fbpx
ManşetYerel Yönetimler

Karşıyaka’da bir ilginç meclis… Kasası boş olan belediye, kamulaştırma ve personel alımına karar verdi!

Karşıyaka Belediye Meclisi Eylül Ayı Olağan Meclisi İkinci Oturumu Cemil Tugay Başkanlığı’ndan gerçekleştirildi. Karşıyaka Belediye Meclisi TOKİ tarafından satılan rekreasyon imarlı araziyi ek imar planına alarak kamulaştırma kararı aldı. 

Meclis gündemine geçilmeden önce artan covid-19 pozitif vaka sayısındaki artışından bahseden Cemil Tugay önümüzdeki günler hepimiz için sıkıntılı olacak. Hem bizde hem dünya genelinde hasta sayısı artıyor. Aşı durumu da maalesef net değil. Gittikçe daha fazla insanın hastanelerde yatması söz konusu. Tedavi eksikliğiyle kaybetmemiz riski var. Bir de pandemi nedeniyle ekonomik ve sosyal boyutları var. Mart ayı başından itibaren haziran ayına kadar olan dönemde hem kendi çalışmalarımız hem de vefa gurubundaki payımızla başarılı bir mücadele verdi. Yaz dönemiyle birlikte biraz gevşettiğimiz bu çalışmaların tekrar artması ihtiyacı var. Hepimiz için önemli dönem. Yaşlı ve kronik hastalar daha problemli gibi görülse de yakınımız olma ihtimali çok yüksek. Duyarlı olmak ve elimizden geleni yapmak istiyoruz” dedi.

“İKİ EKİBİMİZ KARANTİNADA”

‘Belediyemizde 6. pozitif vaka belirlendi” diyen Başkan Tugay yol yapım ekibinden bir şoför arkadaşımız. Ağır bir hastamız olmadı ama Mart ayından bu yana altınca hastamız. Yol yapım ekibi karantinaya alındılar iki hafta çalışamayacaklar. Esnek çalışma konuşuluyor. Biz bundan 10 gün kadar önce başladık, esnek çalışmaya. Vatandaşlarımızın belediyeden beklentileri konusundan biraz daha toleranslı olmaları lazım. Çevre ve temizlik konusunda çok daha fazla duyarlı olmalıyız. Sokaklarda yerlede maskeler, eldivenler görüyorum. Arabanın penceresinden değil çöpe atmak gerekiyor maskeyi eldiveni. Bunlar aslında ceza gerektiren hareketler. Şu an itibariyle risk grubunda olduğu için çalıştıramadığımız çalışanımız var. Bizde ve büyükşehirde temizlik işçilerinin yüzde 40’ı çalışamıyor. İki ekibimiz karantinada. Belediye yetkilerini kullanarak yeni kararlar alabiliriz. Duruma hakim olmalıyız. İşsizliğin, yoksulluğun hatta açlığın aramızda olduğu bu günlerde hepimizin duyarlı olması insanlık görevimizdir. Bizler belediye olarak bu duyarlılığa ön ayak olabiliriz. Hiç bir sıkıntıya yol açmayacak bir süreci birlikte yönetelim” diye konuştu.

KARŞIYAKA BELEDİYESİ O ARAZİYİ KAMULAŞTIRMA KARARI ALDI

Önergelerin görüşülmesi sırasında TOKİ tarafından geçtiğimiz ay satılan 21 dönümlük rekreasyon alanı arazi için kamulaştırma harekatı başlattı. Karşıyaka Belediyesi satılan araziyi 2019-2023 ek imar programına alındı. Konu hakkında konuşan Başkan Tugay “Burası TOKİ tarafından satılan rekreasyon alanını kamulaştırma alanına alıyoruz. Süreçler devam edecekler. Biz bu alanın kamuda kalmasını istiyoruz. Doğal halinde kalmasını istiyoruz. Bu kararı alırken, Büyükşehir ile istişare de ettim. Onlar da aynı yönde olurları var. Önümüzdeki günlerde bu süreci hep birlikte göreceğiz” dedi. TOKİ’nin sattığı alanın Karşıyaka’nın 2019-2023 ek imar programına alınmasıyla ilgili gündem maddesi AK Partili ve MHP’li üyelerinde kabul oylarıyla, oy birliğiyle kabul edildi. İmar ve Hukuk Komisyonlarında görüşülecek önergenin bir sonraki mecliste kabul edilmesi bekleniyor. 21 dönümlük arazinin 2019-2023 Karşıyaka İmar Planlarına dahil edilmesi sonrası Karşıyaka Belediyesi TOKİ ile bir hukuk savaşına girecek. 

BELEDİYE İŞKUR’LA PERSONEL ALACAK

Öte yandan Karşıyaka Belediyesi İŞKUR ile işbirliği yaparak özellikle pandemi sürecinde alanda çalışacak nitelikli ve niteliksiz belli süreyle çalıştırmalık işçi alma kararı aldı. İzmir’in hayır sever iş adamlarından Cihat Kora’nın adı Girne Kültür Parkı içerisindeki yeni açılacak kütüphaneye verilecek. 

“BU KENT A.Ş.’Yİ KURTARMA OPERASYONU NASIL BİR OPERASYON?”

Mavibahçe’nin etrafında bir alanın Kent A.Ş.’ye tahsis edilmesini onaylayan komisyon raporunun görüşülmesi sırasında AK Partili Meclis Üyesi Adem Öztürk karşı çıkma gerekçelerini sıralarken, “Burada ticari bir kazanıma doğru bir olay var. Kent A.Ş.’nin yaptığı faaliyetler hakkında kamuoyuna bilgilendirme yapmaya ihtiyacı var. Bu Kent A.Ş.’yi kurtarma operasyonu nasıl bir operasyon? Hukuki açıdan ne kadar doğru? Bütün bunlarla alakalı kamuoyu bilgilendirilmeli diye düşünüyorum. Yeşil alanın ticari bir durumu var” dedi.

Son dönemde imar planları üzerinden çok tartışma olduğunu vurgulayan Öztürk, “Kafalarda soru işaretleri oluyor. Kamuya ait alanın satılmaması noktasında güzel bir duruş sergiliyoruz ama bir yandan bu tahsisi yapıyoruz. Bu bir tarz olabilir. Siz bu tarzınızla ilgili kamuoyunu aydınlatmalısınız” diye de konuştu.

BU TARTIŞMAYI BAŞLATMAYACAKTINIZ!

Başkan Tugay ise, “Bu tartışmayı başlatmayacaktınız! Ne güzel bitip gidecekti meclis. Adem Bey bir şeyleri konuşmaya başlarsak masaya yatıracağımız çok örnek var. Mavibahçe ile Ege Park arasında bir alan var. Belediye eliyle olmayan bir değişim örneği var. Bu algı çalışmasından hakikaten vazgeçelim. Kent A.Ş.yüzde 96’sı Karşıyaka Belediyesi’ne ait bir şirket. Yüzde 4’ü de Büyükşehir Belediyesi ve bir ilçe belediyesine ait. Yani belediyeye ait. Maddi sıkıntılar yaşamasından dolayı böyle kararlar aldığımız belli. Pandemi sürecinde tesisler tümüyle kapandı. Biz personelleri işten çıkarmadık ve maaşlarını verdik. Bu süreci ayakta geçirdik ama bir şeyler yapmamız da lazım. Her şey hukuka uygun yapılıyor, buna eminiz. Daha önceden Büyükşehir Belediyesi’ne otopark alanı kullanılmasıyla ilgili başvurumuz da oldu” açıklamasını yaptı.  

UKOME’den geçici olarak izin alındığı belirtildi. İmar planlarına aykırı bir durumun olmadığı aktarıldı.   Tugay ayrıca, “Uygunsuz şeylere olur vermeyiz” mesajını verdi. Karar oy çokluğuyla alındı.

“BEN ORADA SPOR TESİSİ GÖRMÜYORUM”

Atakent Mahallesi’nde yapılan ve tartışma yaratan imar değişikliğiyle ilgili AK Parti’den gelen eleştirilere cevap veren Tugay, “Her şeyden önce Büyükşehir Belediyesi’nde alınmış bir karar. Bizim meclisimize gelmedi. Gelince doya doya tartışırız. Kamuya ait alanların verilmemesi gibi bir ifadeniz var. TOKİ kamu mu? Bence kamu! Keşke rekreasyon alanlarını satmasa! Orası da 2017 yılında satılmış ve özel mülkiyete devredilmiş. Özel okul sahibine sattığınız zaman ne beklersiniz? Keşke o zaman TOKİ değerlendirseydi ve kamuda tutsaydı ve orayı spor alanı olarak kullansaydık. Bugün gidip baktığınızda yıkık dökük bir yer. Eskiden gazino olarak kullanılmış. Özel mülkiyetin inşaat hakkı var. Zamanında burayı belediye satmadı, TOKİ sattı. Eleştirelim ama adil olalım. Karar iptal olmazsa bize gelirse konuşacağız. Halk ne kadar kullanıyormuş, bakarız. Ben orada spor tesisi değil bir mezbele, terk edilmiş bir yer görüyorum. Eleştirmeyi hak edecek bir iş yaptığımızı düşünmüyorum” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın