fbpx
GündemManşet

Kent A.Ş’den “Yasadışı bir şey yapmadık, kitabına uydurduk” açıklaması!

Kent A.Ş. Yönetim Kurulu’ndan Mustafa Kemal Mahallesi Şehit Pilot Üsteğmen Osman Onur Özkaya Caddesi’ndeki taşınmazın Belediye Meclis kararıyla işletme hakkı devri ve Semra Aksu Parkı’na içki ruhsatı verilmesiyle ilgili açıklama geldi.

Açıklamada, “Binanın restoran olarak hizmet vermesinde aynı mahallede oturan sakinlerin ihtiyaçları ve istekleri göz önüne alınmıştır. Mahalle sakinlerinin diğer bir isteği olan market de yine aynı civarda hizmete girmiştir” denilirken, “Karşıyaka Belediye Meclisi’nin Plan ve ve Hukuk Komisyonu ortak raporu doğrultusunda alınan karar ile Kent Karşıyaka Sosyal Tesis İşletmeleri A.Ş.’ye 10 yıllık işletme hakkı ayni sermaye olarak verilen söz konusu taşınmaz işletme gerekleri ve kar zarar dengeleri gözetilerek sabit ve cirodan pay belirlenerek kiralanmıştır. Kiralama anlaşmasında, yapılacak olan bina güçlendirmeleri ve dekorasyon detayları belirtilmiş ve inşaat aşamasında ciddi kontroller yapılmıştır. Kira sözleşmesi süresi sonunda bina bu özellikleri ile geri alınacaktır. Alt kiracı izni istenilen şartların yerine getirilmesi koşulu ile verilmiştir. Burada esas konu bize kira sonu devredilecek tesiste projeye uygun hareket edilmesi ve yöre halkından şikayet almadan işletilmesinin sağlanabilmesidir” ifadelerine yer verildi.

“UYGUN GÖRDÜK, VERDİK”

Kent A.Ş. Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi; Haberde sözü edilen Mustafa Kemal Mahallesi Şehit Pilot Üsteğmen Osman Onur Özkaya Cd. No:8 Karşıyaka adresindeki taşınmazın, Karşıyaka Belediye Meclisinin 07.07.2020 tarih ve 90 sayılı kararı ile 10 yıllık intifa hakkının %96 hissesi Karşıyaka Belediyesi’ne ait Kent Sosyal Tesis İşletmeleri A.Ş.’ye ayni sermaye olarak verilmesi uygun görülmüştür. Mevzubahis yapı bir konut firmasının proje satış ofisi olarak tasarlanmış, bu sebeple uzun süreli kullanıma uygun projelendirilmemiş bir yapıdır. Dolayısıyla söz konusu yapının kullanım fonksiyonu kazanması için, tek katlı olmasına rağmen statik analiz yapılarak çok ciddi güçlendirmeye ihtiyaç duyduğu tespit edilmiştir.

Binanın restoran olarak hizmet vermesinde aynı mahallede oturan sakinlerin ihtiyaçları ve istekleri göz önüne alınmıştır. Mahalle sakinlerinin diğer bir isteği olan market de yine aynı civarda hizmete girmiştir. Karşıyaka Belediye Meclisi’nin Plan ve Bütçe ve Hukuk Komisyonu ortak raporu doğrultusunda alınan karar ile Kent Karşıyaka Sosyal Tesis İşletmeleri A.Ş.’ye 10 yıllık işletme hakkı ayni sermaye olarak verilen söz konusu taşınmaz işletme gerekleri ve kar zarar dengeleri gözetilerek sabit kira ve cirodan pay belirlenerek kiralanmıştır. Kiralama anlaşmasında, yapılacak olan bina güçlendirmeleri ve dekorasyon detayları belirtilmiş ve inşaat aşamasında ciddi kontroller yapılmıştır.

Kira sözleşmesi süresi sonunda bina bu özellikleri ile geri alınacaktır. Alt kiracı izni istenilen şartların yerine getirilmesi koşulu ile verilmiştir. Burada esas konu bize kira sonu devredilecek tesiste projeye uygun hareket edilmesi ve yöre halkından şikayet almadan işletilmesinin sağlanabilmesidir.

Yatırım tutarı sözleşme süresi sonunda yapı geri devredileceği için yüksek tutulmuştur. İşletme koşullarına her zaman müdahale hakkımız bulunmaktadır. Kira süresi ile yatırım tutarı karşılaştırıldığında kamu yararı anlaşılmaktadır.

Yap-İşlet-Devret şeklinde tüm çalışmalar titizlikle takip edilmiş ve bundan sonra da takip edilmeye devam edecektir.

Kent A.Ş. 2886 sayılı Devlet İhale Kanununa tabii olmayıp Türk Ticaret Kanununa tabidir ve kiralama işlemlerinde bu kanunlara uygun hareket edilmiştir. Peşkeş çekmek gibi argoya varan bir ithamı asla kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz.

Belirtilen anlamda yapılan işlem hukuka ve usullere uygun bir işlem olup, farklı anlamlar kazandırmaya çalışmak kötü niyetli bir yaklaşımdır. Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’a ve Yönetim Kurulu  Başkanı olduğu  Kent A.Ş.’ye bu tür bir ithamda bulunmak çok basiretsiz bir tutumdur. Basının da gücünü kullanıp hiçbir iş yaptırmamak, yapılması planlanan işlere de çamur atarak başkanımızın kimliğini zedelemek istemektedirler” denildi.

NE OLMUŞTU?

MHP Karşıyaka İlçe Başkanı Akif Yılmaz, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak “Bütün bu soruların cevabını bilmek, Karşıyakalıların ve İzmirlilerin en doğal hakkıdır diye düşünüyor, Karşıyaka Belediye Başkanı Sayın Dr. Cemil Tugay’ı kamuoyuna açıklama yapmaya davet ediyoruz” ifadelerine yer vermişti.

MHP Karşıyaka İlçe Teşkilatı, geçtiğimiz günlerde kamuoyunun da oldukça tepkisinin çeken, Karşıyaka Belediyesi’ne bağlı Kent AŞ’ye ait Kent Ocakbaşı’nın, terörle anılan bir partinin amblemine benzetilen logosu ve ad değişikliğini gündeme getirmiş, kamuoyundan gelen büyük üzerine tesisin logosu ve adı eski şekline getirilmişti. MHP İlçe Teşkilatı, Karşıyakalılardan gelen yoğun şikâyet üzerine; İlçenin Mustafa Kemal Mahallesi’nde, Karşıyaka Belediyesi’ne sosyal tesis olarak kullanılmak üzere bırakılan Bin 420 m²’si kapalı alan olmak üzere 3 bin 800 m² alan üzerinde kurulu bulunan Varyant Evleri Lansman ve Satış Ofisleri Tesisini kiraya verdi. Konuyla açıklama yapan MHP Karşıyaka İlçe Başkanı Akif Yılmaz, ihalesiz olarak 14 bin lira aylık bedel ile kiralandığı iddia edilen tesisle ilgili Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın Karşıyaka ve halkını bilgilendirmesini istedi.

“3 BİN 800 M² BİR TESİSİN 14 BİN TL’YE KİRAYA VERMEK PEŞKEŞ ÇEKİLMEK DEĞİL MİDİR?”

MHP Karşıyaka İlçe Başkanı Akif Yılmaz yaptığı açıklama, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın yanıtlaması üzerine kendisine bazı sorular yöneltti.

Başkan Yılmaz açıklamasında şu sorulara yer verdi; İlçede, 30 m² bir dükkânın kirasının aylık 10-15 bin lira bedelle kiralandığına dikkat çeken MHP İlçe Başkanı Akif Yılmaz, sorularını söyle sıraladı: “Karşıyaka Belediyesi, kendisine sosyal tesis amaçlı kullanılmak üzere terk edilen devasa tesisleri/ binaları kime ya da kimlere peşkeş çekmektedir? Mustafa Kemal Mahallesi’nde bir bulunan Varyant Evleri lansman ve Satış Ofisleri binası yaklaşık bin 420 m² kapalı alanı ile birlikte 3 bin 800 m² ‘lik bir tesis yaklaşık 6 ay süren tadilatla İzmir Büfeciler Odası’na verilmiş, arkasından İstanbul merkezli şirkete nasıl verilmiştir? Bu tesisin kiralanması için ihale açıldı mı? Açıldı ise süreç nasıl işledi, ihaleye hangi firmalar katıldı ve teklif bedelleri ne idi? Bizim edindiğimiz bilgilere göre tesis 14 bin lira aylık kira bedeli ile kiralanmış. İlçede 30 m² bir dükkânın aylık kirasının 10-15 bin lira olduğunu bildiğimize göre, bin 420 m²’si kapalı alanı olmak üzere 3 bin 800 m² toplam alanı olan bir tesisin 14 bin TL’ye kiraya verilmesinin peşkeş çekilmek olduğunu düşünmek ya da bunun hesabını sormak, Karşıyakalı olarak bizim doğal hakkımız değil mi?  Ayrıca bu tesisin tadilatı esnasında elektrik ve su nereden alınmıştır? Bu kullanım acaba park bahçelerin su ve elektriği olabilir mi? Tesisin açılışı sürecinde özellikle son 3 gün belediye ait araçlar ve personel burada neye göre çalıştırılmış ve bu çalıştırılma karşılığında herhangi bir bedel alınmış mıdır? Bu tesise otopark alanı açmak için kaç tane fidan kesilmiştir? Bütün bu soruların cevabını bilmek, Karşıyakalıların ve İzmirlilerin en doğal hakkıdır diye düşünüyor, Karşıyaka Belediye Başkanı Sayın Dr. Cemil Tugay’ı kamuoyuna açıklama yapmaya davet ediyoruz.”

Kent A.Ş. Yönetim Kurulu yaptığı basın açıklamasında iddialara cevap vermek yerine, MHP Karşıyaka İlçe Başkanı Akif Yılmaz’ın açıklamasını haber yapan basın kuruluşlarını algı yaratmakla suçlamasına bir anlam verilemedi.

“SEMRA AKSU PARKI’YLA İLGİLİ BİR DÜZENLEME YAPMAMAKTADIR”

Kent A.Ş. Yönetim Kurulu, tartışmaların ve eleştirilerin merkezinde yer alan Semra Aksu Parkı’yla ilgili de açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada “Başkanımız Dr. Cemil Tugay’a bir diğer karalama ise Semra Aksu Parkı’yla ilgili gelmektedir. Kent A.Ş parkla ilgili herhangi bir düzenleme yapmamaktadır. Semra Aksu Parkı yanındaki boş alanın büyük kısmına otopark, bir kısmına da Kent A.Ş. tarafından işletilecek olan modern büfeler yapılacaktır. Bu şekilde; ek istihdam yaratmak ve bunu yatırım maliyetini en aza indirerek yaparak, kamu haklarını  korumak, alışılmış iptidai yollar dışında yapıldığından algılanması da zaman almaktadır. Biz bu tür yatırımlara devam edip hem ek istihdamlar yaratacağız, hem şirket veya belediyeye yatırım maliyetini minimum da  tutacağız ve işletmeci de biz olacağız” ifadelerine yer verildi.

NE OLMUŞTU?

12 Mart 2019 tarihinde dönemin Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar tarafında temeli atılan Rüzgarın Kızı Semra Aksu Gençlik ve Spor Parkı, Cemil Tugay döneminde tek çivi çakılmadan unutulmaya bırakıldı. Oysaki CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya ’19 Mayıs’ta birlikte koşacağız’ diyerek açılış için tarih dahi vermişti. Takvimler 19 Mayıs 2019’u gösterdiğinde herhangi bir etkinlik yapılmadı. Spor parkı önce bakımsızlığa terk edildi, ardından da dev tabelası Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın talimatıyla söküldü. 

Karşıyaka Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü üzerinden meclise gönderilen başkanlık önergesinde; 2040 Sokak No:35/5 numaratajlı Belediyemize ait Sosyal Tesisin içkili yer bölgesine dahil edilmesi” talep edildi. Önerge meclis tarafından görüşülmek üzere ilgili komisyonlara gönderildi, önerge komisyonlardan oyçokluğu ile kabul edildi. 1 Aralık günü toplanan Karşıyaka Belediye Meclisi’nde oy çokluğu ile kabul edildi. 

Kent A.Ş. Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamadan anlaşılacağı gibi Semra Aksu Gençlik ve Spor Parkı, park vasfından çıkartılarak otopark, büfe ve içkili restoran alanı olarak kullanılacak. Zaten aleyhte yapılan haberlerde de aynı ifadelere yer verilmişti.  

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın