fbpx
ManşetYerel Yönetimler

Karşıya Belediyesi meclisinde hararetli tartışma: Kent A.Ş. batacak!

Karşıya Belediyesi meclis toplantısında Kent A.Ş.’ye ayni sermaye aktarımı gündeme gelirken AK Partililer eleştirilerde bulundu. AK Partili Baran, “Kent A.Ş.’ye 2 yıldır vere vere bittik! Kent A.Ş.’yi batmaktan kurtarmaya çalışıyorsunuz ama Kent A.Ş. batacak. Siz tüm belediyeyi Kent A.Ş. üstüne yapsanız da kurtulamayacak” dedi.

’nin Ekim ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumu Başkan Cemil Tugay’ın yokluğunda Atilla Baysak idaresinde gerçekleşti. Oturumda Mavişehir’deki bir binanın şirketi olan Kent A.Ş.’ye ayni sermaye olarak aktarılması gündeme geldi.

AK Parti karara karşı çıkarken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) oylarıyla madde kabul edildi.

Önceki ayni sermaye aktarımını hatırlatarak eleştirilerde bulunan AK Partili Meclis Üyesi Adem Öztürk, “Yine bir Kent A.Ş. yine sermaye aktarım olayı . Bu önergenin aynısı Mustafa kemal Mahallesi’nde de hayata geçmişti. Bir karar almıştık. Meclisten geçmişti. Zamanla aslında imar planlarında yeşil alan ve spor alanı geçen yerde ticari bir işletmenin reklamlarını görüyoruz. Biz aslında kamu yararına kullanılması gereken yeri ayni sermaye olarak Kent A.Ş.’ye aktarıyoruz. Kent A.Ş. ticaret yapıyor. Bugün de muhtemelen yine kamuya ait bir yer, rekreasyon alanı, yeşil alan olur kullanılabilir. Adı konmamış çocuğa tabiri caizse don biçmeye kalkıyoruz. CHP’li arkadaşlarımın vicdanlarına sesleniyorum. Daha 3 ay önce örneği olan bir yer, ticari işletmeye söz konusu oluyor. Mevcut inşaat alanı 4-5’e katlanıyor. Burası da mı böyle olacak? Burayı Kent A.Ş. işletmiyor. Kent A.Ş. işletsin. Sürekli zarar eden bir kurum. Keşke Kent A.Ş.’nin 30 elemanı gidip çalışsaydı, halkımıza hizmet etseydi. Neyin altına imza attığınıza lütfen bakın” dedi.

Toplantıyı yöneten CHP’li Baysak, “Böyle mi olacak?’ derken neyi kastediyorsunuz?” sorusunu yöneltti. AK Partili Öztürk, “Mustafa Kemal Mahallesi’nde olan şey. Ayni sermaye olarak aktardık, devasa bir restoran yapıldı ve Kent A.Ş. işletmiyor. Burası da korkarım öyle olacak. Kent A.Ş. birisine verecek ve işletecek” diye konuştu.

Baysak bu kez, “Geliri kime geliyor? Belediye ve bağlı şirketleri de kamuya hizmet veriyor” çıkışında bulundu. Öztürk ise, “Hukuksuz iş yapılıyor. Benim ayni sermaye aktardığım yerde meclis kararı çıkmadan bir işletme nasıl tesis yapıyor? Yarın bir gün oraya bir tesis yapılmasının önüne geçmek için konuşuyorum. Geçen oturumda TOKİ alanını kamulaştıralım dedik. Sesimi çıkarmadım. Arada 300 metre var. Bu aldığınız kararla oraya biri çivi çakarsa aldığınız karara ihanet etmiş olacaksınız. Bu konuda hassas olalım. Kamu yararı için ayrılmış bir yere ticari bir işletme açtırmayın” ifadelerini kullandı.

Baysak, “Belediyeye ait bir işletme” hatırlatmasını yaparken Öztürk, “ var mı?” sorusunu yöneltti. Baysak, “TOKİ alanıyla bu alanı kıyaslamanız doğru değil. Elma ile armut kıyası gibi oldu” dedi.

Baysak’ın ısrarla sözünü kestiğini vurgulayan Öztürk, “Konuşturmamaya mı çalışıyorsunuz? Arkadaşların vicdanına hitap etmem rahatsızlık mı oluşturdu? Adem Öztürk olarak bunun vicdani sorumluluğunu hissediyorum. Yapılmış bir örnek var, aynısı olmasın. Ayni sermaye olarak aktarılmasın, kamu yararına bir şey yapılsın. Yeşil alansa yeşil alan, otoparksa otopark, ne gerekiyorsa o yapılsın” diye konuştu.

AK Partili Ahmet Uğur Baran da konuyla ilgili söz aldı ve “Kent A.Ş.’ye 2 yıldır vere vere bittik! Kent A.Ş.’yi batmaktan kurtarmaya çalışıyorsunuz ama Kent A.Ş. batacak. Siz tüm belediyeyi Kent A.Ş. üstüne yapsanız da kurtulamayacak. TOKİ’yle ilgili aldığınız kararı çürüttünüz. İki yer arasında çok az mesafe var” dedi.

CHP’liler durumun Kent A.Ş. tasarrufunda olduğunu ve kararın doğruluğunu savundu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın