fbpx
GündemManşet

Karşıyaka Cumhuriyet Mahallesi yenileme imar planına rant isyanı!

Karşıyaka Belediyesinin hazırladığı ve yaklaşık 137 hektarı kapsayan imar planına vatandaş isyan etti. Şu ana kadar 3 binden fazla kişinin itiraz ettiği plan için vatandaşlar, “Deniz gören bu yerler zenginlere peşkeş çekilecek” derken, mahalle sakinlerinin Avukatı Yasemin Şen de “Belediyeye ait arsalar imara açılmış, ancak vatandaşa ait arsalar yol, yeşil alan ve sosyal donatı alanları olarak bedelsiz olarak kamulaştırılmış” dedi.

Fox Tv’de yayınlanan habere göre Karşıyaka’nın Cumhuriyet Mahallesi, güzel bir gelecek hayal ederken, Karşıyaka Belediyesinin hazırlayıp askıya çıkardı imar planı ile mahallede ne huzur kaldı ne de geleceklerine güven… Şu ana kadar 3 binden fazla vatandaşın itiraz ettiği imar planı ile ilgili iddialar ise suçlama boyutuna varıyor. Bir mahalleli, “Neden gelip burada halkın görüşünü almadılar. Belediye arsalarımızın yüzde 45’ine el koyuyor, geri kalanı da emsal 2,5 ile çarpıyor. İki katlı evim var yeni planda bana 50 metrekare yer veriyor” derken; mahalle sakinlerinin Avukatı Yasemin Şen’in öne sürdüğü iddialar ise çok daha vahim!

Avukat Şen, “Halkın arsaları yeşil alan ve yol olarak belirlenmişken belediyenin arsaları tamamen imara açılmış durumdadır. Yani yeşil alan olarak kamulaştırılan arsalar genelde hep halkın arsaları olmuştur” diyor. Yani belediyenin elinde yol ve yeşil alan için kullanabileceği arsalar varken, bunları imara açarak, gelecekte muhtemelen yüksek bedellerle satmayı planlıyor. Çünkü Cumhuriyet Mahallesinin gayrimenkul değeri çok yüksek. Mahalle hem İzmir’in depreme en dayanıklı zemininde yer alıyor hem de kuşbakışı İzmir Körfezine bakıyor. Bu nedenle vatandaşın da haklı endişeleri var. Bir mahalleli de Karşıyaka Belediyesinin yaptığı imar planı için işte tam da bunu söylüyor. Vatandaş, “Buralar yarın imar çıktığında alınacak bir kararla, imara açılırsa ne olur? Çünkü burası deniz görüyor, manzara görüyor. Yarın burda ne yapacaklar, rant yapacaklar” diyor. 

İKİ KAT BİNASI OLANA BİR EV BİLE DÜŞMÜYOR 

Üstelik yeni imar planı kentsel dönüşüm projesi kapsamında hazırlandığı için arsala ve bina alanlarının yüzde 45’ine el konulan vatandaşa, kamulaştırma bedeli olarak da bir kuruş ödeme yapılmayacak. Bir çok mahalle sakinine ise neredeyse bir daire bile düşmüyor. Vatandaşı isyan ettiren iddia ise Karşıyaka Belediyesi, kentsel dönüşüm imar planı adı altında değeri yüksek arsalara bedelsiz el koyup kamulaştıracak ve daha sonra da bunları yüksek bedellerle büyük inşaat şirketlerine satacak. Yani mahalle doğacak rant zenginlere peşkeş çekilecek. 

MÜLKİYET HAKKINI DOĞRUDAN İHLAL EDİYOR 

Avukat Şen’in iddiasına göre ise bu planla anayasal güvence altında olan ‘halkın mülkiyet hakkına’ zarar veren pekçok uygulama ve doğrudan ihlal var. Cumhuriyet Mahallesinin tamamını, İnönü ve Örnekköy mahallelerinin bir kısmını kapsayan 137 hektarlık alan için hazırlanan ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinden de geçen kentsel yenileme amaçlı revizyon imar planı için işte bu gerekçelerle mahallede tam bir isyan var.  

TUGAY, PLANI SAVUNDU

Bu planla halkı güvenli konutlara mı kavuşturmak istediği yoksa değeri yüksek arsaları kentsel dönüşüm imar planı ile yüzde 45’ini bedelsiz olarak kamulaştırıp, sonra da ranta mı dönüştüreceği anlaşılmayan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ise kendinden emin. “Biz vatandaşın hakkını koruyoruz” diyor. Başkan Tugay, planın arkasındaki esas düşünceyi ise bizzat kendisi itiraf ediyor. Tugay, “Şu andaki endişelerin biraz abartılı olduğunu düşünüyorum. Neticede insanların yaşamaktan mutlu olduğu aynı zamanda mülklerinin değerli olduğu bir mahalleye dönüşecek burası” diyor. Evet kesinlikle mülkler değerli olacak ancak vatandaşın kuşa çevrilen mülkleri ile birlikte belediyenin bedelsiz el attığı binlerce metrekare çok değerli arsa da ortaya çıkmış olacak. 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın