fbpx
ManşetPolitika

Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanlığı adaylığına göz kırptı

lideri Kemal , ‘cumhurbaşkanlığına adaylık’ sorusuna “Bu benim tek başıma karar verebileceğim bir konu değil. var. Aday olup olmamaya birlikte karar veririz” yanıtını verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Benim aday olup olmayacağımı size kim söyledi” sözlerinin ardından yeni bir açıklamada bulundu. CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanlığı adaylığı tek başıma karar vereceğim konu değil, bir Millet İttifakı var. Aday olup olmamaya birlikte karar veririz” dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Genel Kurulu’nda konuşurken, AKP sıralarından “ adayı ol” sözlerine “Benim aday olup olmayacağımı size kim söyledi” diyerek karşılık vermesi kulisleri hareketlendirdi. Siyaset dünyası Kılıçdaroğlu’nun aday olup olmayacağını tartışamya başladı. Tartışmalar sürerken Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin yeni bir açıklamada bulundu.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre, Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanlığı adaylığı tek başıma karar vereceğim konu değil, bir Millet İttifakı var. Aday olup olmamaya birlikte karar veririz. İttifak ortaklarıyla konuşmadan adaylığımı açıklamam diğer partilere saygısızlık olur. Şu aşamada adaylık konusu gündemde değil. AKP sıralarından sordular, ben de onu söyledim. Aday olup olmayacağıma partimiz, vekillerimiz ve Millet İttifakı karar verir. Çünkü birlikte hareket ediyoruz.”

“Cumhurbaşkanlığı için bir aday mı çıkacak, yoksa partiler ayrı ayrı mı aday çıkaracak bunları zamanı gelince konuşuruz. Üzerinde durulması gereken nokta geliştirilmiş parlamenter sisteme geçecek miyiz? Tüm arayışımız onun üzerine. Biz kişilerin ikbalini değil, ülkemizin geleceğini düşünüyoruz. AKP’li vekillerin anlamadığı bu. Onlar kişilerin ikbali için siyaset yapıyor. Cumhurbaşkanı’nın Ali ya da Veli olması çok önemli değil. Önemli olan parlamenter sisteme geçişteki ortak iradedir.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: İSABETLİ OLUR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığı açıklamasını değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Aday olacaksa partisi ve ülkemiz için isabetli olur” dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’da düzenlenecek ‘Zafer Geçidi Töreni’ne katılmak üzere Bakü’ye hareket etti.

Ziyareti öncesinde havalimanında düzenlenen basın toplantısında konuşan Erdoğan, Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığı açıklamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan, “Sayın Kılıçdaroğlu’nun nasıl bir adım atacağı konusu bizim derdimiz değil. Kendi derdidir. Yaptığı açıklama da çok sulandırılmış bir cevaptır. Aday olacaksa, bunu düşünüyorsa partisi ve ülkemiz için isabetli olur” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın