fbpx
GündemManşet

Kandilli Rasathanesi: “Yaklaşık 30-40 Kilometrelik Bir Fay Kırıldı”

İzmir’deki depreme ilişkin açıklama yapan Özener, “İzmir bölgesinde, Ege Bölgesi’nde, denizde birçok fay bulunmakta ve bu faylar her zaman 6’nın üzerinde deprem üretebilecek potansiyele sahip” dedi

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, İzmir’de meydana gelen depremle ilgili açıklamalarda bulundu.

Basın toplantısında konuşan Özener, kendi tespitlerine göre moment büyüklüğü 6,9 olan bir deprem meydana geldiğini dile getirerek, depremin derinliğinin yaklaşık 10-12 kilometre civarında olduğunu, sığ bir deprem yaşandığını kaydetti.

“YAKLAŞIK 1,2 METRELİK BİR ATIMDAN BAHSEDİYORUZ”

Prof. Dr. Haluk Özener, depreme ilişkin şu bilgileri paylaştı: İlk izlenimlere göre yaklaşık 30-40 kilometrelik bir fayın kırıldığı bizim tarafımızdan tespit edildi. Yaklaşık 1,2 metrelik bir atımdan bahsediyoruz. Yaklaşık 1,2 metrelik bir yer değiştirme var. Normal faylanma depremi. Depremden 1,5 saat sonrasına kadar büyüklükleri 2,8 ile 4,9 olan 21 deprem kaydettik merkezimizde. Artçıların bir hafta 15 güne kadar sürmesi bekleniyor. Doğal prensip olarak da bir derece altına kadar yaklaşık 5,8-6 civarına kadar artçılar bekleyebiliriz.” diye konuştu.

2017  Gökova Körfezi depreminden sonra da  meydana gelmişti. Çok alışık değiliz ülkemizde. O da küçük bir tsunamiydi. Bugün de tsunami meydana geldi. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ege, Akdeniz, Karadeniz ve bağlantılı denizlerde tsunami uyarı merkezi servis sağlayıcısı. Arkadaşlarım deprem olduktan 9 dakika sonra tüm üye ülkelere ve ülkemizde Afet ve Acil Durum Başkanlığına tsunami uyarı mesajını göndermiştir.

Tsunaminin ardından dalga yüksekliklerinin hesaplanabildiğini, bu yönde yaptıkları çalışmalarda 30-60 santimetrelik bir tsunami dalgalarının meydana gelebileceğinin öngörüldüğünü anlatan Özener, kıyı bölgelerindeki vatandaşların denizde meydana gelen depremin ardından merakla bakmak yerine mümkün olduğu kadar en hızlı sürede, süratle kıyıdan uzaklaşmaları, yüksek yerlere çıkıp güvenli bölgelere geçmeleri gerektiğini söyledi.

Özener, depremin yaşandığı yerde deprem aktivitesinin yoğun olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

Ege Denizi’nde bu büyüklükte bir deprem yaşanması olasılığının her zaman olduğunu belirten Özener, “İzmir bölgesinde, Ege Bölgesi’nde, denizde birçok fay bulunmakta ve bu faylar her zaman 6’nın üzerinde deprem üretebilecek potansiyele sahip” dedi.

“6 ŞİDDETİNE KADAR ARTÇILAR BEKLENEBİLİR”

Prof. Dr. Haluk Özener, bu büyüklükte bir depremin yaklaşık bir derece altına kadar yani 5,8-5,9 büyüklüğüne kadar artçı sarsıntıların yaşanmasının olağan bir durum olduğunu belirterek, ’ın uyarılarına bakarak vatandaşları hasarlı binalara girmemeleri konusunda uyardı.

Depremle ilgili kurumların farklı büyüklük vermesinin doğal olduğunu dile getiren Özener, “Kullanmış oldukları fay modelidir, derinlik yapısıdır. Farklı farklı parametreler kullanıyoruz. 0,1-0,2’lik farklar çok olağandır. Önemli olan yerini ve yaklaşık büyüklüğünü bilmek. Bu depremin şiddeti de merkez üssü civarında 7 büyüklüğünde bir depremdir” değerlendirmesini yaptı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın