmi evrakların yandığının mahalle halkı tarafından ifade edildiği, muhtarlık tarafından ibraz edilen 05.06.1956 tarihli belgede mahalle isminin ‘’Kırklar Mahallesi’’ olarak geçtiği, mahallede yaşayan vatandaşların mahalle ismi olarak ‘’Kırklar’’ ismini kullandığı, ‘’Kırıklar’’ ismini kullanmadıkları, Kırık kelimesinin köy halkında rahatsızlık yarattığı, mahallede kırk adet yatır bulunduğu, mahallede yörük halkının çoğunlukta olması ve yörük kültüründe kırk sayısının kutsal olması nedeniyle yöre halkının Kırklar ismini kullandığı tespit edilmiştir. Bu sebeple mahalle isminin ‘’Kırklar Mahallesi’’ olarak değiştirilmesinin daha uygun olacağı kanaati oluşmuş olup; Kırıklar Mahallesi isminin Kırklar Mahallesi olarak değiştirilerek önergenin, Hukuk Komisyonunca oy birliği ile kabulüne dair rapor.

5393 sayılı Belediye Kanunun 9’uncu maddesinde “Belediye sınırları içinde mahalle kurulması, kaldırılması, birleştirilmesi, bölünmesi adlarıyla sınırlarının tespiti ve değiştirilmesi, belediye meclisinin kararı ve kaymakamın görüşü üzerine valinin onayı ile olur” denildiğinden mahallenin “Kırıklar” adının “Kırklar” olarak değiştirilmesinin Kent Tarihi ve Turizmi Komisyonunca oy birliği ile kabulüne dair rapor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın