fbpx
GündemManşet

Karşıyaka’da kayıkçı kavgası… Halef selef karşı karşıya!

26 Mart tarihinde katıldığı bir programda konuşan Belediye Başkanı Cemil Tugay, eski başkanın imzası ile Belediye mülkiyetinde bulunan arazinin bir inşaat firmasının kullanımına ücretsiz sunulduğunu ve bunun için eski Başkan ’a dava açıldığını belirtirken, Akpınar ise ‘kamu zararı’ iddialarına kesin bir dille karşı çıktı.

Karşıyaka sınırları içerisinde yer alan 27 dönümlük alanda ’nin mülkiyetinde bulunan 2 dönümlük alanın Cengiz İnşaata satılması sonrası Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay eleştirilerin odağına gelirken, konuyla ilgili her fırsatta açıklama yapan Tugay, yapılan satışın kamu zararını önlemek için olduğunu belirtmişti.

26 Mart günü katıldığı bir programda konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Cengin İnşaat’a ayrıcalık geçildiği iddialarını kesin bir dille yalanlarken, Belediye mülkiyetinde bulunan arsanın Karşıyaka Belediyesi eski Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ın imzası ile ücretsiz olarak Cengiz İnşaat’ın kullanımına sunulmasını örnek gösterdi.

Satış kararının 10 milyon TL’lik bir gelir kaybının önüne geçtiğine dikkat çeken Başkan Tugay, eski başkanın yetkisi olmadan attığını belirttiği imza için ise dava açtıklarını vurguladı.

TUGAY: 10 MİLYON TL’LİK ZARARI ÖNLEDİK

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Şemikler Mahallesi’nde bulunan ve Karşıyaka mülkiyetinde yer alan iki dönümlük taşınmazın Cengiz İnşaat’a satılması sonrası yaşanan tartışmalar hakkında, “Bizim sattığımız söylenen alan ilgili olarak kendimizi aklamaktan sıkıldık ancak anlatmaya devam etmemiz gerektiğini anlıyoruz. TOKİ tarafından üç satılmış parsel . Bizden önceki dönemde bunlar birleştirilmiş. 27 dönümlük alan içinde belediyeye ait yüzde 8 hisse var. Bu ayrı bir parsel değil. Böyle bir ayrılmanın mümkün olup olmadığına baktıktan sonra bunun mümkün olmadığını anladık. Burası konut arazisi olduğunu için, eğer biz burayı bir şekilde satmazsak, yarın öbür gün kanuni yollar takip edilerek normalin çok daha altında bu firmaya satılmak zorunda kalacaktık. Bir tarafta 25 dönüm var, diğer tafta bize ait iki dönümlük yer var. Bizlerin 25 dönümlük alanı alamayacağımız belli. Ancak onların iki dönümü alabileceği de ortada. Toplam 25 milyonluk alana talip çıkar mı diye baktığımızda bu inşaat firmasına rakip olarak kimse çıkmaz, diyorlar. Biz alamıyoruz, dışarıdan alıcı çıkmıyor, diğer firma da tepki vermezse, büyük parsa sahibi küçük pay sahibinin alanını yarı fiyatına alabiliyor. Belediyenin burada 10 milyon TL’lik zararı olacaktı” dedi.

“GÖREVİ KÖTÜYE KULLANIP KULLANILMADIĞI KARARINI BU SORUŞTURMA BELİRİLECEK”

Sözlerine Karşıyaka Belediyesi eski Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ı hedef alarak devam eden Başkan Tugay, şu ifadeleri kullandı;

“Biz bu dönemde eşzamanlı başka bir sorun daha yaşadık. Mavişehir’de 10,5 dönümlük alanı bizden önceki belediye başkanı bu inşaat şirketine şantiye alanı olarak kullanılmasına izin vermiş. Biz bu alanın belediye alanı olduğunu aynı firmaya burayı boşaltın, dedik.  Dediler ki, biz burayı boşaltmayız, belediye başkanının izni var. Biz incelediğimizde başkanın tek başına böyle bir karar veremeyeceğini söyledik. Buna rağmen boşaltmadılar. Bu noktada biz kanuni olarak hakkımız olduğunu iddia ederek, bedel belirleyerek 13 milyon liralık tutarı firmaya ilettik. Firma buna itiraz etti ve mahkemeye gitti. Biz de bu süreçte belediye başkanının kararı nedeniyle kararın incelenmesi için bakanlığa başvurduk. Görevi kötüye kullanıp kullanılmadığı kararını bu soruşturma belirilecek. Burada ön soruşturmada müfettiş bu kararın incelenmesi gerektiği kararını verdi ancak müfettiş sonrası durdu işlem. Eski başkan ile ilgili hukuki süreç başlamış değil. Biz sadece bildirmek zorundaydık.  Biz burada belediye hakkını korumak için bu süreçteyiz. Buna ecrimisil ödenmiş olsaydı bizim böyle bir hamlemiz olmayacaktı. Olayın kişisel olmadığını belirtmek istiyorum. Herkes bu tür konulardan kişisel sorunlar çıkarmaya çalışıyor. Kişisel düşüncelerimiz olabilir ancak bulunduğumuz kadrolarda belediyeye yakışır duruş sergilemek zorundayız.”

AKPINAR: “SAVCI MÜTALAASI GİBİ HÜKÜM VEREREK…”

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın açıklamalarının ardından Karşıyaka Belediyesi eski Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Tugay’ın iddialarını  sosyal medya hesabı üzerinden yalanladı. Akpınar, şu ifadeler ile yanıt verdi;

“Karşıyaka Belediye Başkanlığına yerime gelen beyefendi henüz yedinci ayında “kamuyu zarara uğrattın” diye benim hakkımda, savcı mütalaası gibi hüküm vererek savcılığa verdiği tarihini şaşırmış!  Tarihe kendi partisinden bir belediye başkanını savcılığa vermekle geçen arkadaş firma mahkemeye gittiği için biz savcılığa verdik demiş demek ki hem kamuoyunu hem de genel başkanımızı bu yönde kandırıyor! Şimdi ben doğru tarihleri paylaşıyorum. ’de Sonsöz’de söylediği müfettiş raporundan sonra işlem durduğunun doğru olmadığını tarihleri ve gelişmelerle paylaşıyorum.

05.11.2019 ilgili firmaya ödeme tahakkuku çıkarılıyor

12.11.2019 hakkımda savcılığa suç duyurusunda bulunuyor

15.11.2019 firma tahakkuka itiraz ediyor

21.11.2019 belediye firmanın itirazını ret ediyor

20.12.2019 firma idare mahkemesine dava açıyor

13.07.2020 İçişleri bakanlığı belediyenin gönderdiği bilgilerle hakkımda soruşturma açılmasına karar veriyor

27.01.2021 tarihinde soruşturma izninin hukuka aykırı olduğuna dair Danıştay 1.daireye itirazda bulundum. Karar bekleniyor. Karar çıkınca onu da paylaşacağım.

10.02.2021 tarihinde İdare mahkemesi yeni bilirkişi raporuyla firmanın işgaliye bedeli ödemesine karar verdi!”

“HAKKIMDA İTİBARSIZLAŞTIRMA ÇALIŞMASI YAPILIYOR”

“Sonuç olarak iki yıl aradan sonra belediyemize yine bir gelir hak ettirdim. Hakkımdaki bu suçlamayı hukuk değerlendirecek. Gerek belediye gerekse içişleri bakanlığı gibi iki siyasi yerin vermiş olduğu hükme bakalım hukuk ne diyecek?  Tek üzüldüğüm,partimin içerisinde hasbelkader göreve gelenlerin bu tür davranışlarla  partimizi kamuoyunda tartıştırmasıdır. Hakkımda itibarsızlaştırma politikası yapanlar sağda solda gidip neler var neler var savcılığa gidemiyoruz diyenlerin savcılara nasıl gittiğinin açık belgesidir bunlar!  İş yapmamak için gelenler başka işle uğraşmaz! Beş yılda zor bir süreçte neler yaptığımızı da yakın zamanda hepinizle bir kez daha paylaşıp hafızalarınızı yenileyeceğim. Beş yıl içerisinde hiçbir soruşturma geçirmeyip, hakkımda Sayıştay raporlarında hiçbir kamu zararı çıkmadığı süreçte, İçinde doğduğum ve her kademesinde görev yaptığım tırnaklarımla kazıya kazıya geldiğim partimizde kendi partilim dediğim birinin hakkımda eksik çıkartmak için çaba sarf etmesini de kamuoyunun takdirine bırakıyorum.  Kitabımda ki baş sözü bir kez daha hatırlatmak istiyorum ‘Siyaset başkalarını karalamak değildir. Kendi yeteneğini anlatabilmek ve halkı buna inandırabilmektir.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın