fbpx
GenelPolitika

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a çok sert yanıt: Fikri hür, irfanı hür…

lideri Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında, Erdoğan’ın “Aklı hür, fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştirilmek üzere çıkılan yolun batı taklitçiliğine dönüşmüş olması en büyük kayıptır.” sözlerine sert yanıt verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu CHP’nin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu. İşte Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları:

Bekir Coşkun, kalemini satmayan yiğit bir gazeteciydi. Düşündüğünü bir şiir tadında yazan bir gazeteciydi. Belli çevreleri ürküten bir gazeteciydi. Sadece insan haklarını değil canlı olan herkesin hakkını hukukunu savunan bir gazeteciydi. Bütün yazdıkları bir miras olarak kaldı.

DÜNYA MUHTARLAR GÜNÜ

Muhtarların hakkını hukukunu savunmak bizim görevimiz. 82 değişik kanunda 354 madde muhtarlarla ilgili, hiçbir muhtar, hiçbir siyasetçi bunları bilmez. Neden muhtarlar için tek özgün bir kanun çıkarılmaz? Söyleyen ilk genel başkanım. Muhtarlar gerçek anlamda demokrasiyi temsil eden kesim. Muhtarın neden bütçesi yok? Muhtar bir yere gittiğinde muhtarlığı kapatmak zorundadır. Bir kişinin bürokratik işlerinin yapılması için görevlendirilmesi lazım.

HATAY’DAKİ ORMAN YANGINI

Hatay’da büyük bir orman yangını çıktı. Hepimizin kaygıyla, kuşkuyla izlediği bir yangındı. Hatay Büyükşehir Belediyemize hepimizin büyük bir borcu var. Yangın çıktığı andan itibaren toplam 79 araç 395 personelle yangını söndürmeye çalıştılar. 24 saat çalıştılar. Ayrıca Mersin, Adana, Gaziantep, Osmaniye ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye başkanlarına teşekkür etmeliyiz. Ayrım yapmıyoruz, biz CHP’yiz. Hataylıları, yeşilliği korudukları için onlara yürekten teşekkür ediyoruz.

ERDOĞAN’A FİKRİ İKTİDAR YANITI

Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür kuşaklar… Mustafa Kemal’in istediği gençlik budur. Bu çerçevede genç kuşaklar yetiştirilmiştir. Erdoğan geçen gün şöyle bir ifade kullandı: “Fikri iktidarımızı hala tesis edemedik” Sayın Erdoğan, senin fikrin ortaçağ fikri bile değil. Sen ondan bile geridesin. Fikri iktidarda ahlak, erdem, bilgi, istişare lazım. Fikri iktidar budur. Sen kendi iktidarını korumak için nasıl olur da 83 milyon benim söylediğimi tekrar ederse ve onların çocukları 18 yaşına geldiğinde bana oy verirse fikri iktidar gerçekleşmiş olur… Böyle bir dünya yok. Düşünceye bakın siz. 4+4+4 ü getirdin. Eğitimde reforma ihtiyaç var diyorsun. Her bakan yeni bir reform yaptı, ne oldu sonuç? Düşlediği sisteminin, fikri iktidarın gerçekleşme şansı kocaman bir 0’dır.

TOPLANAN PARALAR TEFECİYE GİTTİ

Hürriyete karşı bir insanın fikri hür, vicdanı hür insan istemesi mümkün mü? Neden bu ülkede 3 milyon 37 bin öğrenci neden internete giremiyor? Türk Telekom’u Hariri ailesine peşkeş çektin, internete yatırım yapmadılar. 3 milyon 37 bin öğrenci internete giremiyorsa bunun sorumlusu kim? FATİH projesi ile bütün öğrencilere bilgisayar verecektin nereye gitti o paralar? tonlarca var ama öğretmene, ihtiyaç sahibi ailelere yok. Artık su gibi, her evde olası lazım. 

O gençler 2023 diyorsan 2023’te sandığa gidecekler. Kimden hesap soracaklarını iyi bilecekler. Onların haklarını nasıl yediklerini o çocuklar bilmiyorlar mı? Para yok diyorlar. Tefecilere para var. 17 yılda 489 milyar dolar tefecilere faiz ödediler. Şimdi küçük bir esnaf diyebilir ki bu rakam nedir. Ben söyleyeyim 464 Osmangazi Köprüsü demek. Bu para nereye gitti? Tefeciye gitti. Beylerin fikri iktidarında tefeciye hizmet vardır. 

Bizim fikri iktidarımızda kalkınmak, ahlak, alın teri değerlidir. Bu paraya şehir hastanesi yapılsın dese 4 bin tane şehir hastanesi yapılabilir. Bu parayla Türkiye’nin her yerine ev yapabilirsiniz. Bu para her bir vatandaş için dağıtılsaydı, her bir vatandaşa 48 bin 732 lira para ödenebilirdi. Aile olursa aile başına 165 bin 6890 lira para ödenirdi. Bu para tefeciye hizmet için gitti. Tefeciye kim hizmet ediyor? Erdoğan, damadı ve saray eşrafı. 

BAHÇELİ’YE ‘ASKIDA EKMEK’ YANITI

Geldiğimiz nokta askıda ekmek. Projeye bakın Allah aşkına, ne proje ama… Çağ açan bir proje. 18 yılın sonundaki rezilliği bundan daha iyi dünyaya anlatamazsınız. Sayın Bahçeli’ye yürekten teşekkür ediyorum.

“GENÇLER YURTDIŞINA GİTMEK İSTİYOR”

18 yıldır iktidardalar. Öyle bir genç kuşak yetiştirdiler ki, geleceği Türkiye’de değil yurtdışında arayan kuşak. Mayıs 2020’de yapılan bir ankette gençlerin yüzde 62,5’i imkanı olsa yurtdışına gitmek istiyor. Bu tablonun sorumlusu kim? Bundan daha büyük beka sorunu olur mu? Erdoğan’ın ve beslemelerinin sayesinde geleceklerini yurtdışında arıyorlar. Bunlar da ahlak var mı? 18 yıldır bu ülkede yaşayan 83 milyonun burnundan getirdiniz ya.

SUUDİ ARABİSTAN’IN TÜRKİYE BOYKUTU

Suudi Arabistan, dosttuk, bayrakları bile yarı yarıya indirdik… Çıkıp Suudi Arabistan’a bir şey diyebildiler mi? Bunlar ’un ortasında adamı doğradılar konsoloslukta. Uçaklarına binip gittiler. Ne oldu? Cezayı Erdoğan çekse tamam, bu ülkenin sanayicisinin, üreticisinin ne günahı var? Bütün bunlara rağmen 23 Eylül’de Suudi Arabistan milli günü kutlu olsun diye havaalanlarına afiş asıyorlar. Şu kişiliksizliğe bakın Allah aşkına.

 ERDOĞAN’A KABİLE DEVLETİ YANITI

Kabile devletinin ne olduğunu bilmiyor. Kabilede bir gelenek, örf vardır. Biz kabile devletinden daha da gerideyiz adam bunun farkında değil. Gelenek, görenek, Anayasa, adalet kaldı mı? Hayır. Keşke kabile devleti konumunda olsaydık. Hiç değilse oturur tartışırdık. Sen Anayasa’yı ihlal eden adamı yakında ’a, AYM’ye üye yapacaksın. Yalandan fikri iktidar olunmaz.

İŞSİZLİK

Gerçekten işsizliği azaltmak istiyorsan, atama bekleyen 138 bin 393 öğretmene görev ver. Bunun için kanuna gerek yok. Yerli ve milli kaynaklara değer veriyorsan Zonguldak’ta iş bekleyen onbinler var. Engelli kadroları boş 18 yıldır. Okullara birer görevlisi hemen getir, okulun temizliği için personel ataması yapabilirsin. Özel sektöre de diyeceksin ki ben görevimi yaptım sıra sende.

Türkiye’de hepimizin can ve mal güvenliği var mı? Hiçbirimizin yok. Diyelim dışarıda böyle bir toplantıyı yaptık. Bir tane kişi gelecek, gizli ihbarcı tanık. Diyecek ki bunlar orada terörü nasıl büyütebiliriz diye toplantı yapıyorlar. Polis basacak, herkesi tutuklayacak, hakim derhal dosyanın üzerine ‘gizlidir’ kararı alacak. Neden gözaltına alındığımızı bilmeyecek. Aradan aylar, yıllar geçecek. Lütfederse savcı iddianame yazacak. Bu sistem içinde yabancı sermaye gelir mi Türkiye’ye? Bir grubun can ve mal güvenliği var. Parası olanların. Erdoğan’ın avukatına dolar bazında ciddi paralar verirsen senin de can ve mal güvenliğin olur. Peki garibanlar? Onların hepsi içeride.

“SONUNDA ASKIDA EKMEK GERÇEĞİNE GELDİK”

Boş tencerenin sesi çok çıkar. Petrolü, doğalgazı bulduk, yetmedi bir daha bulduk, Almanya bizi kıskanıyor, Yunanistan bitti, Türkiye dünya lideri ve Erdoğan dünyaya kafa tutuyor… Sonunda ‘askıda ekmek’ gerçeğine geldik. Bebek mamalarına kilit vurulmuş, onu bile görmüyorlar. Bunlar da ahlak yok. Kendi seçmenleri bile bunların verdiği rakamların doğru olmadığını söylüyor.

Medya bizim sesimizi duyurmuyor diyor Erdoğan. Senin medyanı kimse okumuyor ki zaten? Günün 24 saati zaten yalan söylüyorlar. A Haber psikolojik bir kanal. Senin neyini anlatacaklar?

Elektrik dağıtım şirketleri var. Aracılık yapıyorlar. 2016’da devletten 17 kuruşa alıyor, vatandaşa 41 kuruşa satıyor. Kim besleniyor? 2020’de devletten 25 kuruştan alıyor, vatandaşa 71 kuruştan satıyorsun. Parayı kim kazanıyor? Bu saray iktidarı kime hizmet ediyor.

DENİZLİ VALİSİ’NE TEPKİ

Liyakat çökünce o da AK Parti’nin eş başkanı olarak çıkmış piyasaya. Sen vatandaşın derdini biliyor musun? Balık baştan kokar, baş böyleyse aşağısı da böyle olur gayet normal.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın