fbpx
GündemManşet
Trend

Karşıyaka’dan Tugay’a itiraz: “Cengiz İnşaat’a satılan arazinin hesabını genel başkanına değil Karşıyakalılara ver!”

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay internet üzerinden yayın yapan bir televizyona yaptığı açıklamada; “Olayı inceleyen liderimiz yanlışımızın olmadığını ortaya çıkartmış. Bu bölgenin planları ile ilgili Danıştay’a bir karar düzeltme başvurusunda bulunmuştuk, bir türlü temyiz başvurusu gibi düşünün, onu yakından takip etmem gerektiğine dair talimat verdi. Ben de bana verdiği emri tabi ki yerine getireceğim” dedi. Karşıyaka’dan itiraz sesleri yükseldi.

Karşıyaka Belediyesi’ne ait arsanın, hükümete yakın Cengiz İnşaat’a satılması nedeniyle çok eleştirilen Cemil Tugay, eleştirilere yanıt verdi. Tugay, “Maalesef konu çok çarpıtıldı. Algı operasyonu var burada. Çok basit bir şekilde izah ediyorum. Diyorum ki… Bizim bir parsel içinde payımız var. Bu parsel, konut imarlı bir parsel. Burası, konut yapılmak üzere plana konmuş bir alan. 27 dönümlük bir alan sö zkonusu… Bunun içinde belediyeye ait 2bin 200 metrekarelik bir hisse var. 27 dönüm içinde hangi 2 bin 200 metrekarenin size ait olduğu belli olmayan bir hisse… Üç ayrı parseli birleştirmişler aslında. 2011 yılında Mavişehir’in tamamı Valilik tarafınca toplu konut alanı olarak ilan edilmiş. Böyle bir ilan olunca buradaki bütün planlama yetkisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na geçmiş. O dönem Karşıyaka ve Büyükşehir Belediyesi buna itiraz etmiş. Büyük hissedar Cengiz İnşaat, ya anlaşacağız, ya da mahkeme yoluyla alacağız, dedi. Komisyonun belirlediği rayiç fiyatın çok üstünde bir bedelle sattık.  Firma, Mavişehir’de herhangi bir yere ödenmiş en yüksek bedeli ödeyerek o hissemizi aldı” dedi.

“GENEL BAŞKANIMIZIN BİZE OLAN GÜVENİNİ, İNANCINI GÖRMÜŞ OLDUM”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cemil Tugay’a randevu vermediğinin ortaya çıkmasına rağmen, Başkan Tugay görüştüğünü iddia etmeyi sürdürdü. Sözde yaptığı görüşmeyi aktaran Tugay, “Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, çıkarılan yaygaradan sonra olayı inceletmiş. Bir yanlışımızın olmadığı ortaya çıkmış. Bu konudan zaten kendisinin bilgisi vardı. Belgelerle, teknik olarak kendilerine anlatmıştım. Genel başkanımızın bize olan güvenini, inancını görmüş oldum. Ülkemizde, özellikle büyükşehirlerde bazı alanların rant alanı olarak belirlendiği, bazı insanlara gerçekten peşkeş çekildiği bir gerçek. Genel başkanımızın hassasiyeti de budur. Ranta müsaade etmeyin talimatına harfiyen uyuyoruz. Bu bölgenin planları ile ilgili Danıştay’a bir karar düzeltme başvurusunda bulunmuştuk, bir türlü temyiz başvurusu gibi düşünün, onu yakından takip etmem gerektiğine dair talimat verdi. Ben de bana verdiği emri tabi ki yerine getireceğim. Bu alandaki mücadelemiz devam edecek. Yine Mavişehir’de bizim planlama yetkimiz olmayan bu bölgede son imar kanunu esas alarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yaptığımız başvuruyu anlattım kendisine. 8 kat sınırlaması olan bu başvurumuzu yakın zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapmak zorunda. Birincisi Şubat ayında yapılan imar kanun değişikliği bunu zorunlu tutuyor, ikincisi de cumhurbaşkanımızın da bu konuda hassasiyeti var ve artık yüksek bina istemediği söylüyor. Buna rağmen herhangi birisi yüksek bina için çaba gösterirse karşısında bizi bulacak. Artık Mavişehir’de 8 katı aşmayan bir yapılaşma istiyoruz. Buna karşı net bir duruşumuz var. İftira atmayı marifet sayan buradan siyasi algı oluşturmanın peşinde koşan insanlar Genel Merkez’e şöyle aktarmışlar olayı: ‘Bu bölgede bir satış yapıldı, ardından da plan değişikliği yapılacak ve rant sağlanacak…’ Bu gerçekten çok adice bir yaklaşım… Böyle bir şey asla olamaz. Her şeyden önce planlama yetkisi bizde değil” dedi.

“CENGİZ İNŞAAT’A SATILAN ARAZİNİN HESABINI GENEL BAŞKANINA DEĞİL KARŞIYAKALILARA VER!”

Başkan Tugay’ın bu açıklamalarının ardından Karşıyaka kamuoyundan eleştirel sesler yükselmeye başladı. Karşıyakalı birçok kanaat önderinin sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamalarda, “Belediye Başkanı kendisine rücu eden büyük borçlar yüzünden haraç-mezat satılan kıymetli bir mülkün hesabını Karşıyakalılara da değil, Genel Başkanına vermeye Ankara’ya gitti. Geldi şimdi de genel başkanının emrini yerine getirecek”, “Yine aynı yalanlar, yine aynı çaresizlikler… Bunun en iyi kanıtı ise haberin altında yer alan vatandaş görüşleri. Yalan söyledikçe söylediği yalanların birbirine dolandığı bir belediye başkanı görmek istiyorsanız gözünüzü Karşıyaka’ya çevirmeniz yeterli olacaktır. Karadenizli belediye başkanları ile yapılan video görüşmeyi izleyen Çorum’un Mecitözü Belediye Başkanı, CHP Genel Başkanı ile birlikte fotoğraf çektiriyor ama Mecitözü’nden çok daha büyük ve önemli bir ilçenin belediye başkanı fotoğraf çektiremiyor. Ardından da “gel ey Ege’deSonsöz, bana yardım et. Ne istersen ne talep edersen vereceğim sana…yeter ki bana destek ol” şeklinde yorumlandı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın